Kumanda devresi problemi

_Dike_

Üye
2 tane yıldız bağlı 3 fazlı asenkron motor koşullarla çizilmesi gerek
1- start stopla başlatıp çalıştırılacak
2-başlatma butonuna basıldıgında önce birinci motor sonra 2. motor çalışacak
3-stop'a basıldığında birinci motor 15 saniye sonra , 2.motor 30 saniye sonra duracaktır .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
valla hocam yapabilirsen çok sevinirim olur bulamadım da bunun daha devamı varda kolay hali bu

Ögretmenlerınız kendın geliştirsin bıraz, başka soru bılmıyorlar, yıllardır aynı soruları soruyorlar. Forumda cok cevaplandı yorumlandı bu sorular..

@_Dike_ biraz emek göster ortaya birşeyler çıkar ki bizde yardım edelim. Devre oldukça kolay !
Ekts'de biraz antreman yap.

Son düzenleme:
@_Dike_ biraz emek göster ortaya birşeyler çıkar ki bizde yardım edelim. Devre oldukça kolay !
Ekts'de biraz antreman yap.
Bize ekts öğretilmedi , bu derstede sadece elemanlar öğretildi ve 1 örnek çözüldü ondan yardım istedim sınıfta kimse çözemiyor.

Son düzenleme:
Hepsini çizmek yerine şöyle ipuçları vereyim . İlk çalışma konusunda ilk önce bir sonra iki denilmiş . Zaman ibaresi yok . Bu yüzden birinci motora ait kontaktörün yardımcı kontağından ikinci motora ait ana kontaktörü çektirebilirsin . Yok zaman farkı bariz olacaksa başka devre çizmek gerekir . Stoptan sonra belli bir zaman sonra durması için de ters karekterli zaman rölesi kullanacaksın iki tane farklı zamanlı . Uğraşın biraz yapamadığınızı buraya yükleyin yanlışlarınızı düzeltiriz ama bedavaya al devre yok . Hadi bakalım .

Gerek kalmadı geçti zamanı
Hepsini çizmek yerine şöyle ipuçları vereyim . İlk çalışma konusunda ilk önce bir sonra iki denilmiş . Zaman ibaresi yok . Bu yüzden birinci motora ait kontaktörün yardımcı kontağından ikinci motora ait ana kontaktörü çektirebilirsin . Yok zaman farkı bariz olacaksa başka devre çizmek gerekir . Stoptan sonra belli bir zaman sonra durması için de ters karekterli zaman rölesi kullanacaksın iki tane farklı zamanlı . Uğraşın biraz yapamadığınızı buraya yükleyin yanlışlarınızı düzeltiriz ama bedavaya al devre yok . Hadi bakalım .
Bu arada ters zaman rolesi kullanmak yasaktı öyle bizde yaptık

Hocana selamlarımı ilet ! Böyle bir devre kumanda devre elemanları tanıtılıp sadece 1 örnek verdikten sonra sorulacak soru değil. Ya Hocan anormal ya sen bizim bilgimizi sınıyorsun ama bilki her iki durumda da sen zarardasın !

Çizimi EKTS programında hazırladım ekte.

Ekli dosyalar

• alcevap.rar
    6.9 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular