Krizde Neler Yapmalıyız?

Herkes için krizi ifade eden işsizlik, benim için krizden çıkışın nedeni oldu. Bilenler vardır; Çince kriz, tehlike ve fırsat anlamına gelen “Wei-Ji” kelimelerinin birleşiminden oluşur. Fırsatları iyi görebilirsek en azından krizden en az zararla çıkmamız mümkün…

Peki, “Bırak fırsatı, Çinceyi, ben eve ekmek götüremiyorsam, işsiz kalıyorsam bana faydası olan şeyler söyle” diyenler için neler önerebilirim?

• Önce her ne olursa olsun, paniğe kapılmayıp bunun geçici olduğunu iyice anlamamız gerekiyor. Sürekli süren bir kriz yok ve böyle bir şey varsa kriz değildir.

• Sonra yapılacak iş hareket; finansal durumumu gözden geçirmek. Buna göre;

o Tüm ödeme ve borçlarımızı listeleyebiliriz.

o Bunları önem sırasına göre planlayabiliriz.

o Aylık harcamaları, önemsiz kalemlerden başlayarak kısabiliriz.

o Öncelikle mümkünse tasarrufa başlayın.

Bunlar mali durumla ilgili öneriler. Peki, işsiz kalanlar neler yapabilir?

• İstifa da etsek, kriz nedeniyle işsiz de kalsak, moralimizi mümkün olduğunca bozmamalıyız. Unutmayın yıkılmış, dağılmış birini kimse işe almaz.

• Öncelikle ailemizle konuşup, tüm kararları ortaklaşa alarak herkesi bilgilendirebiliriz. Böylece birlik ve beraberlikle savaşmaya hazır oluruz.

• Yakın çevremizdeki önemli, fırsat yaratabilecek insanları arayıp, iş aradığımızı bilmelerini sağlayabiliriz. Tabi bunu yapabilmek için, önceki dönemlerde onları arayabilecek ilişkileri geliştirmiş olmamız şart.

• Her görüşme öncesi, en iyi şekilde hazırlanıp öyle gitmeliyiz.

• Bu tür zamanlar, insanın kendine bakması, kendisiyle ilgili önemli kararları alabilmesi için aslında iyi bir fırsat olabilir. Eski işimizde kullandığımız veya hep içimizde olan bir yeteneği farklı alanda kullanmak için bundan iyi fırsat olamaz. Dönüştürülebilir yeteneklerimizi düşünmenin tam zamanı!

Peki, hala çalışan ama bir şekilde kendini tehlikede hissedenler neler yapmalılar?

• İşinize daha bir gayretli sarılabilirsiniz.

• Yapabiliyorsak öncelikle maliyet azaltıcı projeler yaratıp, uygulamaya sokabilirsiniz.

• İletişime her zamankinden daha fazla önem verebilirsiniz.

• Moral bozucu ortamlara hiç girmemeye özen gösterebilirsiniz.

İlk aklıma gelen liste, bu şekilde. Unutmayalım, iyice yükseğe sıçrayabilmek için önce biraz eğilmemiz lazım.

Eğilsek de kırılmadan sıçrayabileceğimiz günler dileğiyle.

Kaynak: Yenibiris.com

• İşinize daha bir gayretli sarılabilirsiniz.

• Moral bozucu ortamlara hiç girmemeye özen gösterebilirsiniz.

ocak ayı maaşından 1 hafta kesildi, şubat ve mart ayından da kesilecek, işin ilginci elektrik bölümü olduğumuz dan dolayı her gün çalşıyoruz. sonra bu 1 haftalar bize izin olarak geri dönecekmiş. çalıştığımız halde ücretimizi alamıyoruz. moral bozmamak mümkün mü, işe daha gayretli sarılmak mümkünmü ???

Evet, benzer sektörlerde bazı insanların maaşları %40 düşürüldü, ikramiyeleri verilmedi vs. malesef, elimizden gelen birşey yoksa, var olan durumu elimizden geldiğince pozitife çevirme yolları aramalıyız. Kendimize yatırım yapmalıyız.

Evet, benzer sektörlerde bazı insanların maaşları %40 düşürüldü, ikramiyeleri verilmedi vs. malesef, elimizden gelen birşey yoksa, var olan durumu elimizden geldiğince pozitife çevirme yolları aramalıyız. Kendimize yatırım yapmalıyız.

pozitif olmak güzel birşey de emeğin karşılığını alamamak farklı bir durum. o ücreti kesen işveren başka firmalarada aynı uygulamayı yapabiliyormu ödemeleri gelince?! bursa daki önemli otomasyon firmalarından birinde çalışıyorum ve krizin en çok etkilendiği şehir bursa olduğunu söyleyebilirim. otomotivde esen meltem yan sanayide fırtına olarak hisediliyor. kriz dönemleri biraz da işverenlerin kendilerini garantiye alma dönemleridir diye düşünüyorum. tabi gerçekten dürüst işverenleri ayrı bir yere koymak gerekir. kısacası kriz neden hep ilk işçiyi etkiler ve hep işçi fedakarlık yapmak zorundadır? fakat işverenler batsalar veya zor durumda kalsalar bile tekrar 1-2 yıl sonra yeniden küllerinden doğar biraz düşünmek gerekir. son cümle olarak şunu söylmek isterim:emeğin karşılını almak çalışanın en büyük hakkıdır diye düşünüyorum.

" Kendimize yatırım yapmalıyız.[/QUOTE]"
bu sözüne sonuna kadar katılıyorum.
saygılar.

Son düzenleme:
kriz bizide teyet geçti sandık ama sanırım geometrim zayıf ondan yanlış hesap yaptık ve 21gün ücretsiz izne ayrıldık izin dönüşü işimize devam edebileceğimizde meçhul sizce ne yapmalıyım:S

kriz bizide teyet geçti sandık ama sanırım geometrim zayıf ondan yanlış hesap yaptık ve 21gün ücretsiz izne ayrıldık izin dönüşü işimize devam edebileceğimizde meçhul sizce ne yapmalıyım:S

sedat kardeşim azcık sular durulsun bende yerimde sabit kalabilirsem eğer işe geri dönüşün olmazsa senin için buralarda bir iş bulmaya çalışacağım.Ya yanımda ya da Çınar'da...

sabır sebat ve inancımızla bu işin üstesinden geliriz diye düşünüyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri