Kombi sayaç yanması?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Selamın aleyküm ustalarım.
6 katlı bir güzellik merkezi var..bugün kombi sayacı alev aldı yangın tupleriyle Söndürdük..bu sayaç durduk yere neden yanar?..biz buraya 7 tane elektrikli ısıtıcı için hat çektik 1 hafta önce fakat bunlara dağıtım panosundan hat alıp uygun sigortalarla dağıtım yaptık..hadi diyelim 15 kw fazla yük bindi tesisata..( 7 soba)..
Fazla yükten dolayı yandığıni söylüyor bina yetkilisi fakat aşırı yük olsa sigorta atar TMS atar vs..sayaç neden yansın?
Benim tahminim sayaç bağlantılarinda gevşeme olmuştur..sayaç reaktif sayaç fakat X5 değil.dogrudan bağlantılı...köfreden direk sayaca girdi çıktı yapılıp adp TMS sine bağlanmış...biz simdi yeni pano yapıp sayaç giriş çıkışına K otomat koyup yeni sayaç takip sistemi calistrdik fakat bu sayacın neden yanmış olabilecegini başına gelmiş birileri varsa ogrenemk isterim..kablolarda ne gelen de ne giden de hiç bir erime vs yok.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sigortaları değiştirdiniz peki ama sayacın akım kapasitesi yeterlimiydi?

Her bir ısıtıcı 10A çekse 7 ısıtıcı aynı andaılıştırıldıysa 70A yapar kafadan. Birde bu 6 katlı binada başka yüklerde varsa sayacın kapasitesini geçmiş olur. Mesela belki birisi kattle çalıştırdı, belki başka yüksek güç çeken cihazlar vardır. Sistemden haberimiz yok. Yangınların çoğunun sebebi akım kapasitesinin aşılmasıdır.

Selamın aleyküm ustalarım.
6 katlı bir güzellik merkezi var..bugün kombi sayacı alev aldı yangın tupleriyle Söndürdük..bu sayaç durduk yere neden yanar?..biz buraya 7 tane elektrikli ısıtıcı için hat çektik 1 hafta önce fakat bunlara dağıtım panosundan hat alıp uygun sigortalarla dağıtım yaptık..hadi diyelim 15 kw fazla yük bindi tesisata..( 7 soba)..
Fazla yükten dolayı yandığıni söylüyor bina yetkilisi fakat aşırı yük olsa sigorta atar TMS atar vs..sayaç neden yansın?
Benim tahminim sayaç bağlantılarinda gevşeme olmuştur..sayaç reaktif sayaç fakat X5 değil.dogrudan bağlantılı...köfreden direk sayaca girdi çıktı yapılıp adp TMS sine bağlanmış...biz simdi yeni pano yapıp sayaç giriş çıkışına K otomat koyup yeni sayaç takip sistemi calistrdik fakat bu sayacın neden yanmış olabilecegini başına gelmiş birileri varsa ogrenemk isterim..kablolarda ne gelen de ne giden de hiç bir erime vs yok.
Sayacın yanma nedeni belirttiginiz üzere gevsek bağlantıdir.
Konusu gelmişken dogru bilinen bir yanlışı tekrar hatirlatmakta yarar var. Sayaçlar fazla akimdan dolayı yanmaz. Sayaclardaki akim değerleri "doğru ölçüm yapilabilecek akim sinirlarini" gosterir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri