kompanzasyona o dan başlayan biri

merhabalar ,arkadaşalar kompanzasyonu hiç bilmiyorum desem yalan söylememiş olmam.çalıştığım iş yerinde günlük sayaçtan 1,8,0 - 5,8,0 ve 8,8,0 değerlerini alıyoruz.bu değerler ne oluyor.bu değerlerden nasıl bir hesap yapıp ta cezaya girip girmediğimizi hazır yapılmış olan programları kullanmadan ögrenmek istiyorum.Bana yardımcı olabilirseniz hayır duamı alırsınız.teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
o numaraların ne işe yaradığı,okuduğunuz sayaç üzerinde yazıyor.
hesaplama ve ceza oranları için forumda arama yaparsanız,bir sürü bilgiye ulaşırsınız.

herkese slm bende kompanzasyon çalışmalarına yeni başladım ilk yapmam gereken nelerdir yardımcı olabilirmisin?

herkese slm bende kompanzasyon çalışmalarına yeni başladım ilk yapmam gereken nelerdir yardımcı olabilirmisin?

kompanzasyonun mantığı iyi kavramak için öncelikle hesabını, nasıl gruplandırıldığını, kompanzasyon yaparken yapılıcak bağlantıların nasıl olması gerektiğini,hangi sisteme nasıl kompanzasyon yapılması gerektiğini öğrenerek başlaya bilirsin zaten zamanla tecrüne kazanırsın..

daha ayrıntılı bilgiler için siteyi araştırınız.

kolay gelsin

arkadaşlar her gün takip ettiğiniz değerler aktif , indüktif ve kapasitif değerlerdir.
bunlardan aylık oran aktif indüktif arasında %20, aktif kapasitif arasında %15 in altında olması gerekiyor aksi taktirde cezaya girecekseniz.
aylık hesapta son gelen fatura ile son okuma tarihindeki değerlere göre hesap yapılacak ilk fatura gelecekse ilk değerler sıfır kabul edilerek hesap yapacaksın.
aynı zamanda günlük kontrollerde yapabilirsin bunda da ;
direkt o günki aktif gücün indüktif güçle oranına bakarsın ,yada aktifin kapasitife göre oranına bakarsın yani sadece basit matemetikteki yüzde işlemi.
hatta kompanzasyon takip çizelgeleride var forumda değerleri girince aylık ve günlük yüzdeleri hesaplıyor.
ancak tavsiyem sizinde hesap mantığını bi,lmeniz ve programın işleyişini kontrol edebilmeniz gerekiyor.

degerli arkadaşım hesapta yardım olabilecegim basit 1hesaplama yazayımm ÖRNEK: aktifsayaç 50 reaktif ve kapasitif toplamı 5 çözüm 5/50%2,5 olur yani%20 nin altında

Tesiste 1000kw.yük var bunun için gerekli kondansatör hesabını açık bir şekilde gönderirmisiniz

arkadaşlar ben bu soruyu yapamadım yardımcı olurmusunuz 50 kilowat gücündeki bir tesisin güç katsayısı 0.74 ve 0.95 çıkarılmak isteniyor gerekli kondansetör gücünü bulacak 12kademeli röleyle bu kondansetörleri kademeye ayırın

50 kw gücün toplam Qc 29kvar kondansatör kullanırsan kompanzasyonunu yapmış olursun.Kademelerini yükün durumuna göre ayarla

kompanzasyon kurulumunu yapmayı öğrendim de rektifin çıkma sebeb leri ve bu sebebleri giderme yöntemlerini bilmiyorum yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri