Laptop Ram tamiri

koraycannn

Üye
Arkadaşlar herkeze hayırlı forumlar dilerim.
Bugün bit pazarından çok uygun fiyata 2 adet 4 gb DDR3 ram aldım. Fakat dikkatli bakınca bir tanesinin üzerindeki smd kapasitör olduğunu düşündüğüm elemanlardan birinin yamulup kopmak üzere olduğunu gördüm. Yeniden lehimlemek istedim ancak daha dikkatli bakınca ucunun kırık oldugunu anladım. DDR3 laptopum yanımda olmadığı için ramlari henüz deneyemedim ancak bazı internet sitelerinde kapasitörlerin bazen kopsa bile ramlarin çalışabildiği yazıyor. Asıl sorum, eğer çalışmazsa ben bu bileşeni başka bir ramdan aynı boyut ve ölçü ve renkte söktüğüm parça ile değiştirebilir miyim değerleri aynı mıdır? Yoksa değerini nasıl öğrenebilirim?

Ekli dosyalar

• IMG_20240107_185657.jpg
    IMG_20240107_185657.jpg
    179.5 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20240107_190619.jpg
    IMG_20240107_190619.jpg
    157.4 KB · Görüntüleme: 37
Kapasitör eksik olunca çok sorunlu çalışır. Bu ramler eski piyasada gayet makul fiyata bulunabiliyor. Bir kapasitörü bozuksa başka parçaları da bozuktur emin ol hiç uğraşma ihtiyacın varsa her zaman iyi bir marka sıfır ram al.

Anakart falan bir nebze tamir ediliyor ama işlemci ve ram çok sıkıntılı tamir olsa bile gördüğü hasardan dolayı verimli çalışmıyor deneyip görebilirsin.

Tamirat için emek harcamayın bence kendi kendine düşmedi ise Rem'lerin başka arızalarda olabilir kafa ağrıtmaya deymez. sıfır ürünler 200 250 tl arası buradan baka bilirsin ürün sayfası

Lütfen artık şu "tamir etmeye değmez..... Yenisini al..... Şuradan yenilerine bakabilirsin....." Minvalinde cevaplar yazmayın mesele para değil. Tamir etmek ve öğrenmek. Tamir etmenin hazzını almak. Alısveriş sitelerinden ikinci el sitelerden vs. alışveriş yapmayı ben de biliyorum. Uğraşıp uğraşmamak benim vereceğim karar. Uğraşmak istiyorum ki buraya yazıyorum. Yardımcı olmayacaksanız lütfen yazmayın konu boş kalsın daha iyi.

Arkadaşlar herkeze hayırlı forumlar dilerim.
Bugün bit pazarından çok uygun fiyata 2 adet 4 gb DDR3 ram aldım. Fakat dikkatli bakınca bir tanesinin üzerindeki smd kapasitör olduğunu düşündüğüm elemanlardan birinin yamulup kopmak üzere olduğunu gördüm. Yeniden lehimlemek istedim ancak daha dikkatli bakınca ucunun kırık oldugunu anladım. DDR3 laptopum yanımda olmadığı için ramlari henüz deneyemedim ancak bazı internet sitelerinde kapasitörlerin bazen kopsa bile ramlarin çalışabildiği yazıyor. Asıl sorum, eğer çalışmazsa ben bu bileşeni başka bir ramdan aynı boyut ve ölçü ve renkte söktüğüm parça ile değiştirebilir miyim değerleri aynı mıdır? Yoksa değerini nasıl öğrenebilirim?
4gb. DDR3 ram bit pazarına düşmez. RAM Onarılamayacak durumdaysa "belki satılır " düşüncesiyle bit pazarına gelir.
Ram çok kurcalanmış.
Flash Bios sökülüp takılmış.
Uğraşmayın

Kırık kapasitor eğer besleme hattının kapasitörü ise bu şekilde takınca çalışır eğer data kapasitörü ise çalışmaz veya hatalı çalışır kapasitörün + bacağı ile diğer aynı boydaki kapasitörler in + bacaklarıni ölçü aletine empedans olarak ölç kisadevre gibi görürsen. Çok sayıda paralel kapasitör var ise besleme kapasitörü dür.takmasan bile çalışır hata vermesi çok zor olur.1 tane kırık varsa data kapasitörü ise tam doğru kapasitede kondansatör koyman gerekiyor

Kırık kapasitor eğer besleme hattının kapasitörü ise bu şekilde takınca çalışır eğer data kapasitörü ise çalışmaz veya hatalı çalışır kapasitörün + bacağı ile diğer aynı boydaki kapasitörler in + bacaklarıni ölçü aletine empedans olarak ölç kisadevre gibi görürsen. Çok sayıda paralel kapasitör var ise besleme kapasitörü dür.takmasan bile çalışır hata vermesi çok zor olur.1 tane kırık varsa data kapasitörü ise tam doğru kapasitede kondansatör koyman gerekiyor
Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Ne yazık ki amatör sayılırım osiloskopum yok empedans ölçümü için. Elimde aynı ramin 2 gb lık versiyonu da var herşeyi aynı kapasite farklı. Acaba ondan söküp taksam olur mu? henüz denemek için pc bulamadım

Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Ne yazık ki amatör sayılırım osiloskopum yok empedans ölçümü için. Elimde aynı ramin 2 gb lık versiyonu da var herşeyi aynı kapasite farklı. Acaba ondan söküp taksam olur mu? henüz denemek için pc bulamadım
Multimetre ile diyot kademesinde gördüğün değerden bahsediyorum empedans derken değerleri ters prop ölcmen gerekiyor kırmızı probu şaseye deydir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri