Klima sigorta attırıyor

acemimezun

Üye
herkese kolay gelsin.değerli ustalarım abilerim kardeşlerim vakit ayırıp okudugunuz için oncelikle tesekkur ederım. su sekilde bir problemim mevcut. işyerinde 3fazlı salon tipi 48000lik arçelik klima kullanıyoruz.bu klima her kış ısıtma modun hava sıcaklıgı -10/3 derece arasında devreye gırerken sıgorta attırıyordu.ama bu dedıgım ayda bir oluyordu. bu kış hiç devreye girmemeye ve sıcak moda aldıgımızda dırek sıgorta attırmaya basladı. bu durum onceki senelerde bu kadar sık olmuyordu.suan klima devre dışı bıraktık kullanmıyoruz.klimayı soguk moda aldıgımızda calısıyor fakat mod sıcakta klima 5-10dk bekleyip fotograftaki gibi ışık yanıyor belli süre sonra direk sigorta attırıyor.klimacı faz sırası degısmıs olabilir dedi. aynı sıgorta kutusunda 3fazlı otomatik kapı calısıyor bınada asansör var gene 3fazlı ups mevcut klimada faz koruma devresı vardır dedıgımde ise kompresor devreye gırmıyor olabilir dedi eee girmiyorsa sogukta uflemez diyince hava çok soguk kompresore ıhtıyac duymaz motordan dırek ufler, yazın kompresorle ufler oyle anlarsın falan dedi baglantıda kısa devre nem olabılır dedi olsa sogukta calısmaz hatta hiç çalısmaz kacak atar dedim bi hayli ikili diyologumuz oldu. biraz sıkıstırınca makinayı dısarı alıp bakmamız lazım kontrol etmemiz lazım falan dedi. kompresor sargısında kısa devre vardır kondasatörle alakalıdır falan dıyınc uzerındeki kart kısa devre kontrolu yapıyor tam enerji kompresore verıcekken karttan gecmıyor kart hatta kısa devre goruyor dıye bıse sacmaladı. klimalar hakkında pek bilgim olmadıgı için sizlere sormak istiyorum.servisin verdigi yanıtlar tatmin etmedi. daha onceden boyle bir sorunu bu kadar sık yaşamazken bu kış devreye bile girmemesinin sebebi ne olabilir?bu arızayı ilk yaptıgında gelen servisci arkadas "abi boyle havalarda makina dış ortam sıcaklıgı motoru sıkıstırıyor ısınana kadar sigorta attırabilir devam ederse tam ınceleeriz"diyip gitmişti.bu arkadas bunları duyunca sorgulamak ıstedım. bu sigorta neden atmakta ? servise ne soylemeliyim?

Ekli dosyalar

• IMG_8479.jpg
    IMG_8479.jpg
    78.4 KB · Görüntüleme: 22
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arıza ışığının anlamını arçeliğin sitesinde buldum. ama o ışık hiç sönmüyor.acıyorum bu sekilde oluyor ve aradan 10dk gecınce sigortayı attırıyor sitedeki gibi ilerlemiyor işler. o esnada neyi hangi elemanı devre alıyorsa bu modda sıkıntı onda dıye dusunuyorum cunku sogutmada problemsız saatlerce calısıyordu yaz aylarında. benim derdim birincisi kışın ayda bir olan bu arıza suan hep oluyor.olayı tamamiyle cozmek istiyorum ama bilgi birikimim klima konusunda yetersiz yönlendirmeye ihtiyacım var.ikincisi gelen servis elemanının guven vermeyişi hal hareket tavır cevaplarından dolayı.ücüncüsü ise klima çalışma prensibini bilen/servisliğini yapmıs belki daha onceden boyle bir sorunla karsılasmıs ustalarımdan tecrübelerinden yararlanmak ve gelen servis elemanını ona gore yonlendirmek. telefonda gene konustuk simdi. servisci arkadas faz sırasında baya ısrarcı. kesinlikle faz sırasındandır dıyor bu klimada faz sırası kontrolcusu koruması bişeyi yok mu dedıgımde tam acıklayamadı. mevcut bınamda 3fazla calısan asansör ups ve otomatik kapı sistemi mevcut.faz sırası elektrik dağıtıcısından karıssa illa baska bi arızam cıkardı dediğimde ise tam net cevap alamadım hala faz sırasında ısrarcı oldu. yarın sabah gelip dış üniteyi sökücek ve soylediğine gore aklında 4 senaryo varmıs ona gore bişeyler yapıcam falan dedi.
arıza acıklaması arcelık sıtesınde budur.

Ekli dosyalar

• IMG_8479.jpg
    IMG_8479.jpg
    78.4 KB · Görüntüleme: 16
  • klima.PNG
    klima.PNG
    58.2 KB · Görüntüleme: 13
Selamlar.

Faz sırası sorunu olsa diğer 3 fazli sistemlerde sorun olurdu.

Direkt sigorta atıyor ise,

Aklıma ilk gelen durum cihaz içinde 4 yollu vanaya ait selenoid bobini arızalı kısa devre olmuş olabilir. Bundan dolayı sadece isitmada sigorta attirabilir.

İkinci konu 48000 btu luk bir cihaz iç unitede kışın ısıtma için çok soğuk günlerde devreye alınan ısıtıcı rezistanslar var. Sizde bu rezistanslar arızalı kısa devre olabilir.

Bobin ve rezistanslarin ölçümü gerekli.

Selamlar.

Faz sırası sorunu olsa diğer 3 fazli sistemlerde sorun olurdu.

Direkt sigorta atıyor ise,

Aklıma ilk gelen durum cihaz içinde 4 yollu vanaya ait selenoid bobini arızalı kısa devre olmuş olabilir. Bundan dolayı sadece isitmada sigorta attirabilir.

İkinci konu 48000 btu luk bir cihaz iç unitede kışın ısıtma için çok soğuk günlerde devreye alınan ısıtıcı rezistanslar var. Sizde bu rezistanslar arızalı kısa devre olabilir.

Bobin ve rezistanslarin ölçümü gerekli.
ustam cevabın ıcın ıcın tesekkur ederım. soylediklerini servis ile paylasıcam. belirtmek isterim tekrardan klimayı ısıtma moduna alıyorum dırek sıgortayı attırmıyor o modda 10dk sonunda attırıyor. umarım gelen arkadas fayda saglayabilir yoksa baska servis talep edicem iş uzucak personellerin şikayet bombardımanı ayrı dert yonetici ayrı dert...konuyu sık sık guncelleyip sizlerle paylaşacagım ustalarım en azından bazı arkadaslar ıcın referans olabılır.

ustam cevabın ıcın ıcın tesekkur ederım. soylediklerini servis ile paylasıcam. belirtmek isterim tekrardan klimayı ısıtma moduna alıyorum dırek sıgortayı attırmıyor o modda 10dk sonunda attırıyor. umarım gelen arkadas fayda saglayabilir yoksa baska servis talep edicem iş uzucak personellerin şikayet bombardımanı ayrı dert yonetici ayrı dert...konuyu sık sık guncelleyip sizlerle paylaşacagım ustalarım en azından bazı arkadaslar ıcın referans olabılır.

Yer neresi Kocaeli İzmit tarafları mi?

En güzeli markanın orjinal servisine başvurmak ama bazen onlarda çözüm bulamayabilirsiniz.

Varsa iç unitede ekstra ısıtıcı iptal etmelerini isteyin. Bazen ısıtıcı kablolari yanıyor kısa devre oluyor.

Sözün özü kısa devre kontrolleri yapsınlar.

Bir yerde sizin gözden kaçırdığıniz bisey olabilir. Klima 10 dk sonra sigorta attırıyor ise.
Kompresör aşırı ısınıyor olabilir 10 dk sonunda yüksek akım çekiyor ve sigorta atıyor. Kompresör arızalı bence. Onun dışında 4 yollu bobin kontrol edilmeli. Ekstra ısıtıcı varsa devre dışı bırakıp test etmek lazım. Fanlar da kısa devre olabilir. 3 fazlı sistemde sadece fan kapasitoru olur kompresör de kapasitor olmaz birisi öyle bisey yazmış galiba tam okumadım. Onun dışında kompresör sağlam ise 10 dk sonra yine sigorta atıyor ise 10 dk sonra devreye giren bisey sigortayı attırıyor olabilir. Son olarak cihazdaki toprak kablosunu çıkarın deneyin. Sigorta atmaz ise kompresör gövdeye veriyor olabilir. Yada baska bir eleman da kısa devre var demektir

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri