kompanzasyon gereklimidir ?

cankara

Üye
arkadaşlar merhaba

13 kw + 13 kw iki adet rezistanslı fırında kompanzasyon gereklimidir..kombi sayaç ile kompanzasyonsuz halledilebilirmi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu tarz ohmik yükler için kompanzasyona gerek yoktur. (eğer sadece rezistans varsa) Mevcut sisteminizde kompanzasyon yok sanırım.

Bence gereklidir.

Sebebi:

Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği gereği, EPDK’ca Perakende Satış Tarifesi Usul ve Esasları konusunda 08/01/2004 günü alınan 284/2 nolu karara göre;

–Meskenler,tek fazla beslenen aboneler, resmi yurt-resmi okul-resmi spor tesisleri vb. grubu ile ibadethane-genel aydınlatma abone grubu hariç 9 kW bağlantı( talep) gücünün üzerindeki tüm aboneler reaktif güç kompanzasyonu yapmak zorundadır.

–Kompanzasyon sisteminin uygun bir şekilde çalıştığı; aktif enerjinin yanında, şebekeye verilen ve şebekeden alınan reaktif enerjiyi saptayan sayaçlarla ölçülmesi zorunludur. Bu sayaçları bulundurmayanları aktif enerjinin %90’ı kadar reaktif enerji çektikleri kabul edilerek, bu reaktif enerji bedeli her fatura döneminde tahakkuk ettirilir.

omik yüklerde devre akımı ile devre gerilim aynı fazdadır endüktf ve kapasitif yüklerde devre akımı devre geriliminden ileride veya geride kalır kompanzasyon devre akımını dvre gerilimine yaklaştırmak için yapılır,bi ara evler için prizetakılan bi cihaz satıyorlardı tv de tesadüf etti banada telefon ettiler böyle bişiyin olamıyacagını birfazlı şebekede sadece aktf sayaç takılır ve sadece aktif gücü yazar bu arkadaşın anlattıgına göre ısıtıc çalıştıracaksa ısıtıc ı sadece wattlı güç çeker bu yüzden kompanzasyona htiyaç yoktur saygılarımla

omik yüklerde devre akımı ile devre gerilim aynı fazdadır endüktf ve kapasitif yüklerde devre akımı devre geriliminden ileride veya geride kalır kompanzasyon devre akımını dvre gerilimine yaklaştırmak için yapılır,bi ara evler için prizetakılan bi cihaz satıyorlardı tv de tesadüf etti banada telefon ettiler böyle bişiyin olamıyacagını birfazlı şebekede sadece aktf sayaç takılır ve sadece aktif gücü yazar bu arkadaşın anlattıgına göre ısıtıc çalıştıracaksa ısıtıc ı sadece wattlı güç çeker bu yüzden kompanzasyona htiyaç yoktur saygılarımla

Arkadaşım neden buradaki ayrıntıyı göremiyorsunuz?

Soruyu soran arkadaş 13+13=26 KW yükten bahsediyor, bunun omik-endüktif vs olmasının bir önemi yok.

Sonuçta 9 KW'ı geçiyor ve yasaya göre kompansazyon yaptırması zorunlu, yaptırmazsa ayrıca reaktif cezası yiyecekler.

yük iterse 100kw olsun devreye akıllı role baglayıp akıllı role ile kondansatör ve reaktör soktugunuzda bu sefer sistemden endüktf ve ya kapatisitf yük çekeceksiniz yani sistemin kosinüsfisni düzelteyim derken sistemden istenmeyen güç çekeceksiniz lüzumsuz ha ben yönetmeliği bilmiyorum ama uygulamada böyle bilmem anlatabildimmi saygılarımla teknik ögretmen!!!!

Tamam, ben bilmiyorum, siz biliyorsunuz.

İyi geceler.

rica ederim sizleri kırmak ve ya bi şekilde üzmek haddimize değil ayrıca böyle bir steye üye olmayı mustafa temel bey önerdi ve üye olduk ona binaen acizane katkıda bulunayım istedim kusura kalmayın yanlış anlaışıldım galiba çok üzüldüm

Abone, kombı sayac takar, eger sisteminde başka endüktıf yük yoksa, sayaç zaten reaktif ve/veya capasitif yük yazmıyacakdır.
Ama böyle bir fırında, içerdekı sıcak havayı atmak veya içeri hava üflemek için aspiratör / vantilatör fan gereklidir. Küçük güçde bir yükse, kolal kompansazyonla halledilebilir.Otomatık kompanzasdyuoma gerek yok diye düşünüyorum.
Mesela 1.5 kw bir fan varsa, bunun için nerdeyse 800-1000 tl.sistem kurmaya gerek varmıdır.Fan motoruna lokal bir kompanzasyon yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,264
Kullanıcılar
450,086
Son üye
Lyewor_

Yeni konular

Geri