KTP600'de proje

S7-1200’de TIA Portal V11 bir proje hazırladım. Asenkron motorun sürekli çalışması. START butonuna bastığımda motor çalışacak STOP butonuna bastığımda motor duracak. Bunu elimdeki PLC’(CPU 1214C DC/DC/RLY)ye yükledim ve istediğim şekilde çalıştırdım.

Elimde KTP600 Panel yok. Bu projeyi KTP 600’de simülasyonunu yapmak istiyorum.Panel olmadan yapabilir miyim?
Ben yapabileceğimi düşünerek uğraştım ve yapmış olduğum projeyi ekledim. fakat simülasyonda hiçbir hareket yok. Simülasyonda 1 Yeşil Start 1 Kırmızı Stop butonu ve motor yerine de 1 Lamba kullandım.
Bu konuda nerede yanlış yaptım? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ladder diyagramında panelle ilgili bir işlem yapmam gerekiyor muydu bilemedim.
Buton ve lambaların tanıtımında sanırım bir sorun var.

Paylaşılan Dosya, Dosya Paylaşım Sitesinden Silindiği İçin Konu Çöpe Taşınmıştır.

dosyalarına bakma fırsatı bulamadım büyük ihtimal öleden sonra sana dönebilirim

merhabalar, devredizayn arkadaşım senin bu devre starta bastığında çalışmaz,diyelim ki bir şekilde çalıştırdın bu sefer bu motoru stoba bassan da durduramazsın.Senin bu devreyi çalıştırabilmen için hem stoba hem de starta basman gerekecek.STOP butonu devrelerde her zaman kapalı kontak şeklinde kullanılır.STOP un açık kontağı yerine kapalı kontağını koy.Ayrıca eklemiş olduğun dosyada HMI uygulaması mevcut değil,eğer olsaydı Hmı da ne yapman gerektiği konusunda yardımcı olabilirdim..

Devrem çalışıyor. Lader da her zaman stop için açık kontak koyuyorum. Devrede bağlarken kapalı kontak stop butonu bağlıyorum.sTOP BUTONU bağlarken kapalı kontak kullanılması gerekir. Eğer dediğiniz gibi açık kontak kullanılırsa stop butonunun kablosu koparsa motoru durdurmak mümkün olmaz.Bu tür olumsuzluklara neden olmamak için stop butonunu bağlarken daima kapalı kontak kullanmakta yarar var.
Sorunum zaten HMI da lader da HMI ile ilgili bir ekleme yapmam gerekip gerekmediğini bilemiyorum.Butonlara ve lambaya tag atadım ama orada da sorun olabilir diye düşünüyorum. Bu, panel ile ilgili uygulamaya çalıştığım ilk proje bu yüzden yardım istiyorum.

ben dediğimi tekrarlıyorum senin bu devre hem stop hem starta basmadan çalışmaz.ayrıca ne yapmak istediğini de ben hala anlamış değilim.runtime simüle mi etmek istiyosun ne yapmak istiyosun anlamadım.

Yapmak istediğim şey Tia Portal Programında Projemin HMI kısmında Simülasyon butonuna bastığımda oluşturduğum butonların aktif olması. Yani start olarak tanımladığım butona bastığımda kımızı lamba yanacak. Stop olarak tanımladığım butona bastığımda kırmızı lamba sönecek.Bu olay simülasyonda görünecek.Panelim yok.Çalıştırmak için sizin dediğiniz gibi stop butonu kapalı olsun.İnşallah anlatabilmişimdir.Yardımcı olursanız memnun olurum.

S7-1200’de TIA Portal V11 bir proje hazırladım. Asenkron motorun sürekli çalışması. START butonuna bastığımda motor çalışacak STOP butonuna bastığımda motor duracak. Bunu elimdeki PLC’(CPU 1214C DC/DC/RLY)ye yükledim ve istediğim şekilde çalıştırdım.

Elimde KTP600 Panel yok. Bu projeyi KTP 600’de simülasyonunu yapmak istiyorum.Panel olmadan yapabilir miyim?
Ben yapabileceğimi düşünerek uğraştım ve yapmış olduğum projeyi ekledim. fakat simülasyonda hiçbir hareket yok. Simülasyonda 1 Yeşil Start 1 Kırmızı Stop butonu ve motor yerine de 1 Lamba kullandım.
Bu konuda nerede yanlış yaptım? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ladder diyagramında panelle ilgili bir işlem yapmam gerekiyor muydu bilemedim.
Buton ve lambaların tanıtımında sanırım bir sorun var.

ktp 600 de örnek uygulama veya resimli anlatım verebilirseniz şimdiden teşekkürler ...

Tia Portal da PLC simülasyonu yok ancak HMI simülasyonu var.
PLC bağlı bir sistemde HMI olmasa da PC den online olup ekran varmış gibi programı deneyebilirsiniz.
Ekran programlama kısmında simülasyon butonuna bastığınızda HMI ve PLC arası iletişim kurulması gerekiyor. Eğer online olamadıysanız Denetim Masası ndan Set PG/PC interface kısmından ayarlama yapmanız gerekmekte. Kendi ayarlarımı ekliyorum. Bu şekilde çalışmaktayım.

d0DVPQ.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri