Kontaktör yapışmasını nasıl önleyebiliriz?

yapışmaması için kontak ayaklarına plastik pullar koyarlardı yada gümüşkontaklı kontaktör kullanacan

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
uygun kontaktör seçimi ve periyodik bakımlarla kontakları değiştirmek veya kontak noktalarını zımparalamak en iyi çözüm.

Arkadaşlar Ksenon arkadaşımızın denediği sistemin aynısını yapmaya çalışıyorum. Fakat benim amacım kurulmuş olan kumandalı sistemi otomatik hale getirmek için kumandadaki butonları picli devreme bağlamak. Şu anda devrem hazır ve ufak bir deneme kodu da yazdım. Fakat şöyle bir problemle karşılaşıyorum. Yukarı yöndeki röle çok iyi çalışırken aşağı yöndeki rölede ya ark oluşuyor ya da bazen çalışıyor ve pic çalışma bitince resetleniyor. Pic ve röleleri pille besledim yinde düzelmedi. Röle çıkışlarına RC devresi bağladım. Bu defa da motor çalışmaya başlayınca aşağı yön rölesi kapatmasına rağmen motor durmuyor ve pic resetleniyor. Kumandadaki butonlar çift çıkışlı ve biri NC iken diğeri NO. Ben aynı şekilde çift çıkışlı röle aldım ve NC ile NO uçlarını dzgün şekilde bağladım. Motor yukarı yönde hareket ederken aşağı yönde bu problemin oluşmasının sebebi nedir??
otomasyon

ya kardeşim şu spreyin linkine giremedim hata veriyor onu nereden bulucaz bı yardım et dua al Allaha razı olsun cok mantıklı geldı banada....

değerli arkadaşlar yukarıdaki ssr solid state relay şemada hata var doğrusu budur denemesi yapıldı

TRISWC2.jpg

kondaktör yapışmasını engellemek için ne yapılabilir örnek olarak kontaklara kondansatör bağlasak sorun çözülürmü yada simensin kompanze kondaktörlerine yaptığı gibi paralel köprü yapsak [ sanırım direnç oluşturup ana kontakla yardımcı kontak üstünden akımı bölüyor ] kolay kolayda yapışmıyor, ben bu kondansatör tekniğini ital makinaların röleleride çoğunlukla görüyorum ve etkili bir yöntem ark yapmıyor kontaklar aşınmıyor omron firmasıda rölelerin bobinine diyot koymuş fabrika çıkışı emk önlemek için

Kontaktörlerin ana kontaklarının yapışmasını istemiyorsan kontaktörlere bağlı motorun çalışma koşullarını iyi analiz etmek gerekir.Bunu örneklerle açıklayalım
7.5kw 1000rpm gamak motor nominal akımı 16A dir.Bu motor sabah çalıştırılıp akşam kapatılıyorsa ve motor sadece tek yöne çalışıyor ise 16A kontaktör yeterli olacaktır.Aynı motor yön değişmeli ve saatte 250 start yapıyor ise kullanılacak kontaktör 16x6=96A lik bir kontaktör kullanmak gerekecektir.Öncelikli olarak bu tespitler yapılmalı ve kontaktör ona göre seçilmelidir.Kontaktörler pano içersine konulmalı ve içerisine toz nem kesinlikle gelmemelidir panoya gelen kablolar kablo kesitine uygun rekorlardan geçirilmeli ve sonra silikon ile izole edilmelidir.Bu tozun ve nemin kontaklara ve nüve üzerine yapışmasını önleyecek ve kontaklar aşınmayacaktır.Pano kapakları kapalı tutulmalı açık bırakılmamalıdır.Bu şartlar sağlandığında göreceksinizki kontak aşınmaları minumum seviyelere inecektir.

merhaba arkadaşlar benim çalıştıgım fabrikada tavan vinci 9 tane tavan vinci 24 saat hiç durmadan çalışır ama bir defa kontak yapışmış degil ayda bir kere kontakları zımpalarız ayrıca kontaktör seçimimizde motor 30 kw sa 40 kw kontaktör kullanırız sıemens tf serisi

Arkadaşlar kondaktörler bulunduğu ortama ve yaptığı işe göre ömrü ya uzar ya da kısalır ama şunu unutmamalıyızki arıza veren kondaktörlerin %80 ene yakını tekrar kullanılabilir hemde çok kolay yöntemle bunuda kondaktörün içini açıp temizlemek gerekir

ben denedim çok randımanlı pano üzernde canlı ceyrana sıkarak kullanabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri