Kumandalı elektronik devre

Macirli

Üye
Oto kumandadından 12v bi motora sağa sola 10sn ye kadar hareket vermek istiyorum.devre hazırlamada yardımcı olabilecek kimse varmı acaba.yani 2 tetikleme var birine basınca 10sn sağa diğerine basınca 10 sn dola dönecek.teşekkürler

Internette NE555 monostable multivibrator araştırın.

Internette NE555 monostable multivibrator araştırın.
Teşekkürler devre şemasına baktım ama pek bilgi sahibi değilim bu konuda şunu sormak istiyorum araya nasıl birşey koymalıyımki kumandaya bastığım zaman bir yöne dönecek ve zaman bitince duraca başka düğmeye basınca diğer tarafa dönecek bunu nasıl sağlarız

Öncelikle oto kumandasını araç içerisindemi kullanacaksınız?
Harici olarak kullanılacak ise rf sinyal çözücü devre ile yapılabilinir

araç içinde kullanıcam bu işlem nasıl yapılır

Hocam araçta kullanılacak. Uzaktan kumanda beynindeki iki çıkış tetikleme olarak kullanılacak 12v motoru sağa sola hareket verecek bunu nasıl sağlarım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Beyin deki iki çıkış kumanda daki hangi tuşlar ile aktif oluyor onu bulmalısınız yada kumanda dan gelen sinyaller beyinin içerisinde işleniyor ve ilgili çıkışlar a gönderiliyor forumda daha önce böyle bir konu açılmış ve or daki arkadaşa yardımcı olmuştuk

Hocam kumandadaki tuşlar çıkışları belli beyinden 2 çıkış var hangi tuş hangisini çalıştırıyor oda belli bide motor var artı ve eksi çıkışı var bunun araya nasıl bişey olacakki motor bituşla bi yöne diğer tuşla diğer yöne dönsün araya koyacağım parçanın adını söyle

Dostum tuslara bastiginda hangi uclar oldugunu biliyorsan sorunun buyuk kismini cozmussun demektir.

Sizin yapmaniz gereken 10 saniye sureyi ayarlayacak bir zaman rolesi yapmaniz bu rolenin cikisina motoru baglayacaksiniz zaten dc oldugu icin ters yada duz donmesi kolay olacak.

Iki adet role ile ters duz donmeyi ayarlayabilirsiniz.

Forumda bir ara bu zaman rolesi devresini isteyen arkadasa vermistim bulabilirsem buraya eklerim yada netten bulup eklerim gun icinde.

Anahtar kelime birakmada gecikmeli zaman rolesi. Siz butona bastiginizda role cekecek ve 10 saniye sonra kendisi motoru durduracak.

Serkan arkadaş agzımdan almış lafı dekiklerini uygulayın işiniz çözülür 555 ile yapılan modeller var

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri