kompresör motoru bağlantısı 220volt 6 kablo

Osman 5950

Üye
80 litre 220volt kompresörün üzerinden söktüm.
P_20180106_030600_1_p.jpg
sarı,mavi,kırmızının yanında dibinden kopmuş bi kablo daha var.onunla birlikte motordan 6 kablo çıkıyor.bu motorun bağlantısı nasıl olacak? acaba orjinal motorunu söküp 3faz motor mu koydular,yoksa 6 kablolu 220volt motorda var mıdır?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
4 kablo ana sargı ve yardımcı sargı uçları. Klemense bağlı olan 2 kablo tahminimce merkezkaç anahtarından geliyor. Yani motor 220v. Kopan kablo müdahale edilmeyecek kadar dibinden koptuysa uğraşmayın bence. Zaten motor eski. Değmez.

motorun arka kısmını açıp baktım.dibinden kopan kablo sarı.her iki sarı kabloda birbirine bağlı yani toplam 5 kablo varmış.mavi ile kırmızı merkezkaç anahtarına gidiyor.ama kırmızı aynı zamanda sargıyada bağlı.kablolara rastgele 220 verip deneyerek sonunda çalıştırdım.klemenslere elektrik verdim.kırmızı ile sarıya 35mfd kondansatör bağladım çalıştı.şimdi problemim şu;bağlantıyı doğrumu yaptım.yani bu şekil sürekli çalışır mı?
P_20180109_211453_1_p.jpg

Bu yaylı kısım merkezkaç anahtar oluyor. Kondansatör bu anahtara bağlanır.

Aşağıdaki şemadaki gibi olacak.

AC-ve-DC-Makineler_img_73.jpg

nası yani?kondansatörede 220 verecem mi?

Bu yaylı kısım merkezkaç anahtar oluyor. Kondansatör bu anahtara bağlanır.

Aşağıdaki şemadaki gibi olacak.

AC-ve-DC-Makineler_img_73.jpg
şemayı anladımda kondansatörü hangi kablolara bağlayacam? bi kablo boşta kalıyo.bide kestiğim sarı kabloyu sayarsak 2kablo0 boşta kalıyo

videodaki şemaya göre bağlarsam sarı kablo boşta kalıyo.daha doğrusu 2 sarı kabloda boşta kalıyo.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Videodaki renkler seni yanıltmasın. Videodaki sarı kablolar merkezkaç anahtara gidiyor.
Motora 220v verdiğinizde sorunsuzca devreye girdi mi yoksa ilk hareketi elle mi verdiniz

nası yani?kondansatörede 220 verecem mi?

şemayı anladımda kondansatörü hangi kablolara bağlayacam? bi kablo boşta kalıyo.bide kestiğim sarı kabloyu sayarsak 2kablo0 boşta kalıyo

Hangi kablolar nereye bağlı emin değilseniz motorun sargı omajlarını ölçüp yukarıdaki verdiğim şemaya göre ana sargı ve yardımcı sargıyı tesbit edip ona göre bağlanması lazım.

Motorun ana sargı ve yardımcı sargı olmak üzere iki sargısı olmalı. Öndeki iki kalın kablo kırmızı klemense giren nedir açıkcası fikrim yok. Bir ihtimal fren bobini olabilir dicem ama fren bobinleri genelde vinçlerde kullanılır. Bu iki kablonun ne olduğunu içini açıp takip etmeden bilmek zor. Bilen varsa yoruma ekleyebilir.

Ana ve yardımcı sargıları tesbit ettikten sonra şemaya göre bağlayıp enerji vermek kalıyor.

Yaptığınız bağlantının resmini atarsanız daha net fikir verebiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri