Kompanzasyon hesaplama

kemalserin

Üye
page10image3009497248

Fabrikanın 24 saatlik çalışma programı şu şekildedir:
1. Durum (08:00 - 20:00) = 2 adet A grubu motor, 2 adet B grubu motor, aydınlatma yükünün yarısı
2. Durum (20:00 - 08:00) = Tüm motorlar, tüm aydınlatma, tüm harici yükler devrededir.
Bu şekilde çalışan bir sistem için kompanzasyon hesabı yapılması istenmektedir. Sistemin çalışmasına müsaade edilen güç katsayı değeri 0,98 (endüktif) olacaktır.
(a) RGK rölesinin parametrelerini (C/k, kademe sayısı ve sırası, kapasite) belirleyiniz.
(b) İkinci çalışma durumu için kullandığınız kondansatör değerine göre cos φ'yi(normal değeri 0,98) kontrol ediniz.

böyle bir sorum var yardımcı olur musunuz çözümü konusunda

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Galiba üniversite öğrencisisin ben de son sınıf son dönem elektrik mühendisi öğrencisiyim. Fakat bizim ülkemizde yanlış bir hareket var her şeyi hazıra konmaya çalışıyoruz. Benim meslek büyükleri abilerimden öğrendiğim şey bu mesleği ne kadar çok öğrenmek istiyorsan o kadar çok bilgiye aç ve araştırmacı, soruşturmacı olmalısın. Konumuza gelecek olursak ise belli başlı formüllere oturtarak galiba cevabın çıkacak eğer sorunu yanlış anlamadıysam. Bilmen gereken şey sadece güç formülleri. Sorunda cosq değerini de vermişsin. Bu "Reaktif Güç, Görünür Güç ve Aktif Güç" formüllerine bakarak soruyu çözmeni tavsiye ediyorum. Sana ek olarakta formüllerin bulunduğu bir görsel attım. Dediğim gibi eğer sorunu yanlış anlamadıysam ilerlemen böyle olması gerekiyor :)

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    11 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin