Laptop Adaptörü acayip sesler çıkarıyor. Cızırtı bızıltı vs vs

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar evde kıyıda köşede boş boş duran atıl durumdaki bir laptopu kullanmak için meydana çıkardım. ilk başlarda adaptörün etrafındaki kabloyu sağa sola çekince çalışıyordu. öyle haraket ettirmez isen çalışmıyordu. o yüzden de arada cız bız ses yapıyordu. Dün bu adaptörü açtım ve ucunu tamir ettim. şu anda ucu ile oynamana gerek kalmadan bilgisayar her şekilde çalışıyor. kısacası durum düzeldi fakat o çıkardığı çızzz bızzzzz vızzzz gibi elektrik sesleri gene arada bir gelmeye devam ediyor. bu sesler kesilir diye umuyordum ama kesilmedi. şu anda 15 20 dk de veya yarım saatte bir illa ses çıkıyor gene.

Bu sesleri neden yapar? yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar evde kıyıda köşede boş boş duran atıl durumdaki bir laptopu kullanmak için meydana çıkardım. ilk başlarda adaptörün etrafındaki kabloyu sağa sola çekince çalışıyordu. öyle haraket ettirmez isen çalışmıyordu. o yüzden de arada cız bız ses yapıyordu. Dün bu adaptörü açtım ve ucunu tamir ettim. şu anda ucu ile oynamana gerek kalmadan bilgisayar her şekilde çalışıyor. kısacası durum düzeldi fakat o çıkardığı çızzz bızzzzz vızzzz gibi elektrik sesleri gene arada bir gelmeye devam ediyor. bu sesler kesilir diye umuyordum ama kesilmedi. şu anda 15 20 dk de veya yarım saatte bir illa ses çıkıyor gene.

Bu sesleri neden yapar? yorumlarınızı bekliyorum.

Ucu derken laptop smps adaptörünün fişini tam olarak kastediyorsunuz sanırım.Fişi tam değiştirdiğiniz halde ses kesilmediyse 2 yerden olabilir:Ya smps trafosu içinden bir kaçak (Sızıntı) yapıyordur (İnşallah o şekilde de değildir) vaya kablo üzerinde bir yerde kırılma,gözle görünmeyen iç damar kopması oluşmuştur.Siz bu durumuyla adaptörü sürekli olarak da kullanmayın.Çünkü bu küçük arklar (Cızırtılar) eğer ikinci olasılık gerçekse kablonun tutuşmasına,yangına,bir elektrik kısa devresine de neden olabilir,çok dikkatli olmalısınız.Bence şunu yapın,laptopu yine çalıştırın geçici bir süreliğine,ama odayı zifiri karanlık yapıp,dikkatle kablo üzerinde kılcal bir çatlaktan mavi bir ark ışığı,hafif parıltı görülüyor mu,onu bir inceleyin,bakın,dikkatlice gözlem yapın.Bu testi kablo başarıyla geçmişse,bilin ki bu kaçak,adaptörün iç kısmında,ya smps trafosundan veya diğer elektronik devre elemanlarınden birindendir.Başka bir olasılık da bu durumda kalmamış olur.Bu testi dikkatlice evde yaparak bizimle forumda da paylaşın.Karanlıkta bu testi yaparken kabloyu hafifçe de oynatın bu arada.Kolay gelsin.

Sanırım orası. Benim yaptığım yer bu laptop adaptörünün kabloların ortasındaki kutuyu açıp o kutunun çıkışındaki kırık olan kablo kısmı nedeni ile 15 20 cm lik bir kısmını kesip kalanını oraya lehimlemiştim. gene çızırdayıp duruyordu. senin bu mesjını okudum. 2 gündür bekliyorum tek ses çıkarmadı. ama sanırım kablosal sıkıntı idi. şu anda kablonun durduğu şekilde hiç cızırtı yok. ama sürekli takipteyim. kabloda mavi renk olursa kabloyu değiştireceğim, kapalı olan kutuda olur ise ne yapacağım onu anlayamadım. direk yenisini mi alacam :)

Sanırım orası. Benim yaptığım yer bu laptop adaptörünün kabloların ortasındaki kutuyu açıp o kutunun çıkışındaki kırık olan kablo kısmı nedeni ile 15 20 cm lik bir kısmını kesip kalanını oraya lehimlemiştim. gene çızırdayıp duruyordu. senin bu mesjını okudum. 2 gündür bekliyorum tek ses çıkarmadı. ama sanırım kablosal sıkıntı idi. şu anda kablonun durduğu şekilde hiç cızırtı yok. ama sürekli takipteyim. kabloda mavi renk olursa kabloyu değiştireceğim, kapalı olan kutuda olur ise ne yapacağım onu anlayamadım. direk yenisini mi alacam :)

Hayır,hayır abuzerefendi,benimkisi sadece bir varsayımdı,kablo yaması yapmanız hiç aklıma gelmedi doğrusu.Yama yapılan yerlerdeki lehim bağlantıları farkedilmeden çatlayıp da cızırtınız buradan da gelebilir.Bir büyüteçle lehim yerlerini inceleyip,eğer içinize sinmezse lehimi tazeleyin,sonra elektrik bandıyla tam izole edin,yani bu işi iyice garantiye alın.Bu durumda da adaptör kısmından gelmesine artık pek ihtimal vermemek gerek diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Hmm o zaman bir büyüteç bulup oralara bakayım. çok ama çok teşekkür ederim.

Hayır,hayır abuzerefendi,benimkisi sadece bir varsayımdı,kablo yaması yapmanız hiç aklıma gelmedi doğrusu.Yama yapılan yerlerdeki lehim bağlantıları farkedilmeden çatlayıp da cızırtınız buradan da gelebilir.Bir büyüteçle lehim yerlerini inceleyip,eğer içinize sinmezse lehimi tazeleyin,sonra elektrik bandıyla tam izole edin,yani bu işi iyice garantiye alın.Bu durumda da adaptör kısmından gelmesine artık pek ihtimal vermemek gerek diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Çok teşekkürler sayın binbaşı. dediğiniz gibi kocaman bir kondansatörün ayakları çıkıkmış. sağa sola sallanıp duruyormuş. 1 ayağı resmen boş diğer ayağı ise dediğin gibi çatlakmış. ikisini de lehimledim şu anda şeytan kulağına kurşun. çok sağlam çalışıyor. çok ama çok teşekkür ederim.

Çok teşekkürler sayın binbaşı. dediğiniz gibi kocaman bir kondansatörün ayakları çıkıkmış. sağa sola sallanıp duruyormuş. 1 ayağı resmen boş diğer ayağı ise dediğin gibi çatlakmış. ikisini de lehimledim şu anda şeytan kulağına kurşun. çok sağlam çalışıyor. çok ama çok teşekkür ederim.

Merhaba abuzerefendi;mevcut arızanızın bu şekilde çözülmesine çok sevindiğimi söyleyerek ilk önce sözlerime başlamak istiyorum.Cızırtı şikayetiniz benim de çoğu kereler çok yaşayıp da hep başıma gelmiş çok basit arıza durumlarındandır.Kondansatör bacağı dışında veya direk besleme trafosunun sekonderdeki mevcut sargılarının bağlantı bacaklarının güç kaynağına girişi (Köprü diyot öncesindeki gibi) gevşek sağlanmış bağlantılarında bir cızırtı duyulmayabilirdi de.Dikkatli bir takiple yerini tam olarak da bulmuşsunuz sonuç olarak.Aslında size adaptör dışındaki olası bir arıza ve bir cızırtı durumunu tam olarak düşünerek ben mesajımı yazmıştım,kablo haricinde en akıllıca ve mantıklı bakılacak yer de tabiki adaptör iç devre kartı iç bağlantılarıydı.Geçmişte hem crt (Tüplü) tv'imde,hem de video recorder cihazının iç devre kartında (Besleme devresinde) buna benzer durumları ayni şekilde yaşamıştım.

Çok eskiyen veya kullanım şartları uygun olmayan devre kartlarında meydana gelen bu kılcal çatlakları da,direk olarak çok eskiyen lastiklerdeki yaşlanma durumuna ben direk olarak da benzetiyorum.Birinde lastiğin dış yüzeyinde,diğerinde ise direk olarak da lehim bağlantılarında deformasyonlar,yıpranmalar,kılcal ve ve gözle görülmeyen çok ince çatlaklar da benzer şekilde oluşabiliyor.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri