Kompanzasyonda Bozulan W Otomatlar

zayım

Üye
arkadaşlar herkese selam kompanzasyonuna baktığım fabrikada kondansatör bozulunca w otomatta gidiyor w otomatı kapatıp kondansatörü söküyorum bi bakıyorum w otomat kapalı olduğu halde ayağın bi tanesi elektriği geçiriyor
bu şekilde kaç tane sigorta çöpe attım bu normal mi sizce kondansatör bozuluyor beraberinde sigortada mefta çöpte bile yanyana durmak istiyolar heralde

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bağladığınız noktadaki kesme gücüne uygun ve kaliteli malzeme kullandığınız sürece,sorun
olmaması gerekir.Trifaze kondansatör gurupları için de,trifaze otomat kullanmakta yarar
vardır !

arkadaşlar herkese selam kompanzasyonuna baktığım fabrikada kondansatör bozulunca w otomatta gidiyor w otomatı kapatıp kondansatörü söküyorum bi bakıyorum w otomat kapalı olduğu halde ayağın bi tanesi elektriği geçiriyor
bu şekilde kaç tane sigorta çöpe attım bu normal mi sizce kondansatör bozuluyor beraberinde sigortada mefta çöpte bile yanyana durmak istiyolar heralde

Sn zayım
Kompanzasyon sisteminde grupların sigortalarının NH bıçaklı sigorta seçilmesi gerektiğini daha önce de yazılarımda belirttim. Kompanzasyon panoları genelde trafo noktasına yakın çalışan sistemler olduğu için bu noktada kısadevre değerleri yüksek olur. Örnek veriyorum 50-60kA çıkan noktada siz 3kA-6kA ve/veya 10kA w otomat kullanıyorsanız kondansatörün kısadevre olup arızalnması sonucunda sigorta tahrip olur hatta yangın çıkmasına dahi sebebiyet verebilir.

anlatığım işletmeye yeni bakmaya başladım daha önce başkalarıda bakmış sonuç alamamış bayağı problemli bi yerdi endüktif reaktif oranları hafta içi %29 larda hafta sonu %144 lerde geziyodu uzun uğraşlar sonucu hafta içi %3 hafta sonu %10 lara kadar düşürdüm röle entes rg3 12cs çok güzel bi röle bu forumda bana cevaz yazan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim
kullanılan malzemeler nasıl gelirse kompanzasyon kontaktörüde var normal güç kontaktörüde otomatlar trifaze markaları farklı kondansatörler siemens tüpde var esitaş da standartlara uyan bir pano değil anlıyacağınız
adamlar fazla masraf yapmakta istemiyolar işletme %25 kapasiteyle çalışıyo işler yok malum kriz
arızalı bütün sigorta, kondansatör ve sertleşmiş kabloları değiştirdim.
kondansatörlerin çektiği faz akımları dengeli şuan herşey normal.yalnız
sigortaları nh bıçaklı kullanmam gerektiğini söylemişsiniz
çok yere gittim hep w otomat hatta yeni yapılan panolara bile w otomat kullanıyolar demekki işin teknik yönüne dikkat edilmiyo

40 A'den itibaren kompakt şalter (TMŞ) bulunuyor.

Otomatik sigorta veya bıçaklı sigorta yerine bunlardan kullanmanızı öneririm.
Tabi, her malzemede olduğu gibi bilinen, kaliteli bir marka.

"Kompanzasyon sistemlerinde bıçaklı sigorta kullanılır" şeklinde bir yönetmelik maddesi olduğunu sanmıyorum. Tercihe göre değişir. Çalıştığım işletmede iç dağıtımda 40 kadar trafo-kompanzasyon sistemi var ve hepsinde NH var. Malî onay alacağımı bilsem tamamında NH sigortaları iptal ederim. Bu da benim tercihim.

Son düzenleme:
Bağladığınız noktadaki kesme gücüne uygun ve kaliteli malzeme kullandığınız sürece,sorun
olmaması gerekir.Trifaze kondansatör gurupları için de,trifaze otomat kullanmakta yarar
vardır !
aynı sorunu bende yaşamıtım çözüm fahri beyin yazdığından geçmekte.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri