Konik Gövdeli Tuğla Kurutma Fanları

Arkadaşlar,

Tuğla üretimi yapan bir fabrikada çalışıyorum ve bir tuğla fabrikasının en önemli yerlerinden biri de kurutma bölümüdür. Kurutma sistemimiz içerisinde İçerisine aksiyel fanlarla hava verilen konik gövdeli fanlarımız bulunmaktadır. Kurutma sistemimizde birkaç değişiklik yapıp yeni konik fanlar eklemek istiyoruz fakat ürettiğimiz gövdeden istediğimiz hava akışını alamıyoruz. Gövde tasarımımızda mı bir yanlışlık var acaba bilemedik. Bu konulardan anlayan bir arkadaş yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

20160714_155050.jpg
20160714_155135.jpg
20160714_155113.jpg

Merhaba İsmail Bey.
İstediğiniz hava akışı nedir? Problemin ne olduğunu söylememişsiniz. Sorununuzu açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Birde Fotograflarla yardımcı olamam. Bunların teknik çizimleri varmı? Ayrıca kullandığınız fanın özellikleri nelerdir. Daha önce kullandığınız sisteminde teknik çizimleri mevcutmu?
İyi çalışmalar..

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Mail adresim *********** Bana bir mail gönderebilirseniz tüm teknik detayları sizinle o mail aracılığı ile paylaşabilirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi farkettim mail adresi paylaşımı yapılmıyor herhalde. Çizimler ektedir. Kullandığımız fan saatte 17 000 m3 hava veren, 1400 devirli , 2,2 kw bir fandır. Sorun : Fana yakın, konik gövdesinin geniş bölümlerindeki çıkış bölümlerinden 17-18 m/s hızda hava çıkışı elde edilirken konik gövdenin en alt kısmında bulunan çıkışlardan 8-9 m/s hızda hava çıkışı alıyoruz. En üst ve en alt çıkışlardan aynı hızda (16-17 m/s) hava çıkışı almak istiyoruz.

Not : Alttaki resimde görülen kısım konik gövdenin en alt kısmı olup burası bir metal plaka ile kapatılmaktadır. Hava çıkış yerleri fanın üst kenarında bulunan 5 cm genişliğinde, fan boyunca bulunan açıklıktır ve 1 tane çıkış açıklığı bulunmaktadır. Yanlarda görülen kısım da fanın iki yarısının bağlantı kısmıdır.

Ne kadar yararlı bir bilgi olur biliyorum fakat yaptığımız bazı testlerde konik içinde havanın nasıl aktığını görebilmek için resimde görülen normal hava çıkış bölümleri kapatılmış sadece resimde görülen dairesel alt kısım açık bırakılmıştır. Dairesel kesitin yan kısımlarında normal bir hava hızı (17-15 m/s) görülürken, kestin tam orta kısmında neredeyse hava hızı sıfıra düşmektedir. (2-3 m/s)
20160714_155135.jpg

Ekli dosyalar

• Kanal Konik Fan.rar
    23.3 KB · Görüntüleme: 2
Mrb @İsmail ÖZKÖK .
Sorununuzu az buçuk anladım. :) Bir kaç şey daha soracam.
1-) Hızı ne ile ölçtünüz? (Prob olarak ne kullandınız)
2-) Tam ölçtüğünüz yerleri resim üzerinde gösterebilirmisiniz?
3-) Kanalın giriş ve çıkış çapları nedir?
4-) Kanal uzunluğu nedir?
Birde mesleğiniz nedir? (Elektrik-elektronikçimisiniz? Makinacımısınız?)
İyi çalışmalar.

Öncelikle ilginiz için tekrardan teşekkür ederim. :)

Fotoğrafta görüldüğü üzere 1,2,3,4 olarak numaralandırdığım kısımlardan ölçüm yapıyoruz. Fotoğrafta yatık olarak görünen '' Kanatçık '' olarak isimlendirdiğimiz parçalar normalde yatık değil 45 derece açı ile durur ve içeriden geçen havanın dışarı çıkmasını sağlar. 1 numara ile gösterdiğim açıklık fana en yakın olan kısımdır ve konik fan dikildiği zaman fan üst kısımda yer almaktadır. (Fan kısmı, giriş çapı 62 cm) Aynı zamanda 1 numara ile numaralandırdığım kısım hava hızının en çok olduğu bölümdür (17 m/s). 2 ve 3 numaralı kısımda çok az düşmeler gözlemlenir, sırasıyla 16 m/s, 15 m/s. 4 numaralı kısımda ise düşme çok artar. 8-9 m/s hız alabiliyoruz. Numaralandırılmış ölçüm yapılan yerin uzunluğu 5 metre genişliği de 4 cm'dir.
''Kanatçık'' yazısının alt kısmında olan kısım da bizim koniğimizin en alt kısmıdır. Bu kısım normalde kapalıdır ve ray üzerinde hareket edebilmesi için tekerlek bağlanacaktır. (Benzer bir kullanım şeklini 3. fotoğrafta görebilirsiniz)
2. Fotoğrafta ölçüm yaptığım aleti görebilirsiniz. Probun çapı 7.5 cm'dir.

Mekatronik mühendisiyim. Sizin mesleğiniz nedir acaba?

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
1.PNG

2.jpg

3.jpg

Mrb İsmail Bey .
Ne yapmak istediğinizi tam anladım.

Birşey daha sorayım. Daha önce Kullanıklarınızda iç kısmında yönlendirme levhaları varmı. Kanalın içinden açıklağa doğru. Bir levha koymuşlarmı.

Merhaba,
İçerisinde herhangi bir yönlendirme levhası bulunmamaktadır. içi boş, sadece resimde gösterdiğim kanatçıklar var açıklıkta.

Hocam son bir soru . Son resimde kurutma odasındaki kanalların alt kısmı kapalımı . Açıkmı? Yanı oradan hava çıkışı varmı? (Montajlı durumda). Birde Çıkış çapınız kaç?

Ekli dosyalar

• 3.jpg
    3.jpg
    311.7 KB · Görüntüleme: 5
Bu fotoğrafların daha açıklayıcı olacağına inanıyorum. havanın tek çıkış noktası kanatçıkların olduğu açıklıktır. alt taraf kapalıdır.
20160719_100839.jpg

20160719_100859.jpg

20160719_100917.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri