Klimanın 1 saat durması

Chnbrs

Üye
Merhabalar Arçelik/LG 12.000btu luk 12 yıllık klimam var soğutmayı gayet güzel yapıyor ama ısıtmayı açınca 5 dk kadar çalışıyo sonra tam 1 saat duruyor sonra 5 dk daha çalışıyor bu döngü devam ediyor neden olabilir?kalorifer olduğu için şimdiye kadar hiç kullanmamıştım normal mi bu?sıcaklık farketmeksizin hep aynı,buzlanmada yapmıyor?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sogutmada iyi ama ısıtmaya erken duruyor ise benim tahminim oda sicakligini okuyan sensor yüksek sıcaklık okuyor. Bu nedenle erken otomatik yapıyor.

Denemek için on panjuru acin. Solda karta yakin yerde sensor olacak hafif çekin ve buzdolabından soğuk su hazırlayıp içine daldirin. Bu şekilde çalıştırın bakalım dediğiniz gibi duracak mı yoksa çalışmaya devam mı edecek.

Sogutmada iyi ama ısıtmaya erken duruyor ise benim tahminim oda sicakligini okuyan sensor yüksek sıcaklık okuyor. Bu nedenle erken otomatik yapıyor.

Denemek için on panjuru acin. Solda karta yakin yerde sensor olacak hafif çekin ve buzdolabından soğuk su hazırlayıp içine daldirin. Bu şekilde çalıştırın bakalım dediğiniz gibi duracak mı yoksa çalışmaya devam mı edecek.
Abi bence gazı yok. Cihaz soğutma yapmıyor aslında. Fan odadaki soğuk havayı üflüyor buda arkadaşi soğukta iyi ama ısıtma yapmıyor diye yanıltıyor. Çünkü çoğu müşteriden böyle bir cümle duyuyorum. Ondan direk gaz dedim. Cihaz termik açıyor yani gazı olmadığı için

Haklısın dostum. Bazen karsilasiliyor böyle durumlarla. Emin olmak için olcum yapmak lazım.

Somut verilerle ilerlemek lazım. Ya gaz ölçümü yada sıcaklık ölçümü ile netleşir bu durum.

Abi bence gazı yok. Cihaz soğutma yapmıyor aslında. Fan odadaki soğuk havayı üflüyor buda arkadaşi soğukta iyi ama ısıtma yapmıyor diye yanıltıyor. Çünkü çoğu müşteriden böyle bir cümle duyuyorum. Ondan direk gaz dedim. Cihaz termik açıyor yani gazı olmadığı için
Yok usta mükemmel soğutuyor 18 de üşüyoruz içeride 23 te kullanıyoruz genelde,kaldı ki aydın gibi sıcak bir yerde yaşıyoruz onu farketmemek imkansız.Ayrıca gazı olmasa o aradaki 5 dakikada nasıl ısıtsın 5 dakika da 16 dereceden 18 dereceye yükseliyor odanın içi( oda küçük)tabi bunu yazın için dedim şimdi denemedim soğutuyor mu denerim ama

Son düzenleme:
Bizim için suan önemli. Cihazı soğutmada çalıştırin. Dis üniteye bakın devreye giriyor mu. Sonra isitmada çalıştırin. Dis ünite yanında bekleyin 5 dk sonra kompresör duruyormu bakın. İsitmada iken boruları elleyin disardan sıcak mi borular. Bunları bi kontrol edin bakalım

Benzer bir klimam var LG/Beko. Geçen yaz ihtiyaç olmadı hiç çalıştırmadım. Fakat önceki sene yaz sıcağında çok az soğuttuğunu fark ettim. Muhtemelen gazı azalmıştır diye düşünüyorum. Sizde de benzer bir durum vardır diye düşünüyorum. Gazı ve basıncını kontrol ettirin. Aslında tüm gazı vakımlayıp boşaltıp, önce kaçak var mı bakıldıktan sonra tavsiye edilen cins gazdan tavsiye edilen gram basmak gerekiyor.

Merhabalar Arçelik/LG 12.000btu luk 12 yıllık klimam var soğutmayı gayet güzel yapıyor ama ısıtmayı açınca 5 dk kadar çalışıyo sonra tam 1 saat duruyor sonra 5 dk daha çalışıyor bu döngü devam ediyor neden olabilir?kalorifer olduğu için şimdiye kadar hiç kullanmamıştım normal mi bu?sıcaklık farketmeksizin hep aynı,buzlanmada yapmıyor?
Cihazınızın gaz ölçümleri ve amperaj degerleri normal ve dış ünite fanı düzgün çalışıyorsa, kompressör ve iç , dış ünite fanlarının kapasitör değerleri normalse bunlar hep etken iyi bakmak lazım geriye sensör takımı kalıyor onu değiştirip denemek gerekiyor.

Ya gazı fazla ise, filtreler kirli ise, evaporatörün (ısıtma kondanser) bakıma ihtiyacı varsa.
Makine 12 yıllık arkadaşlar ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri