lcd tv anakart yanma nedeni?

blntkvs

Üye
merhaba arkadaslar.3lu uzatma kablosunda lcd tv fisi ile birlikte kullandigim elektrikli isiticinin fisi yerde biraz isklanmisti kurulayip lcd tvninde fisinin takili oldugu 3lu uzatma prizine takinca gum sesiyle lcd tv acikken duman cikmasi sonucunda lcd tv yandi .icini acip baktigimda lcd nin anakartindaki birkac entegrenin yandigini gordum.tahmin ediyorum sobanin fisinin yeteri kadar kurulayamadim ve kisa devre yapti.ama hala anlayamadigim.ne 3lu uzatma kablo prizi ne de onun bagli oldugu priz ne de elektrikli isitici da herhangi bisey yok ayrica lcd nin adaptoru de saglam.ama lcd gitti.olayin teknik analizini yapabilecek arkadaslarin cevaplarini bekliyorum saygilar

Toprak hattından akım sisteme girmiş olabilir.

hocam konuyu bıraz daha acabılırmısınız evdekı topraklamanın ıyı olmamasındanmı kaynaklanmıs olabılır yada aynı uzatma kablosundan ufo calıstırdıgım ıcın kablonun ısınıp kısa devre yapmıs olabılcegınden de suphelenıyorum.topraklamanın ıyı olup olmadıgını nasıl anlarım kontrol kalemıyle bazı prızlerın toprak kabolsuna degdırdıgımde cok az bır voltaj var bu normalmıdır:tesekkurler

Toprak hattından akım sisteme girmiş olabilir.

Arkadaşın dediği problem sanırımı topraklamanızın iyi olmamasından kaynaklanıyor. bieboys'un anlattıklarından benim anladığım kadarı ile ıslaklıktan dolayı toprak hattına faz teması olmuş. Televizyondaki toprağa temaslı olan kısımlarda yanmış olabilir diyor. Mantıksız da gelmedi.

Arkadaşın dediği problem sanırımı topraklamanızın iyi olmamasından kaynaklanıyor. bieboys'un anlattıklarından benim anladığım kadarı ile ıslaklıktan dolayı toprak hattına faz teması olmuş. Televizyondaki toprağa temaslı olan kısımlarda yanmış olabilir diyor. Mantıksız da gelmedi.

tvlerde topraklama gereklimidir?servisin bana dedigi tvlerde toprakli bir prize gerek yok demisti.ufonun fisi yere dusmustu yerdede sanirim biraz su vardi dikkat etmeden 3 lu uzatma prizine takinca gum etti ve lcd de ayni prize seri bagli oldugu icin duman oldu.kisa devre demek faz ile noturun birbirine su(nem)nedeniyle temas etmesi anlamina gelmiyormu?not!daha oncede ayni hatayi yapmistim yani 3lu uzatma prizinin icine resmen sivi birsey dokulmus farketmeden fisi takinca sigorta atmisti ama bu sefer atmadi ,,,,,,,saygilar

herkese slm arkadaşlar blntkvs,in anlatığına göre adaptör yani lcd tv nin güç kaynağı harici güç kaynağı ise tv ye yüksek akım gitmesi olanaksız benim anladığım kadar adaptör olarak belirmiş buda şu anlama gelir harici güç kaynağı ilk aklıma gelen lcd dış letkene maruz kalmış bu masadanda kaynaklanır ve ufo lcd ye temas halinde olabilir benzeri bir iletken varki entegreler patlamış eğer lcd dahili güç kaynağı kulanılmış ise sözlerim geri

tv lerde topraklama gereklimi sorusuna gelince ben bu zamana kadar raslamadım topraklamalı tv monitör hariç tabiki
kanımca topraklama yapılsa zararı olmaz faydası olur bazı tv lerde anten fişinden kulanıcıyı azda olsa titretmektedir hiç değilse bu olay kalkar ortadan birde hava akımından aldığı elektiriğe topraklama vasıtasıyla toprağa aktaracağından cihazı biraz olsun korur

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeni nesil elektronik cihazlarda swiçmod beslemeler kullanılmakta,bu tip beslemelerin birçok faydalı yanları var .
Daha dar alanlarda kullanılabildigi gibi düşük voltaj sorunlarını da yaşatmıyor 220v ile 90v arasında çalışabiliyor trafo ağırlıgıda olmadıgından ürünler daha hafif oluyor .

Dez avantajları ise mosfet diye adlandırılan hassas yarı iletkenlerin kullanılmış olması ve konpanent miktarının çokluğu.

Swiçmod beslemelerde Şebeke girişlerinde konuşlandırılan ön filitrelerde toprak ihtiyacı vardır bu nedenle toprak hattınıa faz temas ederse ve de bina toprak hattınızda sağlıksız veya sıfırlama diye andığımız bağlantı ile topraklanmaya çalışılmışsa yaşamış olduğunuz olumsuzlukların sebebi olarak algılayabilirsiniz.

cıhaz hyundaı 22"lcd tv sizin deyisinizle harici beslemeli yani laptoplar gibi adaptoru var.ben halen 3lu uzatma prizinin ustune sivi yapiskan bisey dokulmus ufonun fisini de prize takinca kisadevre yapti gum etti.aninda duman cikti lcdden.bu kacak akim adaptorden nasil gecip lcdnin icine kadar girdi onu anlamadim adaptorde bisey yok ayrica sigorta neden atmadi onuda anlamadim.yeni bir lcd tv aldim telefunken onda adaptor yok sanirim sizin dediginiz gibi switchmod beslemeli NOT:1.BAHSE KONU PRIZ TOPRAKLI DEGIL.2.ONLEM OLARAK BELKIN MARKA SURGEMASTER 718 JOULES AKIM KORUYUCU PRIZ ALDIM BU PRIZDE SADECE LCD TVYI VE LAPTOPU KULLANIYORUM.BAHSETTIGINIZ NEDENLERIN SONUCLARINI BU PRIZ ENGELLERMIYDI SAYET DAHA ONCEDEN ALMIS OLSAYDIM SAYGILAR.

arkadaslar ben bu lcd yanmalarını daha önce amerikadaki bir forum sitesinden de okumuştum.Su an kendi lcd'im toprak hatsız çalışıyor.Sorun yok.Sizede tavsiye ederdim ama yanlış olabilir.Yani toprak hatsızda olmuyor toprak hatlada olmuyor.Şöyle bir şey yapabilirsiniz nazicane fikrimle,diyot baglayın.

arkadaslar singapurdan aldigim hyundai marka lcd nin yanan karti nasil bulabilirim? turkiyede bu model gelmemis.tamiri de olmaz diyolar benim sordugum elektronikciler..yahut sadece anakartlari tamir edebilen biri varmi bildiginiz saygilar

Forum istatistikleri

Konular
128,254
Kullanıcılar
450,075
Son üye
oodak

Yeni konular

Geri