Kompanizayon Panosu TMŞ Atması

ms_fb1907

Üye
Katılım
11 Eyl 2009
Mesajlar
25
Puanları
1
Sistemimde Trafo OG AG odaları şeklinde yürüyen bir enerji hattım var AG odamda bulunan Kompanizasyon panomun TMŞ si dün atmış bulunmaktaydı. Dün kontaktörlerimden çekili kalmış olan varmı diye teker teker baktım bir sorun göremedim daha sonra alt kablo tünelinde hayvan veya baraların yakınlarında hayvan ölmüş olabileceği ihtimaline karşılık kablo ve baralarımı kontrol ettim son olarak ta trifaze kapasitörlerimin her bir kablosunu teker teker ölçtüm ve 1. kapasitörümün (17,5kVAr) L1 (İlk fazının sadece omik yük çektiğini gördüm) ucunda akım ölçemedim. L2 ve L3 uçlarında ise akım vardı. Burada sizlerinde öngördüğü üzere 1. kapasitörümün değişmesi gerekiyor. Peki diğer ölçümlerimde de; 2. (ikinci) kapasitörümde 22,5kVAr x 1,14=25,65Amper ölçmem gerekirken ölçtüğüm değer 40-45Amper üçüncü kapasitörde de (22,5+22,5 olmak üzere iki tane kapasitörüm mevcut) 45kVArx1,14=51,3Amper olması gerekirken 40Amper akım ölçüyorum. Ayrıca 12 kademenin 12 sinde de benzer durumlar söz konusu. Çözüm önerilerinizi ve arıza tespitlerinizi bekliyorum.
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Toplam kompanzasyon gücünüz ve TMŞ niz uyumlu mu bakınız, bakarken kompanzasyonunuz TMŞ akımına kadar yükleniyor olabilir mi bakınız. Kısadevre durumu olsa yada devam ediyor olsa (kondansatör yada hatlarda) TMŞ yi kaldırdığınızda tekrar atardı. Kondansatörleri üzerindeki voltaj değerine göre tek tek kontol etmenizde fayda var, örneğin 450 V ise kondansatörleriniz haliyle 380 V da daha düşük akım ölçebilirsiniz.
 
Tesisimize yeni üretim hattı kuruldu yerine girdiğim Bakım - onarım mühendisi arkadaş da TMŞ nin anma akımını eski kuru olan hatta göre ayarlamış ve toplamda 2500 lük bir Şebeke TMŞ si mevcut Dediğim gibi anma akımını düşürdüğünden ve kapasitörümün de bir fazı olmadığından olduğunu düşünüyorum anma akımını yükselttim. Arızalı olan kapasitörü schnider 14.5 kVAr lık kapasitör ile değiştirdim şu anda TMŞ de atma yok. fazlardan aldığım akımlar tam değerinde değil ama kapasitif yükümü karşılıyor.
 
iyi çalışmalar eğer kapasitif yükünüz karşılamaz ise kademelere fazladan paraleline 10kvar kondansatör eklerseniz sorununuz pratik şekilde uzun zaman çözmüş olursunuz...
 

Forum istatistikleri

Konular
127,610
Mesajlar
911,424
Kullanıcılar
449,040
Son üye
Resul yiğit

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst