Laptop adaptör güç aralığı

qquzhan

Üye
Arkadaşlar şimdi elimde 2 adet laptop adaptörü bulunmakta bunlardan birisi bozuk
150 W - 19 V (bozuk olan)

Diğer adaptör ise
65 W - 20 V

Şimdi ben bozuk olanın güç çıkış kablosunu çalışan adaptöre lehimle bağlasam çalışır mı yani sağlıklı şarj gerçekleşir mi

Birde biri 65 W ile 20 V güç oluşturabiliyor diğeri 150w ile 19 bu ayrım neden oluyor bu konuda bilgisi olan bir arkadaştan bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

Hocam çok kaba bir hesap yaparsak;
Bozuk olan adaptör ; 150(W) = 19(V) . X(I) ' dan 7,89 I çıkar.
Diğer adaptör ise ; 65(W) = 20(V) . X(I) ' dan 3,25 I çıkar.
Kablo kesitleri çekilen akıma göre seçildiği için bozuk olan adaptörün güç çıkış kablosu çalışana göre daha kalın olması gerekir. Ya da en azından kalınlıkları eşittir. Bu sayede rahatlıkla kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hocam çok kaba bir hesap yaparsak;
Bozuk olan adaptör ; 150(W) = 19(V) . X(I) ' dan 7,89 I çıkar.
Diğer adaptör ise ; 65(W) = 20(V) . X(I) ' dan 3,25 I çıkar.
Kablo kesitleri çekilen akıma göre seçildiği için bozuk olan adaptörün güç çıkış kablosu çalışana göre daha kalın olması gerekir. Ya da en azından kalınlıkları eşittir. Bu sayede rahatlıkla kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki şarj adaptörü birinde
150 W dan 19 V
enerji çıkışı sağlıyor.
Diğeri ise
65 W dan 20 V

şarj olacak cihazlarımıza adaptör alacaksak bakmamız gereken son Volt değerimidir yoksa kaç watt ile üretildiğinin bir önemi var mıdır?

Volt değerine bakmalısınız hocam.
Bizim için önemli olan volt değeri.
Telefonlarımızdaki şarj aletlerinde de volt ve akım değerlerini görürüz.
Kabaca tarif edersek voltu aynı olan güçleri farklı olan adaptörlerden gücü fazla olan daha kısa sürede bilgisayarımızı doldurabilir diyebiliriz.

Volt değerine bakmalısınız hocam.
Bizim için önemli olan volt değeri.
Telefonlarımızdaki şarj aletlerinde de volt ve akım değerlerini görürüz.
Kabaca tarif edersek voltu aynı olan güçleri farklı olan adaptörlerden gücü fazla olan daha kısa sürede bilgisayarımızı doldurabilir diyebiliriz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Son bir soru soracak olursam
Bir cihazı şarj ederken bakılması gereken Volt değerlerin en fazla kaç (+/-) oynaması bir sakınca yaratmaz.

Örnekle açıklayacak olursam elimdeki cihaz 19 Volt ile şarj oluyorsa ben bunu 18 V veya 20-21 Volt ile şarj etmem cihaz için bir sakınca oluşturur mu? Yada şarj süresi uzunda kısada sürse sorunsuz sarj gerçekleşir mi?

Hocam geç cevap verdim kusura bakmayın. 19V ile şarj oluyorsa 20V ile şarj edebilirsiniz. Benim burada + veya - %5 değerine kadar sınır koyuyorum. Ama 18votluk cihazı da 21 volt ile şarj etmem.

Hocam geç cevap verdim kusura bakmayın. 19V ile şarj oluyorsa 20V ile şarj edebilirsiniz. Benim burada + veya - %5 değerine kadar sınır koyuyorum. Ama 18votluk cihazı da 21 volt ile şarj etmem.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim çok sağolun

Her laptop üreticisi ürettiği cihazın ne kadar güce ihtiyaç duyacağını hesaplar. Ve buna göre bir güç kaynağı tasarlar. Burada laptop ekran boyutu, çözünürlüğü, fan gücü, anakartın çektiği akım vs. vs. önemlidir. Yani sadece voltajı tutuyor diye o şarj aletini hercihazda kullanamazsınız. Tamam ilk etapta cihaz açılır bir sıkıntı yok gibi görülebilir ama ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden cihazınızın orjinal güç değerini tespit edip, aynı güce sahip bir güç kaynağı tedarik etmenizi öneririm. Benim anladığım 150 watt lık bir şarj aleti yerine 65 watt bir şarj aleti kullanmaya çalışıyorsunuz. Yanılıyormuyum?

Her laptop üreticisi ürettiği cihazın ne kadar güce ihtiyaç duyacağını hesaplar. Ve buna göre bir güç kaynağı tasarlar. Burada laptop ekran boyutu, çözünürlüğü, fan gücü, anakartın çektiği akım vs. vs. önemlidir. Yani sadece voltajı tutuyor diye o şarj aletini hercihazda kullanamazsınız. Tamam ilk etapta cihaz açılır bir sıkıntı yok gibi görülebilir ama ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden cihazınızın orjinal güç değerini tespit edip, aynı güce sahip bir güç kaynağı tedarik etmenizi öneririm. Benim anladığım 150 watt lık bir şarj aleti yerine 65 watt bir şarj aleti kullanmaya çalışıyorsunuz. Yanılıyormuyum?

Evet 150W 19V şarj adaptörü bozulduğu için bunun yerine 65 W 20V olan şarj adaptörünü kullanmanın ileride cihaza herhangi bir zararının olup olmayacağını bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan öğrenebilmek adına bu konuyu açmış bulanmaktayım.
Çıkış Volt değerleri aynı veya (+1) (- 1) arasında değişim gösteriyorsa kullanılabilir mi diye sormuştum.
Sorduğum her arkadaş da V değerlerin +1 - 1 değerlerinin çok sorun olmayacağını ancak sağlıklı şarj için adaptör üstündeki değerlere uygun şarj aletini kullanmanın cihaz sağlığı için daha verimli olacağını söylediler. Sonuçta şarj adaptörü orjinali dahi en fazla 250 tl civarında iken bunu 5000 tl lik laptoplara takıp kullanmak az risk varsa dahi bence gerek yok ve değerleri uymayan şarj adaptörlerini cihazımda kullanmama kararı aldım.

+ - 1 Volt belki çok önemli olmayabilir. (Bence bu derece hassas tasarlanmış cihazlar için çok önemli) Ama sizin cihazınızın talep ettiği güç 150 watt iken siz bunu 65 watt ile kullanmaya çalışacaksınız. Peki cihaz max güç çekeceği, yani 150 watt güç talep edeceği zaman ne olacak. Güç kaynağı bunu karşılayamayacak. Orjinal adaptör 150 watt olan bozuk adaptörmüydü?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri