Laptop sarj aletı ısıgı sureklı yanıp sonuyor yardım

Laptop şarj cihazını aşırı ısınmaktan 2 tane yan yana 1000 mf 25 v kondansatorler biraz şişmiş üstündeki mavi lamba yanıp sonmekte çıt çıt ses gelmekte laptopa takınca hapalorleren aynı şekil ses gelmekte pc hiç acılmıyor
dc20 de olctugumde 14-18 arası sürekli değişen değerler
ac200 de olcugumde 17-24 arası sürekli değişiyor
ölçü aleti elektronik
Adaptör 19 v

Ekli dosyalar

• IMG_20170830_225719.jpg
    IMG_20170830_225719.jpg
    328.1 KB · Görüntüleme: 46
cihaza enerji vermeden diyot konumunda çıkışı ölç kısa devre varsa çıkışta bulunan diyotları söküp sağlamlıkllarını kontrol et.. eğer sağlam iseler şişmiş kondansatörleri değiştir belli bir seviden sonra kısadevre yapıp korumanın devreye girmesine sebep olabilirler...

Bu anlatıma göre laptop adaptörü görev yapmıyor, batarya şarj seviyesi çok kritikte kaldığı için mavi ledle bu flaşlı uyarıyı bu koşulda yapıyor. Şişen kondansatörleri LCR metre veya bir kapasitemetreyle ölç, bir kapasite kaybı varsa eğer orijinal etiket değerlisiyle değiş. Dc doğrultmada köprü diyotlar ayrı ayrı ise tek tek ölç, tek köprü diyot ise lehim uçlarını ayırıp o şekilde ölç. Birinde veya yekpare köprüde açık veya kapalı (Kısa) devre olup olmadığını, dijital bir avometrenin diyot kısmından ölç, arızalı olanı/olanları varsa mutlaka yenisiyle değiş.

Arıza dc doğrultma devresindeki elemanlardan birinin aksaklığıyla direk olarak ilgili görünüyor. Bataryaya şarj akımını çıkışta tam bloke eden özel bir durum gözleniyor. Değer değiştirebilen direnç ihtimalini de gözeterek, bu doğrultmadaki dc. filtrasyonda aktif görevi olan dirençleri de değerleri açısından ohmmetre kısmında ölçmen çok iyi olur.

Önemli Not: Klasik trafolu, yani 50 hz. (Şebeke frekansı) ile çalışan klasik trafolu doğrultma devresinde köprü diyodu, smps ile çalışan doğrultma devrelerinde tek bir diyot ve elektrolitik kond.'ler kullanılır. Frekans 26-28 khz. olduğundan dolayı tek diyotla düzgün dc. akımı kolayca elde edilir. Laptoplarda kullanılan adaptörlerin günümüzdeki çok büyük çoğunluğu smps'li (Anahtarlamalı) türdendir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
3 adet dıod 3ününde 1er bacaklarını söktüm sadece 2 si normal siyah dıot+-bağlandığda bir tarafta ıltkenlık var küçük - büyük (650-630 sabit değer) diğer dıot küçük kırmızı zener dıot galiba tek bacağı söküldügunde (724 sabit tektarafa) devrede ıken 012 akım geçirmekte bu saglammı bilmiyorum kondansatorler sökülü olarak +- doğru bağlandığında (2000k da 400 -500 arası) ters cevrıldıgınde -100 küsürlerde oluyor çıt çıt ses neren gelio bulamadım şu hiç bilmediğim parçadan gelebırımı
Birde bunun arkasında çok küçük dirençler var onlardanda yaparmı dc dogrultma tam olarak hangi parçalar
Herkese iyi forumlar

Ekli dosyalar

• IMG_20170831_124708.jpg
    IMG_20170831_124708.jpg
    440 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20170831_124734.jpg
    IMG_20170831_124734.jpg
    331.6 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20170831_135945.jpg
    IMG_20170831_135945.jpg
    401.5 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
O ses trafodan geliyor buyuk ihtimal.

smps kontrolcu entegreside bozuk olabilir.

Çıt sesi soğuk lehimle veya lehim teması iyi olmayan elektrolitik kondansatörlerle de genellikle ilgili olabilir. Smps'li doğrultma devresi; smps trafosundan sonraki diyot ve elektrolitik kondansatördür. Smsp trafosunun bir bacağında (310 volt dc.nin giriş tarfı, tarafı yani smps entegresi ve mosfet transistörüyle sürülen giriş kısmı) kötü temas veya soğuk lehim oluşmuşsa bu çıt sesi orada oluşan küçük arktan oluşmuş olabilir. Pcb'yi öncelikle soğuk lehim veya kötü parça temassızlıkları yönünden büyüteçle iyice inceleyin. Bağlantı zaafiyeti görülenleri yeniden lehimleyin.

Çıt sesinin olması adaptörün aktif olmaya(Çalışmaya) çalıştığını, ancak bir yerden elektriki geçiş engeliyle karşılaştığını direk gösterir. Bozukluğu kesin olan veya kesin ölçüm yapamayıp tereddütte kaldığınız tüm parçaları yenisiyle değişin. Kolay gelsin.

Sorun çözüldü beyler çıkışı 14-17 v arası değişen adaptorun önce 2 tane şişmiş kondansatorunu değiştirdim voltaj biraz düzeldi ama dalgalı ve ses devam etti tv ci abi ye götürdüm biraz uğraştı ve sorunun küçük dırencden olduğun söyledi foto attım arkadaşlar şu tam ortadaki en küçük olan üstünde 100 yazıo bu minicik parça bu kadar ark ettırecegını hiç dusunmedım
Herkese iyi formlar cevap veren arkadaşlara tesekkurtler

Ekli dosyalar

• IMG_20170901_192605.jpg
    IMG_20170901_192605.jpg
    395.4 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:
Buradan şu an aklıma yaşadığım bir anım geldi, değerli arkadaşlar, bayram gecesi sizlere daha önce bahsetmiştim belki ama yine de anlatmaya çalışayım.

Özel bir yurtta kaçak olarak kullanılan rezistanslı elektrik ocakları vardır, iyi bilirsiniz. Kış günü başında rezistans tellerinin kızarıklığını seyrederken ortada iyice incelen rezistans teli birden ışık saçarak eridi, ocak taşı ve teli çok sıcak olduğu ve uçlarında 220 volt ac şebeke akımı olduğu için kaynak makinesindeki elektrot gibi birden ark yaparak rezistans teli tam eriyip minik metal küreler halinde taş ocağın ortasında birikti ve ark daha sonrasında tam söndü. Sn.Ömer Faruk'un elektronik direnç arızası bunu çağrışımla hatırıma getirdi.

Daha sonra bu olaydan faydalanıp kaynak makinesiz seri rezistanslarla (45-50 voltluk kesimleri kesilmiş paralel bağlı rezistans telleri) kaynak yapma fikrini hocamız mak. müh. Burhan OĞUZ' a bunu sormuş ve ev tesisatında en fazla 30 amperin güvenle çekilebileceği, oysa sağlıklı bir kaynak dikişi için en az 50 amperin, bu kaynak yapılan iş parçasından geçebilmesi gerektiğinin cevabını da alabilmiştim. Yani makinesiz kaynak yapmak ev ortamında direk 220 volt ac şebekeyle hiç mümkün değildir. (Trafosuz, şebeke izolasyonsuz çok küçük mA değerlerinde çıkışı olan çok düşük güçlü olan dc besleme devrelerinin dışında) Bunu yeri gelmişken sizlere bir kez daha hatırlatmış bulunayım. Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri