Kumandalı elektronik devre

Tamam zamanı halletmek için araya röle koyulabilir ama röle girişi bitane olur bunada kumandanın tetik 1 çıkışını bağladık çalıştı tetik 2 ye basıldığında nasıl olacak

Merhaba.

Sorunuzda eksikler var. Senaryo ve donanım tam belli değil.

Şimdi elinizde bir adet motor olduğunu düşünüyorum. Döndürmeyi düşündüğünüz motor kaç adettir?

El kumandanız iki adet çıkışı var. bir butona bastığınızda aracınızda bir röle yada çıkış veriyor. Diğer butona bastığınızda ikinci bir çıkış aktif oluyor.

Şimdi bu iki butondan birine bastığınızda motorunuz bir yönde dönsün diğer butona bastığınızda motor diğer yöne dönsün. Ve bu döngü 10 saniye sonra dursun istiyorsunuz doğrumudur? Sağa ve sola dönüşler arasındaki süreyi siz kendiniz mi ayarlayacaksınız? Yani ne zaman isterseniz o zaman mı ?

Motorun dönüş yönünü röle ile ayarlarız ancak iki butona aynı anda basmak mümkünmü kumandanız bir buton çıkış verirken diğer butona bastığınızda ilk çıkışı kapatıyormu?

Eğer gizli değilse yada ticari düşünüyorsanız bu bilgileri veremeyecekseniz ona göre ilerleyelim. Ancak bir gizlilik yoksa bunu nasıl ve nerede kullanacağınızı açık olarak yazmanız sorularınızın cevabına erişmekte çok daha kolay yol alırsınız.

Tabi bir de iki düğmenin aynı anda basılması durumu var. Belki de bütün bu gereksinimleri karşılamak için oraya bir arduino atmak daha ucuz olur :)

Arkadaşlar devlet sırrı değil eksik bişey de yok elimde olanı yazıyorum arabanın kumandasında beyninde ikitane boş uç var bunları kullanıp motora yön verecem bu kadar hangi çıkışa basarsam o enerji veriyor artık biri çözsün şu meseleyi ve en basit haliyle anlatsın.Kime sorsam hemen ne yapacan ne edecen yav arkadaş kumanda beynindeki iki çıkışı kullanıp 12v bi motora yön verecem hepsi bu zaman rölesindende vazgeçtim tuşlarada aynı anda basılmayacak

Arkadaşlar devlet sırrı değil eksik bişey de yok elimde olanı yazıyorum arabanın kumandasında beyninde ikitane boş uç var bunları kullanıp motora yön verecem bu kadar hangi çıkışa basarsam o enerji veriyor artık biri çözsün şu meseleyi ve en basit haliyle anlatsın.Kime sorsam hemen ne yapacan ne edecen yav arkadaş kumanda beynindeki iki çıkışı kullanıp 12v bi motora yön verecem hepsi bu zaman rölesindende vazgeçtim tuşlarada aynı anda basılmayacak
Piyasada satılan en basit kumandalardan 1 tane al. Röle çıkışlarında kilit motor bağlantıları için 2şer nc, no, com kontaklarına giden kablolardan nc uçlarını birleştirerek beslemenin- ucuna, no+, ucuna kalan 2 adet com kablosunuda motorun herhangi birer uçlarına bağla. Ters dönerse yön değiştir. Bu durumda motor 3sn çalışıp duracak. Kumandayı alırken bunun mercedes pnomatik kilitleri için süreyi uzatan bir pini yada swici varmış de gösterirler. Opsiyonel özelliklerede dikkat et kapı açık swich girişi olmayanı al. Bulamazsan onunda çözümü var.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri