Kontaktörün yapışık kaldıgını ögrenmenin en kolay yolu nedir

alidoganay

Üye
selam arkadaşlar kontaktörün yapışık kaldıgını ögrenmenin en kolay yolu nedir yardım edermisiniz kayseriden selam

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çalışmıyor bildiğiniz kontaktör devresinda akım okuyor iseniz,,kontaktörünüz,yapışık kalmış
demektir.

valla arkadaş
kontaklar 3 de yapışıksa sorun olmaz kontaktör açık iken pens amparmetre de akım okuyorsan kontak yapışmıştır. ama tek kontak yapıştısa zaten yük yandiğinda inanki farkedeceksin:)
yanlış anlaşılmasın espri...:)
kontak yapışması en basit yukarda ilk yazdığım gibi anlaşılır ama bir de sigorta attırmasından da ANLAYUABİLİRSİN sık sık duruş esnasında sigorta attırıyorsa buda belirtidir. motor ve 3 faz yükler için

usta sen önce oyle bi şeyden şüphelendiğinde,farkettiğinde komple enerjiyi kes , olçü aletiyle kontrol et.

kontaktorun kumanda gerilimini kes al eline kontrol kalemini bi üst bacaga bak alt bacagın altına bak daha sonra ve hepsini sıra ile dolaş daha basitini ben bilmiyorum

kumanda kısmının elektriğini kesersin ölçü aletiyle kondansatörlerin akımlarına bakarsın hiç biri değer göstermemeli gösteriyorsa kontak yapışmış demektir.Sayın muratmer4 ün yardımcı kontak tavsiyesine katılmıyorum.Çünkü yardımcı kontaklar güç kontaklarından önce kapanır ve güçsüz kaldıklarından ark yapıp yapışabilirler.

Bencede yardmcı kontaklar daha çabuk yapışacaktır, kullanılması yanlış olur.

Kademeyi besleyen güç ve kumanda sigortalarını kapat, bobin enerjisizken güç kontakları arasını ölçü aleti ile kontrol et, kısa devre gösteriyorsa yapışmış demektir.

arıza oluşturmussa fark edebilirsin,,,yardımcı kontaksa otomasyonu bozar,güç kontağı ve en az ikisi yapışmıssa ve de motor besliyorsa termiğin açmadıysa motorun yanar,,3 ü yapışmıssa sistemi kumanda edemessin.teki yapışmıssa çarpılınca anlarsın...
saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri