Kumanda Aktarımı için Yardıma ihtiyacım var

ademocakli

Üye
Öncelikle herkese selamlar.Yardıma istiyacım var.Uydu alıcılardaki kumanda olayını taşımak istiyorum,yani basitce anlatımı ile bir dairedeki tüm uydu alıcıları uydu santralinin yanında olcak şekilde bir merkezi uydu sistemi kuracağım maksat televizyonun bulunduğu yerdeki kalabalıktan kurtulmak görüntünün aktarımında problemimiz yok kablo ile aktarıyorum ama kumanda olayı işi bozuyor şöyleki alıcının üzerindeki alıcı gözü sökmek işime gelmiyor,garantı nedeniyle sökmek istemiyorum.Bu durumda kablosuz görüntü aktarıcılardaki gibi sadece kumanda sinyallerini iletecek bir devre varmıdır bir amatör olarak ben yapabilirmiyim veya hazır bulunabilirmi.bu arada aynı sistemi dvd oynatıcı içinde kullanmak istiyorum.Yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürlerimi sunarım.Saygılar

Bu teorik olarak yapılabilir gibi görünüyor, ama hiç denemedim

Gereken malzemeler:

elinizdeki kumandalara uygun frekansta (örn.38 khz) 3 bacaklı infrared alıcı

infrared led

5v dc besleme

1 gp transistör

2 direnç

3x shielded (ekranlı) kablo

kritik nokta, aradaki mesafe...

mesajı biraz geç gördüm, hala geçerliyse mesaj yazın,bir devre oluşturabiliriz

Sayın tyıldızak ilginize teşekkür ederim.Bayramdan on ila on beş gün sonraya ihtiyacım olan bir sistem ilk defa böyle bir sistem hazırlayacağım bu konuda oldukça acemiyim ve tek tecrübem bozduğum bir kaç aletten ibaret desem yalan olmaz.tabi bu arada tamir ettiğimde olmuştur tabi ama bariz arıza durumlarında örneğin patlamış bir kondansatör gibi benim yapabişeceğim bir devre olurmu aslında elim çok yatkındır ama bu konuda yetersizim çok araştırmama rağmen böyle bir cihaz da bulamadım.hatta belki böyle bir sistem kimse yapmışmıdır onuda bilmiyorum yazımda belirttiğim gibi aslında cihazın kendi alıcı gözünü taşısam olur ama ben uydu alıcılarına müdahale etmek istemiyorum o yüzden böyle bir sistem düşündüm basit bir devre oluşturabilirsek çok işime yarayacak mesafede bir iki oda ilerde yani yaklaşık 8 ila 10 metre kadar. benim işim mekrezi uydu sistemleri ve alarm sistemlerinin kurulumu montajı eğer yardımcı olursanız minnettar kalırım.Saygılar

teorik olarak mümkün:

tsop1138, 38 Khz'lik alıcıdır, yerine uygun frekanslardaki alıcılar kullanılabilir,
1130,1133,1140 vs...

Led olarak gösterilen, infrared led'dir , tsal 6100-6200 vb yada kumandadan sökülmüş bir led..

Sinyal ortadaki koldan kabloyla gidecektir.

Bunun yanında 5 Vdc beslemeyi de taşımak gerekir, yani 3X kablo kullanılacaktır..

Kablo ekranlı olursa , gnd de ekrana bağlı olursa mesafe uzatılabilir...

Ne kadar uzatılabileceğini deneyip bulmak lazım

Bir de ,çizmeyi unutmuşum, tsop'a yakın olacak şekilde +5v ile gnd arasına 100 Uf

kondansatör takılsa fena olmaz.

Tekrar bakınca; sadece led ikili kabloyla uzatılsa daha iyi olacak gibi..
Kolay gelsin.

sayın tyildizak sanırım anlatamadım benim istediğim birbirinden bağımsız bir alıcı bir verici şeklinde idi burda anladığım kadarıyla alıcı ile verici birbirine bağlı ben bu sinyalleri kablosuz taşımak istiyorum.Kısaca televizyonun yanında bir alicı ve bu sinyalleri uydu alıcısına iletecek bir verici oda uydu alıcısının yanında olacak arada kablo döşemek istemiyoruz.Yinede ilginiz için teşekkür ederim.Saygılar

Alıcının gözünü sökme konusu geçince, iletim kablolu olacak zannettim

Kablosuz da taşınabilir...bir takım 433 mhz alıcı verici modül alınır, ir alıcının çıkışı verici modüle girilir
alıcı modül çıkışı da transistörün base'ine girilir. Kablodan kurtulunur.

modüller için link:
http://www.udea.com.tr/

555 entegresi ile 38 kHz sinyal yayan bir devreyi nasıl yapabiliriz...internette gösterilen bir çok devreyi denedim olmadı...

arkadaşlar bilgisi olan yokmu?

herşeyide buradan beklemeyin kardeşim.Biraz araştırmacı olun .Oh armut piş ağzıma düş

arkadaşım sen mesajları okumuyormusun araştırdım bulamadım yazmışım...bulduğum devreler işimi görmedi burda farklı birinden yardım almak için yazdım...

madem yardımcı olmuyorsun ne diye cevap yazıyorsun...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,124
Son üye
Ekolll

Yeni konular

Geri