Kompanzasyon sistemi maliyeti

taydin

Usta Üye
Atölyemde üç fazlı elektrik tesisatı var ve şu üç fazlı yükler mevcut:

1 adet 24 KW üç fazlı şofben
1 adet 13 KW inverter kaynak makinası
Güçleri 3 KW ile 7.5 KW arasında değişen asenkron motorlu makinalar

Kurulum yaparken kompanzasyon sistemi yaptırmadım. 10 senedir kullanıyorum, şimdiye kadar elektrik idaresinden gelip "çabuk kompanzasyon yaptır" diyen de olmadı. Ama makinaları çok seyrek kullanıyorum, o yüzden herhalde dağıtım merkezindeki cihazlarda bir uyarı lambası falan yanmadı.

Böyle bir tesisat için kompanzasyon yasal olarak gerekli mi? Yaptırmamanın cezası nedir? Yaptırmanın maliyeti ne olur?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Atölyemde üç fazlı elektrik tesisatı var ve şu üç fazlı yükler mevcut:

1 adet 24 KW üç fazlı şofben
1 adet 13 KW inverter kaynak makinası
Güçleri 3 KW ile 7.5 KW arasında değişen asenkron motorlu makinalar

Kurulum yaparken kompanzasyon sistemi yaptırmadım. 10 senedir kullanıyorum, şimdiye kadar elektrik idaresinden gelip "çabuk kompanzasyon yaptır" diyen de olmadı. Ama makinaları çok seyrek kullanıyorum, o yüzden herhalde dağıtım merkezindeki cihazlarda bir uyarı lambası falan yanmadı.

Böyle bir tesisat için kompanzasyon yasal olarak gerekli mi? Yaptırmamanın cezası nedir? Yaptırmanın maliyeti ne olur?

Dağıtım şirketleri size kompanzasyonu belli bir güce kadar zorunlu tutmaz fakat ceza uygular.Kurulu gücünüz 9 kw büyük ise ölçmekle yükümlüsünüz 50 kva nın üzerinde ise kompanzasyon yapmak zorundasınız.Özetle şunu söylebiliriz 50 kva ya kadar kompanzasyonu zorunlu tutmaz fakat yapmazsanız ceza öderseniz 50 kva nın üzeri ise yapmakla yükümlüsünüz.Dağıtım şirketinden detaylı fatura isterseniz cezalı fatura ödeyip ödemediğinizi öğrenebilirsiniz.

Maliyetine gelince sistemin önce analiz edilmesi gerekir. Reaktif yönünden tüketiminiz az ise küçük maliyetlerle kurtulabilirsiniz

Bilgi için teşekkürler. Hakikaten yıllar önce faturadan hesapladığıma göre elektriğin KWh fiyatı baya yüksek gibi gelmişti. Dediğiniz gibi sistem kompanzasyon durumuna göre faturayı hesaplıyor olabilir. Onu elektrik idaresinden öğrenip kesinleştireyim.

Hesaplanan cezanın getirdiği maliyete göre belki kompanzasyon yaptırmak daha avantajlı olacak.

Tüketim ise büyük ölçüde rezistif (şofben, semaver, fırın, kışın elektrikli ısıtıcı). Ama çok nadiren makinaları çalıştırıyorum ve asenkron motor olduğu için reaktif.

Bu arada, inverter gibi kompleks yükler için nasıl bir değerlendirme yapılıyor?

Sayaç değerlerinizden cosinüs değerine bakarsanız hangi yönde reaktifinizin ilerlediğini görürsünüz.Bazı sayaçlarda menüde gezinirken bazılarında okuma tuşuna birkaç saniye basılarak alt menüye geçilir ve oradan da cosinüs değerini görürsünüz.Eğer başında eksi işareti varsa kapasitif eksi yoksa endüktif yöndedir.Ve bu değer lerde 0,990 ve altı ise ceza sınırındasınız demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri