Kondanstör Yüksek voltaj patlaması

Ticaret derken devreyi yapıp satma konusunda mı..? Müşteri bulabilirsek mantıklı gibi.. 220 v ac girişi olacak.. Ben deneysel kullanacağım için kondansatörleri şarj etmek için dijital göstergeli potansiyel metre mi deniyor tam bilmiyorum.. Öyke bi ayarlayıcı gerekli 1 volt dan 450 v dc ye kadar ayar yapabileceğim şekilde bu mümkün mü bilmiyorum mümkünse maliyeti çok artırır mı onu da bilmiyorum.. Doğrultulan elektrikle kondansatörü şarj edip kaç v şarj ettiğimi görebilmem gerekli.. En son triyak la anahtarlama yapıp kondansatörleri tele boşaltacak devre gerekli.. Yani ben potansiyel metre den 50 v ayarladıysam kondansatör şarj ı 50 de kalmalı. Kondansatör de 50 yi görmem ve bunu tele sıkıntısız bi şekilde boşaltmam gerekli.. Şema olarak ben çizemem kaba taslak hayal çizmiş olurum..

İlk video da tam göremedim. Destile suyun içindeki gümüş tel ;
◇Kopuyormu?
◇Yokoluyormu?

patlıyor hava içinde buhar oluyor suyun içinde suya karışıyor zararlı değil tabi saf gümüş olmalı...

Sistem doğru ve net aslında
220volt 12 volta trafo ile düşer
12 volt düşürülerek ac gerilim ayarlı hale getirilir (mesele burada AC nasıl ayarlanır? ) Dimmer olabilirmi?
Sonra İkinci bir trafo bu AC yi 700 volt civarına yükseltir.
Kare diyot burda mı yoksa başka bir diyotmu var bilmiyorum ama vardır bencede.
Çünkü kondansatör doluyor (voltu ölçmek basit) Burası tamam.
Ben anahtarlamayı anlamadım?
Kondansatör zaten anlık boşalır. Teli gücü yeterse patlatır.

kullanmak istediğiniz kondansatör elde etmek istediğiniz voltaj ne kadar size basit bir şema çizeyim.

kullanmak istediğiniz kondansatör elde etmek istediğiniz voltaj ne kadar size basit bir şema çizeyim.
Bir de, kondansatör deşarj süresi kontrolü olacakmış. Ben anlam veremedim.
Şema güzel fikir.
Siz çizin hele. Nasılsa kervan yolda dizilir

ltspice programıyla asc dosyasını çalıştırabilirsiniz.
410v.png

Ekli dosyalar

• dc-voltaj-yukseltici.asc
    9.4 KB · Görüntüleme: 13
Buton sadece kontaktöre gerekli darbeyi vermek için var başka bir şey değil kontaktör kapanınca kapasite kısa devre olup üzerindeki voltajı boşaltıyor devre bu aslında

Kafam bugün biraz daha karıştı.. Kapasitörleri anlık güç verir diye biliyordum.. Akım yüksek olunca amperin boşalması o doğrultuda yüksek mi oluyor..?
Bir sitede 15v 12000 uf kapasitör buldum. Bir plc yazılımcıyla sohbet ederken videoyu gösterdim anlık 300 A olabilir dedi.. 15 v kapasitör ü gösterdim. 12000 uf 15 volt da tam verimli olmayabilir yanlışda biliyor olabilirim dedi. Ebay de var 12000 uf 15 v. Ben denemeler yaparak voltajı düşürmek istiyorum bi kaç kere çarpıldık. Dc akım ac akımdan tehlikeli olduğunu duymuştum.. Bir önemli husus da diyelim ki 15 v kapasitör kullanıyorum buna 20 v zorlarsam tehlikeye girer.. Potansiyelmetre bu tehlikeyi önlemek için önemsiyorum..
Buton sadece kontaktöre gerekli darbeyi vermek için var başka bir şey değil kontaktör kapanınca kapasite kısa devre olup üzerindeki voltajı boşaltıyor devre bu aslında
Kontaktör sorun yaratıyor çarpılmamıza sebeb oluyor. Yarı iletken o yüzden yarı iletken kontak kullanmak istiyorum..
Bir de, kondansatör deşarj süresi kontrolü olacakmış. Ben anlam veremedim.
Şema güzel fikir.
Siz çizin hele. Nasılsa kervan yolda dizilir
Artık deşarz süresi sıkıntı olmuyor ben aşağı inen çubukları da saf gümüş kullandığım için elektroliz e girse bile tehlike yok.. Fakat doğru akımda triyak devrede kalıyormuş butona basılınca triyakı devreden çıkarmak için birşeyker gerekiyor.. Birde anlık 300A çekecek triyak söz konusu..
Elde etmek istediğim voltaj çarpılınca zarar vermeyecek seviyeler.. Kondansatörlerin çalışma prensibini iyi bilip hesaplamalar yapmak lazım yada deneye deneye bulmam lazım.. Videodaki sonuca 1 aylık denemeler sonunda ulaştım belli bi aşamayı kat edildi.. 450v 2200 uf 3 adet kondansator 310 v da kaç uf dolmuş olur..? 100 v yapsam kaç uf lik kapasitör e ihtiyacım var..? Yukarıdaki mevcut haliyle 290 v şarj da patlama gerçekleşmiyor..
Birden çok triyak eş zaman lı çalırmı? Yazılımcı hocam ın dediği doğruysa 300 a triyak dünyanın parası..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri