Lambert 25/25t kart ve transistör arızası

ozgunuz

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Sorunsuz çalışan kombimiz dün durduk yere bozuldu. Çeşmeyi açtım sıcak su gelmeyince gittim baktım sadece fanı dönüyor ama ekranda görüntü yok. Reset atmayı denedim tepki vermedi. Şalteri indirdim kapattım, ekranın yarısı geldi yarısı yok, bu arada sadece fan dönüyor. Fonksiyonlar çalışmıyor (Reset dahi atmıyor). Şalteri tekrar indirdim kapattım, ekranda hiç bir şey yok, kalan her şey aynı. Şalteri kapatıp açınca ekran bazen geliyor bazen gelmiyor. Gelirse de yarım yamalak geliyor zaten. Diğer mekanik ve elektriksel sistemleri kontrol ettim bir sorun yok. Anladım ki sorun kartta. (Program arızası olabilir diye düşünüyorum.)

Kartın beslemesi sorunsuz. Kondansatörleri ve diyotları kontrol ettim hepsi sağlam. Sonrasında röleleri kontrol ettim röleler de sağlam. Yalnız röleleri kontrol ederken bir tanesinde kazayla anot ve katodu ters verip bir transistörü cayır cayır yaktık :( Yüzey montaj transistör olduğundan ve lanet olası transistörün üzerinde bir şey yazmadığından dolayı modelini de bilmiyorum.

1- Bu smd transistörün modelini nasıl öğrenebilirim fikir verir misiniz?
2- Ayrıca farklı arıza teorileri olan arkadaşlar da yorum yaparsa sevinirim. Ben kartta başka arıza bulamadığımdan, otomasyoncu iç güdülerime dayanarak arızası olduğunu düşündüm.

Herkese teşekkürler.

Aynı kartın üzerinden okuyarak ama temin etmen zor doğalgazcılar da muhtemelen vermeyeceklerdir, edüstriyel kart tamircilerine veya bazı d.gazcılar bu kartların tamirini yapıyor onlara uğra.

Arkadaşlar merhaba,

Sorunsuz çalışan kombimiz dün durduk yere bozuldu. Çeşmeyi açtım sıcak su gelmeyince gittim baktım sadece fanı dönüyor ama ekranda görüntü yok. Reset atmayı denedim tepki vermedi. Şalteri indirdim kapattım, ekranın yarısı geldi yarısı yok, bu arada sadece fan dönüyor. Fonksiyonlar çalışmıyor (Reset dahi atmıyor). Şalteri tekrar indirdim kapattım, ekranda hiç bir şey yok, kalan her şey aynı. Şalteri kapatıp açınca ekran bazen geliyor bazen gelmiyor. Gelirse de yarım yamalak geliyor zaten. Diğer mekanik ve elektriksel sistemleri kontrol ettim bir sorun yok. Anladım ki sorun kartta. (Program arızası olabilir diye düşünüyorum.)

Kartın beslemesi sorunsuz. Kondansatörleri ve diyotları kontrol ettim hepsi sağlam. Sonrasında röleleri kontrol ettim röleler de sağlam. Yalnız röleleri kontrol ederken bir tanesinde kazayla anot ve katodu ters verip bir transistörü cayır cayır yaktık :( Yüzey montaj transistör olduğundan ve lanet olası transistörün üzerinde bir şey yazmadığından dolayı modelini de bilmiyorum.

1- Bu smd transistörün modelini nasıl öğrenebilirim fikir verir misiniz?
2- Ayrıca farklı arıza teorileri olan arkadaşlar da yorum yaparsa sevinirim. Ben kartta başka arıza bulamadığımdan, otomasyoncu iç güdülerime dayanarak arızası olduğunu düşündüm.

Herkese teşekkürler.
Keşke servis çağırsaydınız!!!

Basit bir hatayı büyütmüş olmazdınız.Sorunun kartta olduğu bariz belli ama sorun ekran kartında.Fan çalışıyor dediniz.Ekran kartı arızalı.

Keşke servis çağırsaydınız!!!

Basit bir hatayı büyütmüş olmazdınız.Sorunun kartta olduğu bariz belli ama sorun ekran kartında.Fan çalışıyor dediniz.Ekran kartı arızalı.

Geç cevap yazdığım için üzgünüm.

Mikroişlemciye elektrik gitmese bile ilk elektrik verdiğimde fan otomatik çalışıyor zaten her zaman (fan rölesi tetiklenmedikçe iletimde.) Daha sonradan işlemci, fanı röle ile durduruyor. Ayrıca reset vb. fonksiyonlara da cevap vermiyor demiştim (Normalde reset atınca fan duruyordu). Ekran kartı arızası değil yani.

Servis olayına gelince, servisi öncesinde çağırdık zaten. O da baktı baktı, "dediğiniz gibi kart arızası" dedi yeni karta da 600 TLcik para istedi. Her halükarda o parayı vereceksem, bir elektronikçi olarak neden önce kendim tamir etmeyi denemeyim? Zaten bu sitenin amacı da bu konuda yardımlaşmak değil mi :) ?

kombinin model markası ,
kart hakkında ve üzerindeki yazılar numaralar vs gibi bilğiler .
kart fotoğrafı yayınlamanız ( çeşitli net çekimler ) !!!

merhaba benimde baymak lambert kombi 'E05' hatası veriyordu. (25.10.2021) baymak servis geldi baktı. Kart arızası dedi. Kart fanı açmıyor dedi. Kart değişecek. "1100" "binyüz" tl istediler. Rölede arıza olduğu açıktı. Kombi açılır açılmaz arızaya geçip sıcak su ve petekleri ısıtamadığımızdan acil çözmem gerektiğinden bir usta buldum. sağolsun geldi yarım saatte yerinde çözdü gitti.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri