Konveyör Hız Ölçümü İçin Ne Önerirsiniz?

ali_mutlu

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Rulo şeklinde ürün geçen bir konveyörde dakikada/saniyede kaç metre/santimetre geçtiği bilgisini almak istiyorum.
S7-1200 PLC kullanıyorum.
Bilgisayar programcısıyım.Giriş seviyesinde PLC programları yazıyorum.
Bunun için nasıl bir ölçüm cihazı önerirsiniz?
Fiyat açısından da encoder civarında olması benim için önemli?

Teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar

Encoder i konveyör miline bağlayarak m/dk cinsinden öğrenebilirsin. İstersen encoder PLC bağlayak da bu işlemi yaparsın, yalnız bazı matematiksel işlemler gerektiriyor. PLC konusunda yeni isen bunu tavsiye etmem. Üçüncü parti bir ürün ile encoder bağlayarak istediğin şeyi yapman daha sağlıklı olur. İstersen ürün kodu ve encoder kodu verebilirim.

iyi çalışmalar

Merhabalar

Encoder i konveyör miline bağlayarak m/dk cinsinden öğrenebilirsin. İstersen encoder PLC bağlayak da bu işlemi yaparsın, yalnız bazı matematiksel işlemler gerektiriyor. PLC konusunda yeni isen bunu tavsiye etmem. Üçüncü parti bir ürün ile encoder bağlayarak istediğin şeyi yapman daha sağlıklı olur. İstersen ürün kodu ve encoder kodu verebilirim.

iyi çalışmalar

Öncelikle teşekkürler.
Üçüncü bir parti üründen kastınız nedir?
O ürün kodu ve encoder kodunu verirseniz de çok memnun olurum.

Merhabalar

Encoderi dışardan bir cihaza bağlamak. Eğer senin için sıkıntı olmassa tekerlekli encoder kullan. Böylece mil çapı vs ayarları ile uğraşmassın. Ben sana tekerlekli encoder ve bağlayabileceğin cihaz kodlarını vereyim. Bir incelersin.

Encoder olarak AUTONICS ENC-1-T-24
Cihaz olarak ENDA ETS762

uygun fiyatlı ürünlerdir.

iyi çalışmalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamun aleyküm
Olağan uygulamalar için mekanik sayıcılarla da kullanabiilirsiniz. Dönen bir kısmın devrini veya kaç devir göndüğünü veren basit cihazlar oluyor. Siz burada dğişen sayıları okursanız da uygun olabilir.
Başarılar.

Aşağıda zamana baglı kesmeli çalıştırılmış bir hız hesaplama algoritmasını anlatan kodlar mevcut, incelenirse ne yapılmak istendiği anlaşılabilir.
Kod:
L PID256 // actual count value  
L MD200  // old count value  
-D      // difference  
T MD204 // Distance traveld in OB35 scantime  

// Convert to speed  
L MD204  
DTR     // Change to REAL value  
L 12.71 // counts per mm  
/R  
T MD208 // The actual speed  

// Save the actual value for the next time