lap top hd sını pc acmak

Arkadaslar laptopum arızalandı.Bende hd sokup bılgılerını pc ye kopyalamak ıstıyorum.Ne yapmalıyım.Bu konudakı bılgılerınız ıcın sımdıden tesekkurler.

hdd ya sata yada ide dir her ikisinide pc ye cok rahatlıkla baglayabiklirsiniz pc eski ise sata power ucu olmaya bilir dönüştürücü almanız gerekecektir ve yine sata ise sata veri kablosu almalısınız ide ise sorun olmayacaktır dvdsürücüsünün kablosunu söküp hdd ye takmanız yeterli olacaktır

Laptop HDD leri 2.5 inch olup normal PC hdd leri 3.5 inch dir.
SATA olanlar aynı bağlantılara sahiptir ve normal PClerde Sata kablosu ile bağlanıp kullanılabilir.

Ancak IDE olanların bağlantılarında ufak tefek değişiklikler olup ya dönüştürücülerle ya USB to 2.5 IDE kablolarla yada 2.5 IDE harici disk kutularına tkarak normal PC dede kullanılabilir.

IDE olanlar PC de direk takılarak kullanılamaz. Aşağıdaki resimde 3.5 IDE to 2.5 IDE dönüştürücüsünü görebilirsiniz.

a) Harddisk türleri;
sata-ide-laptop-hard-drive.jpg

b) 3.5 IDE to 2.5 IDE connector

c) 2.5 IDE yada SATA hdd kutusu

Kolay gelsin...

Laptop HDD leri 2.5 inch olup normal PC hdd leri 3.5 inch dir.
SATA olanlar aynı bağlantılara sahiptir ve normal PClerde Sata kablosu ile bağlanıp kullanılabilir.

Ancak IDE olanların bağlantılarında ufak tefek değişiklikler olup ya dönüştürücülerle ya USB to 2.5 IDE kablolarla yada 2.5 IDE harici disk kutularına tkarak normal PC dede kullanılabilir.

IDE olanlar PC de direk takılarak kullanılamaz. Aşağıdaki resimde 3.5 IDE to 2.5 IDE dönüştürücüsünü görebilirsiniz.

a) Harddisk türleri;
sata-ide-laptop-hard-drive.jpg

b) 3.5 IDE to 2.5 IDE connector

c) 2.5 IDE yada SATA hdd kutusu

Kolay gelsin...

Benım HD sata.Ama pc ıcınde baglantı yerını bulamadım :) .Gerci benım pc 5-6 yıllık eskı biraz.Pc nın neresıne baglamalıyım.

Bu şekilde ama anakart markasına göre farklı renklerde olabilir(siyah mesela). 7 sene önceki bilgisayarlar da bile sata girişi mevcuttur.

Soldaki resimdeki gibi sata güç kablosu ve sağdaki resimdeki gibi sata veri kablosu ile bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

Benım HD sata.Ama pc ıcınde baglantı yerını bulamadım :) .Gerci benım pc 5-6 yıllık eskı biraz.Pc nın neresıne baglamalıyım.

Yukarda arkadas gayet guzl gostermis ama eger anakart marka modelini verirsen anakart uzerinde de gosterebiliriz.

Kolay gelsin...

Kutuları falan gördüm de aklıma takıldı. Sabit diski taşınabilir disk haline getirebiliyor muyuz arkadaşlar?

evet sabit diski harici disk kutusu alarak içine takar ve kullanabilirsiniz hdd kutusu olarak google ye bakarsanız karsınıza cok secenek cıkacaktır

Normal PC harddisklerini harici bir kutu içine koyup harici disk olarak kullanabilir, ancak 3.5" normal PC HDD leri çok fazla güç tükettiklerinden USB den sağlanacak güçle tatmin olmazlar ve çalışmazlar bu nedenle de harici güç kaynağına ihtiyaç duyarlar.

Bu da demektir ki eğer normal PC HDD sinden harici disk yaparsanız yanınızda ekstra bir adaptörde taşımanız gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri