Koltuk Elektrik Çarpıyor

cillop2006

Üye
arkadaşlar bundan 2 sene önce bir villanın elektrik tesisatını yaptım geçen adam beni çağırdı soba koltuk demirleri balkon korkulukları elektrik çarpıyor dedi ama devamlı değil ve sayaç önünden 4*63 ve trifaze kaçak akımıkapasak bile elektrik olduğunu söledi bende hadi canım dedim ve gittik eve herzamn olmuyor kontrol kalemini koltuğun kenarına birkaç kez sürtüp sobaya değdirdiğimizde kontrol kalemi yanıyor sönüyor sayaçtan kapamama rahmen neden statik elektrik oluşuyor kanımca villada tek odada soba yanıyoo diğer odalar soğuk hava akımından yapabilir mi lütfen?????

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar bundan 2 sene önce bir villanın elektrik tesisatını yaptım geçen adam beni çağırdı soba koltuk demirleri balkon korkulukları elektrik çarpıyor dedi ama devamlı değil ve sayaç önünden 4*63 ve trifaze kaçak akımıkapasak bile elektrik olduğunu söledi bende hadi canım dedim ve gittik eve herzamn olmuyor kontrol kalemini koltuğun kenarına birkaç kez sürtüp sobaya değdirdiğimizde kontrol kalemi yanıyor sönüyor sayaçtan kapamama rahmen neden statik elektrik oluşuyor kanımca villada tek odada soba yanıyoo diğer odalar soğuk hava akımından yapabilir mi lütfen?????

konuya pek hakim değilim ama hava akımından olacağını sanmam bu iş yine olsa olsa topraklamadan kaynaklanıyor gibime geliyo tesisatı baştan sona bi kontrol et tesisatı kendin yapmışsın madem kolay olur bu arada kaçak koruma rolesini devredışı bırak bypass yada iyisi ile değiştir.

salam aleykum qardash sizde elektrik vermesi sandalyelere noturde problem vardi her hal notur donme verir boshluq var hardasa

Toprak hattının diğer ucunu nereye bağlamıştınız? Nötr ile bir yerde bağlantısı var mı? Ya da inşaat demirine bağlamış olabilir misiniz?
Bir de koltuğa dokununca , çakmak manyetoso gibi çat diye çarpıp duruyor mu? Eğer öyle ise, üzerinizde biriken statik elektrik, bu metal aksama boşalıyor olabilir.

bina uzerinden yakinindan altindan ustunden gecen bir yuksek gerilim hatti vs varmi acaba
bu durum olustugunda yagmurlu nemli bir hava varmidir acaba

arkadaşlar bir sorunum var?evimizde gerilimler düşük ölçü aletiyle ölçtüm 170 v gösteriyor.kofre kısmındanda ölçtüm aynı değeri gösteriyoracaba sorun evde mi yoksa ana beslemede mi akkor flamanlı lambalar sönük yanıyor.lütfen yardım edin.şimdidn teşekkürler

kofre girişinden baktıysan ve 170 volt ise
1-ya sigorta girişinde paslanma var temizle
2-nötr bağlantın gevşek veya oksit temizle
3-Şebeke direğinde faz oksitlenmiş veya nötr gevşek
4-gücün fazla gerilim düşümü apıyor
5-tedaş trafosu kaynaklı arıza

sayın yavuz31 evimiz 3 katlı dolayısıyla 3 faz geliyor fakat2 fazı kullanıyoruz kullanılan 2 fazı ölçtüğümde 380 göstermesi gerekiyor fakat göstermiyor 3,faz boş olduğundan onla ölçüyom 350 v gösteriyor acaba sorun ne olabilir

hocam hattı en düşük gerim aldğın noktadan tedaş şebekesine kadar incelet oksit,yanma,gevşeme,pas,ek ve kesit kaçlık kablo kaç metre irdele takip et tedaş şebekesine geldiğinde bir sorun yoksa tedaş trafosnundandır.trafoda sorun yoksa ben o eve 380 getiririm sen getiremiyosan elektrikten anlayan usta bir arkadaşımızı getir incelesin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri