Kontrol kalemi dokunmadan yanıyor ?

kepler-22b

Üye
merhaba, eski bir kontrol kalemini prizlerde denediğimde arkasındaki metal parçaya dokunmadığım halde çok az (karanlıkta beli olacak şekilde) yanıyor. Arızalı olmasından şüphelendiğim için arkasındaki metal parçaya dokunmadım. Daha sonra yeni aldığım bir kontrol kalemiyle, bu eski kontrol kalemini prize takıp arkasındaki metal kısmı kontrol ettiğimde ışığın yandığını fark ettim. Yani kontrol kaleminin arkasında elektrik var görünüyor ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bazı kontrolkalemleri dokunmadan çok az miktarda yanabilir. %99 sizi çarpmaz eğer dokunacaksanız elinizin diş kısmı ile dokunun

arkasındaki metale başka kontrolkalemi ile baktığınızda yanıyor olması arızalı olduğu anlamına gelmez

eliniz kontrolkalemi arkasındaki metalde nötr görevi görür eğer elinizi değdirmezseniz orada faz görülmesi normaldir çünkü ampul ve direnç üzerinden faz dönüş yapıyor.

merhaba, eski bir kontrol kalemini prizlerde denediğimde arkasındaki metal parçaya dokunmadığım halde çok az (karanlıkta beli olacak şekilde) yanıyor. Arızalı olmasından şüphelendiğim için arkasındaki metal parçaya dokunmadım. Daha sonra yeni aldığım bir kontrol kalemiyle, bu eski kontrol kalemini prize takıp arkasındaki metal kısmı kontrol ettiğimde ışığın yandığını fark ettim. Yani kontrol kaleminin arkasında elektrik var görünüyor ?

kontrol kaleminin fotosunu yayınlayın .
eğer foto yayınladığım aşağıdaki tip kontrol kalemi ise dokunmadan yanar . ( pilidir )
temassız kontrol kalemi özelliği vardır

JC104 KONTROL KALEMI

kk.png

Kontrol kalemi pilli değil, normal eski bir kontrol kalemi.
Elektrik bilgim olmadığı için kontrol kaleminin lambası yanınca aklıma ilk olarak eski kontrol kaleminin arkasında elektrik olduğu ihtimali aklıma geldi, ilginç bir bilgi daha öğrendim. Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Kontrol kalemi pilli değil, normal eski bir kontrol kalemi.
Elektrik bilgim olmadığı için kontrol kaleminin lambası yanınca aklıma ilk olarak eski kontrol kaleminin arkasında elektrik olduğu ihtimali aklıma geldi, ilginç bir bilgi daha öğrendim. Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

elektik dağıtım şirketleri tüm elemanlarının kontrol kalemi iş güvenliği açısından kullanımı yasaklanmıştır
kontrol kalemi yerine ölçü aleti kullanılması zorunlu tutulmuştur .

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri