Kontaktör Bağlantı Sorunu

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Merhabalar. Çalıştırmak istediğimiz basit düzenek var. Panonun resmini ekledim. En soldaki 2. Schneider kontaktörü yok sayalım. Şimdi sistemi en sağdaki 220 röleyi bir switch ile tetikliyoruz. Bu role ise telemecanique ve Schneider marka kontaktörleri tetikleyecek. Kontaktörler tetiklendikten sonra mühürlenmeli. Schneider kontaktör zaman rölesi ile durmalı. Telemecanique kontaktör ise bir switche basılınca durmalı.

Bu bağlantıyı sağlıklı şekilde yapamadık. Ya faz çakışması oluyor yada elektriği birbiri üzerinden tamamlıyor kapanmıyor yada açılmıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim :) Teşekkürler.

194a5b91d0f344edbb63858d72e0f7c5.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eve gecince guzelce cizeyim
de25d6152be82a710b1ed11de21d2ad6.jpg

Not Zaman rolesinin kontagi acik olucak ben kapali cizmisim resimde kolay gelsin.

Eve gecince guzelce cizeyim
de25d6152be82a710b1ed11de21d2ad6.jpg

Not Zaman rolesinin kontagi acik olucak ben kapali cizmisim resimde kolay gelsin.
Teşekkür ederim ama bu şekilde değilde daha detaylı kontaktörlerin bağlantı noktalarını da açıkça belirtecek bir açıklama lazım. Çünkü önceki mesajımda da dediğim gibi ya fazlar çakışıyor kısa devre yapmış oluyor yada kontaktör mühürlemeleri saçma sapan oluyor.

Çakıştırmayacak bir elektrikçi bulsanız iyi olur.
Neden öyle dedin abi ?
d619c5297aad8304a2448de26119020a.jpg

Kontaktörlerde doğru mühürleme bağlantısı fotoğraftaki gibi internetten öğrendiğim kadarıyla.

Bu şemada her iki kontaktör içinde butonu yerine ben 220V röleyi kullanacağım. Stop butonu yerine kontaktörün birisinde switch diğerinde de zaman rölesini kullanacağım.

Kontaktörlerin bobin ve mühürlenme kısmı için aynı fazı kullanacağım ama zaman rölesinin de aynı faz olması yada olmaması bişey değiştirir mi ?

Bağlantı yaparken nelere dikkat etmeliyim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri