Kontak basarken fan çalışmaması için röle yardım..

Ercan_Koru

Üye
Merhaba sayın site sakinleri..Uzun olmasın diye kısa kesmek istiyorum..Aracı radyatör fanı açıkken kısa süreli stop edip tekrar kontak açtığımda fan doğal olarak devreye giriyor..Kontak basarken akü üzerindeki yükü azaltmam için marş anında fanın elektirik devresini kesmek için bir röle koymak istiyorum.Marşı bıraktığımda tekrar fan devresi tamamlanacak yani..Röleler hakkında ve marş devresi ile fan devresi arasındaki bağlantı hakkında bir bilgim yok..Nasıl bir röle olmalı ve nasıl bir yol izlemeliyim?Aracım Fiat Marea 1.6sx..Lütfen yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı acaba?Bu arada elektiriksel ve mekanik olarak elimden iş gelir ve aracımla takım taklavatım ve bilgim yettiğince kendim uğraşırım..

Benim şahsi düşüncem fanı devreden çıkarmayın derim akünün gücünü uygun oranda artırmanız en doğrusu olur
Sadece marş basma süresi kadar devre dışı kalacak.Buda 2 3 saniye eder..Ayrıca araç o anda marş basılmadığı için stop halinde olduğundan fanın çalışması bir anlam ifade etmiyor.Çünkü devirdaim olayı o anda yok..Benim zaten dediğim sadece marş basarken devre dışı kalmasıdır.Mesela bizim araçlarda eğer farlar açıksa marş basarken farları devre dışı bırakıyor.Çünkü aracın en fazla akım çeken parçası marş motorudur.Dolayısıyla bu devre kesme işlemi ile akü tamamen marşa ayrılmış olarak daha sağlıklı bir araç çalıştırma oluyor..

İbrahim 1996, dogrusunu dedi. İlla çalısmasın dıyorsan, marş motoru kablosuna 12 volt röle paralel bagla,(far rölesi gibi) fan devresini rölenin kapalı kontagından geçir.
tEŞEKTeşekür ederim.Peki bu röle ne diye geçiyor?Nasıl bulabilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri