Laptop bataryasının içindeki pilleri değiştirerek bataryayı sıfırlayabilirmiyiz?

İyi haber...
Dostum yapacağın iş mantıklı bence. Daha önce çok eski bir laptop pilini bu şekilde yenilemiştik. Olmayacak iş değil zaten. Ama toplarken titiz davransan iyi olur. yapıştırıken japon kullanırsın büyük ihtimalle bu durumda etrafına yaymamaya falan dikkat et.

Kötü haber...
Bir de şu var 9 adet 800mA lik pille 7.2 A elde edemezsin. Hesabını bir daha yap. Çünkü zaten gerilimi arttırmak için pilleri seri bağlaryacaksın. Seri bağlanan pillerin akımı aynı kalır. Yani topladığın batarya 11 Volt 800mA lik bir batarya olur. Bu durumda pilin yine az gider. sana tavsiyem pillerini en az 3000 mA lik kullanman. Ama bu seferde pillerin fiyatı biraz artar.

Kolay gelsin...

valla bır arkadasımdan emınonunde bu ıslemı gerceklestıren bır fırma duymustum sanırım tıcarı olarakta yapan fırma ver bu ısı nerede tam bılemıyecegım

Batarya yuvaları uygun mesafe aralıgında gerdirilmiş Cr Ni tellere 12 volt enerji verilerek ısıtılıp ,presli alanların öncelikle köşelerin açılması sonrasında uzun kanatın kesilmesi metodu ile yapılır .
Düzgün açılabilmesi için uygun takımlar kullanmalısınız mesela (Kumaşları kesmek için kullanılan elektrikli makasların eski bıçakları gibi) resinstasla kesilmiş alanın (hızlı vede düzgün şekil alabilmesi için) hemen elektrikli makasın bıçagını kestiginiz alana bastırınız.

Köşeleri döndürerek kesiniz .

Batarya klamens köşeleri ve kenerına ,ısıtıcınızı önce ısıtıp kapatıp kısa sürede kesim işleminizi yapınız.

Akım sınırlayıcı regülatöre akü gerilimi kaçırmayınız.

Batarya guruplarının tümünde DC/DC konvertör kulanılmaktadır .

Amacı batarya zayıflasa bile stabil gerilimi saglamak şarj anında batarya ile almaç arasında kesiçi görevini üstlenmek bataryanın ömrünü uzatmaktır .
Bu DC/DC konvertörü uygun pillerle birlikte kullanmazsanız (yani lidyum pil çıkan cıhaza Ni_MH takarsanız) konvertör Off olacaktır.

hepinize kolay gelsin

Muadil ürünler var çok daha ucuz,

Arkadaşlar hemen hemen her notbukkullanıcısının pilsorunu oluyor daha önce belirtigimgibi bu iş gercekten ama artık batarya fiyatları düştü ben profösyönelsekilde yapıyorum ama bir batar 2 günümü alıyor sıkıntısı olan var ise yardımcı olmaya calışırım

acer laptopumda pilleri değiştirdim fakat,eskisinden farkı olmadı.Eski pillerle ne kadar gidiyorsa şimdide okadar gidiyor yani 10 dk.Bunun ne yapmak gerekiyor

valla bır arkadasımdan emınonunde bu ıslemı gerceklestıren bır fırma duymustum sanırım tıcarı olarakta yapan fırma ver bu ısı nerede tam bılemıyecegım

o yer karaköyde kapalı otoparkın altında. vhf telsiz bataryalarını orada yaptırmıştık.

ben sürekli kablolu kullanıyordum evde sonra dedim ki madem kablolu kullanıyorum bilgisayarımı çıkarayım bataryayı bi kenarda dursun dedim..araştırdım lityum bataryayı en güzel en uzun süre nasıl bir şarj seviyesinde saklayabilirim diye ve bu seviyenin %40 olduğunu öğrendim...sonra doldurdum bu seviyeye kadar ve çıkardım bataryayı..1 hafta sonra bir taktım bilgisayara o ne öyle batarya ölmüş!!!! çarpı işareti gösteriyor sürekli ve değiştirmemi istiyor..15 dk falan gidiyor şimdi..hücreler ölmüştür diye düşündüm şoklama yapacağım..bu işi nasıl yapabilirim bilen birisi söylerse sevinirim...Ayrıca şuan elimde batarya ve üstündeki yapışkan kısmı çıkarıncaaltında pilleri gördüm kenarlarını kesersen az bir şekilde çıkarabileceğimi düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri