Kompanzasyonda Sayaç

ultra1905

Üye
arkadaşlar kompanzasyon panosu kurulurken x5 kombi sayacının kullanılmadığı yerlerde mekanik sayaç kullanılıyor ve 2 tane sayaç bağlandığını gördüm 3 sayaç bağlanması gerekmiyormu aktif reaktif indüktif ve kapasitif olmak üzere bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Eğer pano yeni yapılıyorsa tedaş elektronik sayaç ister.
Pano eski ve iki adet mekanik sayaç varsa (aktif+indüktif), faturada her ay aktif tüketimin %90'ı kadar kapasitif tüketim bedeli alınıyordur.

sanırım dostum 2 mekanik sayac olan yerde işletme gucu 30 yada 35 kwar ın uzerınde olmadıgı icin 3 bı saat olarak kapasitifi gerek gorulmuo tedas yonetmelıgı en son boyleydı ama sımdı mekanik saatler tarıh oldu

arkadaşlar ikinize de çok teşekkür ederim

kompanzasyon hakkındaki yönetmelik varsa elinde gönderirsen sevinirim

elimde yonetmelik yokta suankı sıstem gucu 50 kvar altında olan işletmeler de reaktif %33 kapasitif %20 50kvar üzerinde olan yerler icin reaktif%20 kapasitif %15 olarak baz alınıyor 50kvarın uzerındekı yerlere x5 kombi altında kalan yerlere 3*10 100A sayac kullanırsın simdilik benim takip ettgim konular boyle ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,294
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri