Can.a26

Üye
Aydınlatması 10kw ve çeşitli güçlerde elektrik motoru olan Toplam gucu 100kw proje aşamasındaki tesis için kompanzasyon nasıl hesaplanır şema nasıl çizilir örnek verebilir misiniz

Hazır kalıpla, kompanzasyon hazırlanmaz. Her bir moyotrun yuklenme yüzdesi. tek tek munferitmi çalısır. Bir makına, /grup içinde toplu olarak çalısanlar varmı, işyerinin özleliği vs vs.
Elimde olan bilgiler bunlar 10kw aydınlatma 75kw farklı elektrik motorları 100kw kurulu güç buna göre hesaplamam gerekiyor ama nasıl hesaplayacağımı bulamadım gerçekte var olan bir tesis değil bu hayal ürünü ben elektronik öğrencisiyim bu konuyla uğraşırken bunu nasıl yapacağım çözemedim

Aydınlatması 10kw ve çeşitli güçlerde elektrik motoru olan Toplam gucu 100kw proje aşamasındaki tesis için kompanzasyon nasıl hesaplanır şema nasıl çizilir örnek verebilir misiniz

Olası en kötü ihtimale karşı, yani cosünüsün 0,70 kabulü ile 140-150 kvar civarı kompanzasyon panosu kurulması mantıklı olur.

Olası en kötü ihtimale karşı, yani cosünüsün 0,70 kabulü ile 140-150 kvar civarı kompanzasyon panosu kurulması mantıklı olur.
Şimdi benim toplamda 140-150 kvar yakın/eşit olacak şekilde kondansatör seçmem gerekiyor galiba

WhatsApp Image 2020-11-24 at 22.34.32.jpeg

Motorları bu şekilde buldum ve hesaplamaları yaptım 1. sorum hesaplamalar doğru mu 2. sorum kondansatörleri neye göre seçeceğim

Motor Cosq değeri için ,etiket değeri tam yük
altındaki değerdir.Tatbikatta,güçler büyük se-
çilmiş olduğundan,fiili Cosq değerleri daha
düşük olur.Kompanzasyonda,mevcut durum
ölçümleri doğru yapılmadığı sürece,%10 faz-
lası ve başlangıç Cosq değeri için,Sn.emodi-
atöründe belirttiği gibi 0,7 değeri itibari ola-
rak kabul edilir.Bu değer içinde ihtiyaç komp.
değeri aktif güç miktarında çıkar.3 adet 1 kvar monofaze,2,5-5-7,5-10-12,5-15-20-25-50
gibi 12 kademeli bir kademelendirme yapa-
bilirsiniz.Normal şartlarda,bu dizilim işinizi
görmesi gerekir.Rölenizi 15 kademeli seçer-
seniz ! ilerde olumsuzluk olması halinde ! bu
kademeleri kullanabilirsiniz.Kompanzasyon
tesisleri kritik tesisler ! olduğundan,döner
yedek ! hazır olması bakımından asgari %10 fazla olarak düşünülmesi gereken te-
sislerdir.3 kuruş kar ediyim düşüncesi,ilk
problemde 300 kuruşa geri döner.:oops:

Son düzenleme:
Sanırım sizi biraz fazla uğraştırdım özür dilerim ama gerçekten konuyu anlayabilmek için soruyorum buna benzer bir ödevim olacak toplamda 150.5 kvar bulmuşsunuz bunu yüklenen fotoğrafta neye göre buldunuz oraya kafam takıldı

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri