LCR metrede frekansa göre değişen indüktans değeri.

Merhaba arkadaşlar. Bir boost converter devresi tasarımı yapmaktayım bu devre içinde bobini kendim sarıyorum. Devre 1000 watt gücünde olacak şekilde giriş çıkış akım ve gerilime göre bir bobin değeri hesapladım ve bir hesaplama programından da bu değeri doğruladım. bobin sarımı toroidal bir nüveye yaptım, test amaçlı LCR metrede 1Khz de ölçüm yaptığımda 60uH , 120hz de ölçüm yaptığımda 278 uH değerini aldım. Burada kafamı karıştıran noktalar şunlar
1- Bobin endüktans formülüne bakıldığında, endüktans frekansa göre değişen birşey değil, sabit bir değer olması gerekmiyor mu?
2- Eğer frekansa göre değişen (Kaçak akılar vs.den dolayı) bir değer ise benim anahtarlama frekansım 120kHz bu değerde bobin endüktasnını nasıl bulabilirim? lcr metrede sadece 120Hz ve 1 Khz de ölçüm yapabiliyor.

Evet, doğru, Endüktans frekans ile değişmez
Endüktif Reaktans değişir
Sizin karşılaştığınız durum, nüvenin manyetik geçirgenliği ile ilgilidir.
Aşağıdaki tabloda Toroid Nüvenin rengine göre geçirgenliği ve tavsiye edilen frekans aralığıı gösteriyor

toroid_manyetik_geç.png

Ayrıca:
https://acikerisim.uludag.edu.tr/items/1cb2789b-0ca5-49ce-ab26-d8a6f7361995

Evet, doğru, Endüktans frekans ile değişmez
Endüktif Reaktans değişir
Sizin karşılaştığınız durum, nüvenin manyetik geçirgenliği ile ilgilidir.
Aşağıdaki tabloda Toroid Nüvenin rengine göre geçirgenliği ve tavsiye edilen frekans aralığıı gösteriyor

Ekli dosyayı görüntüle 105033
Ayrıca:
https://acikerisim.uludag.edu.tr/items/1cb2789b-0ca5-49ce-ab26-d8a6f7361995
Yani nüvenin manyetik geçirgenliğinin frekansa göre değişebileceğini mi söyülüyorsunuz?

Yani nüvenin manyetik geçirgenliğinin frekansa göre değişebileceğini mi söyülüyorsunuz?
Evet, bir toroid nüvenin (toroidal çekirdeğin) manyetik geçirgenliği frekansa göre değişebilir.
Bu, çekirdek malzemesinin manyetik özelliklerinden kaynaklanır.
Çoğu manyetik malzeme, farklı frekanslarda farklı manyetik geçirgenlik değerlerine sahiptir.
Bu değişim, özellikle yüksek frekansta daha belirgin olabilir.

Manyetik malzemelerin frekansa bağlı davranışı, malzemenin iç yapısal dinamiklerinden ve eddy current (girdap akımı) kayıplarından kaynaklanır.
Düşük frekansta, manyetik alanın değişimi yavaş olduğu için malzeme, manyetik alanı daha verimli bir şekilde iletebilir.
Ancak, frekans arttıkça, malzemenin manyetik alanı sürdürme ve iletime yeteneği azalabilir ve eddy current kayıpları artabilir.
Bu durum, malzemenin etkin manyetik geçirgenliğini düşürebilir.

Bu nedenle, toroidal çekirdeklerin kullanıldığı uygulamalarda, çekirdeğin malzeme özelliklerinin ve frekansın dikkate alınması önemlidir.
Özellikle transformatörler, indüktörler ve diğer manyetik bileşenlerde, nüvenin frekans yanıtı bileşenin genel performansını etkileyebilir.

Evet, bir toroid nüvenin (toroidal çekirdeğin) manyetik geçirgenliği frekansa göre değişebilir.
Bu, çekirdek malzemesinin manyetik özelliklerinden kaynaklanır.
Çoğu manyetik malzeme, farklı frekanslarda farklı manyetik geçirgenlik değerlerine sahiptir.
Bu değişim, özellikle yüksek frekansta daha belirgin olabilir.

Manyetik malzemelerin frekansa bağlı davranışı, malzemenin iç yapısal dinamiklerinden ve eddy current (girdap akımı) kayıplarından kaynaklanır.
Düşük frekansta, manyetik alanın değişimi yavaş olduğu için malzeme, manyetik alanı daha verimli bir şekilde iletebilir.
Ancak, frekans arttıkça, malzemenin manyetik alanı sürdürme ve iletime yeteneği azalabilir ve eddy current kayıpları artabilir.
Bu durum, malzemenin etkin manyetik geçirgenliğini düşürebilir.

Bu nedenle, toroidal çekirdeklerin kullanıldığı uygulamalarda, çekirdeğin malzeme özelliklerinin ve frekansın dikkate alınması önemlidir.
Özellikle transformatörler, indüktörler ve diğer manyetik bileşenlerde, nüvenin frekans yanıtı bileşenin genel performansını etkileyebilir.
Anladım hocam gerçekten çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri