Laptop bataryasının içindeki pilleri değiştirerek bataryayı sıfırlayabilirmiyiz?

greenyucel

Üye
Arkadaşlar asus f3 serisi bi laptopum var. Bataryası can çekişiyor hiç memnun değilim bataryadan. Teknik etiketi 6 hücreli 11.1 volt / 4.8 Amper.
Batarya çok pahalı olduğu için böyle birşey yapmak aklıma geldi. İçini açıp pillerini 800 mA lik li-on bataryalar ile değiştircem. Toplamda 9 pil 1.2 volttan 10.8 volt yapıyor. Akım olarakta 7.2 amper. Hem pilleri yenisi ile değiştirmiş olcam hemde kapasitesini artırmış olcam. Sizce bu yöntem işe yarar mı? Aranızda daha önce deneyen bir arkadaş var mı? Varsa deneyimlerini paylaşabilirse sevinirim. :)

Yeditepely
Yenısıne 150 tl vereceğıme 25-30 tl pillere verip değiştireyim çalışırsa sizede bir örnek teşkil eder. Yapım aşamalarını video ya cekıp burada sizinle paylaşırım. Çalışmazsa sağlık olsun derim gözden çıkardım çünkü bataryayı. Şuana kadar onarımını yapmadığım askeri, medikal cihaz kalmadı bunumu yapamayacaz. :cool:

ben denedim ama bir daha toplayamadım

Li-ion piller uygun sekilde sarj edilmezlerse patlarlar. Cok iyi bilmiyorum ama mesela sarj devresi pilleri 11.1V a gelene kadar sarj etmeye calisabilir. Li-ion pilleri sarj ederken doluluk oraniyla azalan akim verilmelidir...

Li-ion piller uygun sekilde sarj edilmezlerse patlarlar. Cok iyi bilmiyorum ama mesela sarj devresi pilleri 11.1V a gelene kadar sarj etmeye calisabilir. Li-ion pilleri sarj ederken doluluk oraniyla azalan akim verilmelidir...

Sn aykanat hücre sayısı ve akımı hesaplayarak 1.2 volttan 800 mah 9 batarya olarak düşünüyorum. Dediğiniz gibi 11.1 volta kadar şarj etmeye çalışabilir. 9 hücre 1.2 volttan 10.8 volt yapıyor. Ama bu hiç şaşmaz bir rakam değildir tam şarjda 1.23 voltu görür bataryalar. 1.23*9=11.07 volt yapar buda durumu kurtarır bence inşallah yanılmıyorumdur. 9*800= 7200 mah yapar ztn piyasada yüksek kapasıtelı dıye satılan batarya 7200 mah veriyor. Neyse bunu denemeden öğrenemicez anlaşılan. Tek aklıma takılan nokta batarya muhafazasını nasıl açabilirim :rolleyes: Pres gibi duruyor eğer öleyse sağını solunu kıracaz kesecez demektir.

her bataryanın ek yeri vardır ek yerine dikkatli bir şekilde tornavidanın yanını kooyarak ufak bir çekiçle vurursan yavaş yavaş açılır yalnız içindeki pillerde yapışıktır cıkartırken kabını kırma dikkatli çalışırsan çok iyiy ve ucuz olur

her bataryanın ek yeri vardır ek yerine dikkatli bir şekilde tornavidanın yanını kooyarak ufak bir çekiçle vurursan yavaş yavaş açılır yalnız içindeki pillerde yapışıktır cıkartırken kabını kırma dikkatli çalışırsan çok iyiy ve ucuz olur

Tavsiyen için tşk arkadaşım uygulamaya çalışcam inş. hasarsız açar kapatırız.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri