Kondanstör Yüksek voltaj patlaması

düşük voltajda yeterince enerji elde edemezsiniz. kapasitör enerjisi=0.5 x C x V x V
yani voltajın karesiyle artıyor. voltaj yerine kapasiteyi artırmak isterseniz çok aşırı büyük kapasitörler gerekir. kapasitörün iç direnci , düşük voltajda akımın geçmesini de engeller.
Size bir tavsiyem kullandığınız gümüş teli bobin şeklinde bir kaç tur sararsanız, kondansatör ve röle kontaklarının ömrü uzayacaktır.

düşük voltajda yeterince enerji elde edemezsiniz. kapasitör enerjisi=0.5 x C x V x V
yani voltajın karesiyle artıyor. voltaj yerine kapasiteyi artırmak isterseniz çok aşırı büyük kapasitörler gerekir. kapasitörün iç direnci , düşük voltajda akımın geçmesini de engeller.
Size bir tavsiyem kullandığınız gümüş teli bobin şeklinde bir kaç tur sararsanız, kondansatör ve röle kontaklarının ömrü uzayacaktır.
Tel uzadıkça çekeceği akım onu patlatmaya yetmeye bilir.. Şu an sınırda. 290 a inince patlamıyor..
ltspice programıyla asc dosyasını çalıştırabilirsiniz.Ekli dosyayı görüntüle 52088
Hocam burada voltaj ayar portun da ayarladığımız değer i görebilirmiyiz yoksa şarj dan sonramı görürüz. Bu devre işimi halleder gibi görünüyor. Ateşlemeden önce ayrılacak olan hattı kontak role vs bağladığım zaman olay çözülüyor..

Son düzenleme:
ltspice programıyla asc dosyasını çalıştırabilirsiniz.Ekli dosyayı görüntüle 52088
Öncelikle emeğe saygı ve teşekkür ile başlayayım.
1-Bu şemada çıkış voltu, yani kapasitör şarj voltajı yeterlimi acaba?
2-Başlık sahibinin, şemayı Montaj ve ayar bilgisi varmı? Ya da başka beklentisi.
Ben de yardımcı olmak isterdim.

2-Başlık sahibinin, şemayı Montaj ve ayar bilgisi varmı? Ya da başka beklentisi.

1- Çıkış istenilen voltaja ayrlanabilir, yeterki diyot transistör ve kondansatör uygun olsun.
2- Şemayı isteyen yapar yada yaptırabilir.

Çok yüksek voltajlar istenmedikçe basit , verimli ve ekonomik devre.

Malesef elektronik bilgim fazla yok hatta sıfır diyebiliriz.. Şimdiye kadar amatör kendi kendine deneme yanılmalar insana ne katarsa.. Benim burada yapabileceğim kadarı delikli kart alıp devre ayaklarını kabloyla oluşturma dan ileri gidemez onun için birine yaptıracağım..
1- Çıkış istenilen voltaja ayrlanabilir, yeterki diyot transistör ve kondansatör uygun olsun.
2- Şemayı isteyen yapar yada yaptırabilir.

Çok yüksek voltajlar istenmedikçe basit , verimli ve ekonomik devre.
Bu devreyi yaptırmaya karar verdim.. Bi sorum olacak.. Potansiyometre direk kondansatör voltajı ile çalışırmı yani en son noktaya koyulsa direkt kondansatörleri ölçüp şarjı ona göre kesebilirmi..

Malesef elektronik bilgim fazla yok hatta sıfır diyebiliriz.. Şimdiye kadar amatör kendi kendine deneme yanılmalar insana ne katarsa.. Benim burada yapabileceğim kadarı delikli kart alıp devre ayaklarını kabloyla oluşturma dan ileri gidemez onun için birine yaptıracağım..

Bu devreyi yaptırmaya karar verdim.. Bi sorum olacak.. Potansiyometre direk kondansatör voltajı ile çalışırmı yani en son noktaya koyulsa direkt kondansatörleri ölçüp şarjı ona göre kesebilirmi..

Şemada değişiklik yapma. istediğin bir özellik varsa yaz yapmaya çalışayım.
devre zaten istenen kapasitör voltajına ulaşınca şarzı kesiyor. Ve kondansatörü hep şarz voltajında tutuyor.

devreye şarz anında yanan bir led ekledim.

Ekli dosyalar

• dc-voltaj-yukseltici.asc
    10.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Abisi, az dur hele, yaptırmak için çok acele etme.Başka bir fikrim var.
Son bir soru;
Kapasitör dolumu için maksimum voltajı ne olmalı bu devrenin?

Max 450 civarında olarak düşünüyorum..
Hazır birkaç modül kit buldum. Güç kaynağı ve kapasitör hariç

https://www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32717487529.html

Bu birincisi ve en yahşi olanı
Bir tane daha

https://m.tr.aliexpress.com/item/32...&terminal_id=abf74a013362426ebcbfa1b48d811083

Aklıma gelmişken
Bu aletlerin çıkış sargısı kibar olur. Çıkıştan kapasitöre soft start için seri 100-200 ohm direnç at. Senin kapasiteler yüksek gelir. Tel kopar üzülürsün.

Buradaki cihaz için sanırım bir smps güç kaynağı kullanılmış

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri