Kompanzasyon Yeni Tebliğ

sayın genc arkadaş cook teşekkür ederim acıkladığınız bilgiler için bu da sizin insanlara değer verdiğiniz gösteriyo saygılarımla iyi günler

1-şimdi elimizde kondansatör var ama üzeri silinmiş kac amper olduğu belli ama kvar bilinmiyo kondansatöre 231 volt verdiğimizde ne olur 400 volt verdiğimizde ne olur akım belli kvar belli değil? formülü verirseniz sevinirim teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1-şimdi elimizde kondansatör var ama üzeri silinmiş kac amper olduğu belli ama kvar bilinmiyo kondansatöre 231 volt verdiğimizde ne olur 400 volt verdiğimizde ne olur akım belli kvar belli değil? formülü verirseniz sevinirim teşekkürler

Kondansatör gücü:
Qc=1,73.U.I

Misal, 10kVAr, 400V trifaze kondansatör kaç amper çeker?
Qc=1,73.U.I
10000=1,73.400.I (10kVAr=10000VAr)
I=10000 / 1,73.400
I=14,4A

Örneği tersinden yapalım. Elimizdeki kondansatör trifaze, 400V uygulayınca 12A çekiyor. Gücünü bulalım.
Qc=1,73.U.I
Qc=1,73.400.12
Qc=8300 VAr
Qc=8,3kVAr

Kondansatörlerin güçleri, uygulanan voltajın karesine bağlı olarak değişir. Etiket voltajı 400V olan bir kondansatöre 231V uygulanırsa eğer, bu kondansatör etiket gücünün üçde biri oranında çalışır.

Qc.213.231 / 400.400
= Qc.0,33 (Gücünün %33'ü oranında çalışır.)
=Qc/3

Kondansatör 480V'luk ve 400V uygularsak:
Qc.400.400 / 480.480
=Qc.0,7
Yani gücünün %70'i ornında çalışır.

Etiket voltajının üzerinde gerilime maruz kalan kondansatörün kapasitesi azalır, gücü azalır. (Patlar, yanar ,erir... yani ölür.)

Sayın meslektaşlarım
1-Kondansatörünüz trifaze ise Q= 1,73 x U x I formülünden faydalanılır ( U = 400 Volt ) (I = ölçülen akım )
2-Kondansatörünüz trifaze fakat sadece 2 girişinden ve 230 gerilim verilerek akım ölçülüyorsa Trifaze kondansatör gücü Q = ( U x I ) / 0,166 ( U = 230 Volt ) (I = ölçülen akım )
3- Kondansatörünüz trifaze, fakat 2 fazı kısa devre edilerek 2 girişinden ve 230 gerilim verilerek akım ölçülüyorsa Trifaze kondansatör gücü Q = ( U x I ) / 0, 22 ) ( U = 230 Volt ) (I = ölçülen akım )
4- Kondansatörünüz monofaze ise sadece Q = U x I ( U = 230 Volt ) (I = ölçülen akım )

Fomülleri ile kondansatör gücü hesaplanır.

Arkadaşlar okuduğum mesajlardan hala bir kanıya varamadım. 2009 yılında 2008 yılına göre bir değişiklik var mı oranlarda. Yani indüktif reaktif sınırı %20, kapasitif reaktif sınırı %15 e devam mı?(50 kva üstü) Yoksa 2009 değişti mi?

arkadaşlar merhaba
toplam (buzdolabı-dondurma dolabı-klıma-aydınlatma) 10 kw guç var.
bu işyerine aylık 1000-1250 ytl elktrik faturası geliyor.
kompazzasyon pano ne gibi gelir getirir?
nasıl bir çalışma yapmam lazım ?
yardımcı olursanız sevinirim
iyi çalışmalar.

iş yerinizdeki sayaç tam olarak nedir ? eğerki aboneliğniz normal mesken ise sayacınızda 3 phase normal sayaç ise tedaşa herhangi bir reaktif yada kapasitif bedeli ödemiyorsunuzdur yok ben tam manası ile kompanzasyon yapacağım diyorsan yeni yönetmeliğe göre X5 kombine sayaç sisteme uygun şekilde 4,5-5kvar değerinde kompanzasyon akım ölçüm trafosu vs. entgere ederek yapacağın bir işlem işyeriniz içinde bayağı maliyetli bir uygulama olur 10kw bir değer için bu uygulama gereklimidir tartışılır...

Merhaba , Tesise bağlı kompanzasyon panosu devre dışı kaldığında çekilen akım ( amper ) i ampermetre ile ölçtüm , kompanzasyon panosunu ( kondansatörleri ) devreye aldığımda akım ( amper ) ın düştüğünü gördüm , Bu amper düşmesi aktif sayacın dönüşünüde yavaşlatırmı yani kısacası aktif sayaç çekilen akım ( amper ) e göre mi döner , yoksa amper in düşmesi şebekeden çekilen reaktif enerji farkı olup aktif sayacın dönüşünü etkilemezmi ? veya bunların dışında bir açıklama yapabilecek arkadaşlar konu ile ilgili bilgi tecrübesi olanlardan cevap bekliyorum ,
Cevap yazacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür ederim.

Ampermetredeki akım değerinin düşmesi,ihiyacınız olan ve şebekeden almakta olduğunuz
endüktif akımı,kompanzasyon tesisiniz ile üretmeniz nedeniyle,şebekeden almamanızdan
kaynaklanmaktadır.Harcadığnız gücün azalması ile ilgili değildir.Ayrıca,sayaçlar gücü ölçer.
Şebekeden çekmemize müsaade edilen endüktif reaktif miktarı,güce göre sınırlandırılmış
olduğundan,kompanzasyonun çalışması hali için,akımın düşüyor olması normaldir ve saya-
cın az yazacağı anlamına gelmez.

,akımın düşüyor olması normaldir ve saya-
cın az yazacağı anlamına gelmez.
bu bilgi kesinmi , ben uygulamalı deneme yapacağım

Hatam varsa düzeltin lütfen , bildiğim kadarıyla aşağıda anladığım hesaplara göre hesap yaptım bu hesaba göre ;

bildiğim kadarıyla Watt / Volt = Amper , ise
örnek 500 Watt lık bir buzdolabı için
500W./220V = 2,27 Amper tüketir , eğer bu hesap normal çalışmada doğruysa
doğru kondansatör bağlandığında çekilen amper 1,8 Amper civarlarına düşecektir , 1,8 Amper x 220V. = 396 Watt değilmidir.
Yani aktif sayacın amper değil çekilen güce göre döndüğünü ifade ettiniz bu hesap doğruysa gücünde düştüğünü dolayısı ile sayacında yavaşlayacağı yönünde sonuç elde edilebilir gözüküyor ,
Açıklayıcı fikirleri olan arkadaşlardan görüşlerini almak istiyorum ,

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,312
Son üye
ErkanGlc

Yeni konular

Geri