klima santrali sistemi PLC yazılımı

esrabgr

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Otomasyonda yeniyim, klima santrali için baştan proje yazmam gerekiyor senaryolar verilecek ama plc ve modül seçimleri , otomatik kumanda şeması çizmem gerekiyor. Nerden başlamalıyım elinde örnek proje olan var mı ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Esra hanım Merhaba,

ilk önce senaryoyu bilmenizde fayda var. Bu senaryoya göre çok kapsamlı bir şey değilse Siemens 1200 PLC tavsiye ederim. Eğer kapsamlı bir şey ise 151 8 PN adlı bir tane çok ucuz siemens PLC var. onu kullanmanızı tavsiye ederim. çünkü 151 8 PN de 3 adet profinet girişi ve yanlış hatırlamıyorsam 128 adete kadar da I/O ekleyebilirsiniz. Diğer PLC ler biraz pahalı olabilir. eğer senaryoyu gönderirseniz bende yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca benim içinde bir uygulama olur. Unutmadan söyleyeyim. Otomasyonda yeniyim dediniz. Klima santrali uygulamasında sanırım mutlaka bir analog uygulamada olacaktır. bu nedenle Analog işlem nasıl yapılır bunuda bilmenizde fayda olacaktır. kolay gelsin.

Tekrar merhaba,
@elektronik67
Yanıtınız için teşekkürler, çok kapsamlı bir proje değil s7-1200 yeterli olacağını düşünüyorum evet sensörler olduğu için analog işlemde yapılacak. Senaryoyu arkadaş oluşturup gönderecek siz de yardımcı olabilirseniz çok sevinirim . Baştan bir proje oluşturmadım pek bir fikrim yok açıkcası nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum

Esra hanım merhaba,

elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Siz senaryoyu yazın bende ona göre programı yazar size gönderirim.

kolay gelsin.

Arkadaşlar merhaba,
Otomasyonda yeniyim, klima santrali için baştan proje yazmam gerekiyor senaryolar verilecek ama plc ve modül seçimleri , otomatik kumanda şeması çizmem gerekiyor. Nerden başlamalıyım elinde örnek proje olan var mı ?
Yeni klima santrali otomasyonu yazılımı(Tia Portal) yazmaya başlayacağım. Programı yazmadıysanız yardımcı olabilirim.
İyi çalışmalar.

@mertman merhaba, hala senaryoyu bulamadım eğer elinde yazılmıs örnek bir proje varsa atabilir misin?

Size sistem projesi gelmesi lazım ki sizde ona göre sstem kararı vermeniz lazım .
Başkasından senaryo alarak olmazki..

projeyi verecek arkadas senaryoyla birlikte verecek yanlış anlaşılma oldu proje elimde değil şuan, örnek proje varsa diye sordum
Size sistem projesi gelmesi lazım ki sizde ona göre sstem kararı vermeniz lazım .
Başkasından senaryo alarak olmazki..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri