Klima santrali asiri su yapiyor?

İLAVE BİLGİ:
resimlerde vantilatör fanı ve motoru kuru gözüküyor,
vantilatör hücresinin zemini ıslak !
dolayısı ile hücredeki su bataryadan damla olarak gelmemiş !
drenaj tavası taşmış
dolayısı ile damla tutucu yaptırmanız sorunu çözmez !

G4 kaset ve muhtemelen F7 veya F9 torba filitrelerden birer tane çıkartığında sorun çözülecek ama bu sefer içeriye kirli hava gidecek !!!!

ayrıca santrali kapattığınızda drenaj tavası tamamen boşalıyor mu ?
evet diyorsanız dediğim gibi yeterli hava geçmiyor vantilatör hücresi negatif basınç ta.....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba Sayın Milanos
Yorumlarınıza cevap vermeye çalışayım cümle cümle..
1-Vantilatör hücresi aşırı negatif konumdadır : SEBEBİ:taze hava filitreleri veya soğutucu batarya lamel aralıkları kısmen veya tamamen kirlenmiştir.
batarya lamel aralıklarını karcher kullanarak petek temizleme kimyasalı ile defalarca temizledik fakat
resimden de görüldüğü üzere petek artık miladını doldurmuş gibi.
Taze hava filtreleri rutin olarak değiştirliyor.kaset ve torbalar yeni temizlendi.Kir problemi yok.
bazen filtreleri söküp kenara koyuyorum filtreler çok çabuk kirleniyor çünkü.
2-Sirkülasyon pompası kapasitesinin altında çalışıyor veya pislik tutucu kısmen tıkalı
bizim santralde sirkülasyon pompası yok.chiller deki pompadan bahsediyor iseniz onda var evet
gayet sorunsuz çalışıyor.
bunun tespitini de batarya ya giren ve çıkan hava sıcaklığı &batarya ya giren çıkan su sıcaklığını doğru olarak ölçmeniz gerekir.
nasıl ölçeceğim bunu?
3-sistem drenajında toplu sifon olduğunu söylüyorsunuz sifon topu üst kısımda takılmış ve sifona hava aldırıyor veya sifon doğru bağlı değil.
toplu sifonu yeni taktım.işlevini yerine getiriyor.
yani tavadaki suyun drenaj borusundan aktığını görebiliyorum.tavanın içine parmağımı soktuğumda
tava da su birikintisi var ama 3/1 i dolu.taşma söz konusu değil.
4-Taze hava danperi kısmen kapalı kalmış olabilir
damper motorları ve otomasyon sistemi off durumda olduğu için
damper klapeleri manuel olarak açık konumda.(bizzat kendim açtım)
taze hava giriş çıkış ve su giriş çıkış sıcaklıklarını verebilirseniz daha net bir şey söylenebilir
nasıl ölçeceğim bunu?

Son düzenleme:
resimlerde vantilatör fanı ve motoru kuru gözüküyor,
vantilatör hücresinin zemini ıslak !
dolayısı ile hücredeki su bataryadan damla olarak gelmemiş !
drenaj tavası taşmış
dolayısı ile damla tutucu yaptırmanız sorunu çözmez !
resimde fazla belli olmuyor evet fakat motor ve fan tamamen su içinde kalıyor.
hücrenin tavanlarında da su damlacıkları oluşuyor.Yani tavanın taşması söz konusu değil.
Zaten toplu sifonu temin etmeden önce hep bu olasılık üzerinde durdum.(tavanın taşması)
ama değilmiş..
G4 kaset ve muhtemelen F7 veya F9 torba filitrelerden birer tane çıkartığında sorun çözülecek ama bu sefer içeriye kirli hava gidecek !!!!
bende tam tersi bir durum olabileceğini tahmin ederek kaset ve torba filtre yaptırıp yerlerine taktık.
yani bu zamana kadar filtre bile yoktu cihazda..şuan da ikiside sökülü ve kenarda duruyor,ama
göllenme hala devam ediyor.
ayrıca santrali kapattığınızda drenaj tavası tamamen boşalıyor mu ?
santrali kapattığımda drenaj tavası tamamen boşalmıyor daha öncede söylediğim gibi
3/1 oranda su kalmaya devam ediyor.Hücre içerisine 3-5 delik açtım.makinayı kapattığım zaman
su,bu deliklerden akıp boşalıyor..güncel foto isterseniz yükleyebilirim..

Not:demircim çatıdan düşüp belini incittiği için yapmak istediğim damla tutucu tavasını
yaptıramadım.etrafımda yaptırabileceğim kimseciklerde yok..O düzelene kadar
geçici olarak makinanın suyunu günde 2-3 sefer kontrol ederek(kapatıp boşaltarak)takip ediyoruz.
yapacak hiç bişeyim yok.

Merhabalar,

Daha önce benim devreye aldığım bir santralde bunun gibi bir olay başıma gelmişti. Bir çok şey denedikten sonra sorun olarak satralin yanlış seçildiğini tespit etmiştik. Eğer santral hücresinden ve serpantinden geçen hava debisi normal değerlerden fazla ise, serpantinde yoğuşup fan hücresine geçen havanın üzerinde, serpantinde yoğuşamayan nem fan hücrelerinin çeperlerinde yoğuşuyor ve fan hücresinde su oluşturuyordu. Daha basit anlatmak gerekirse soğutma serpantininden geçen hava miktarında ki nem'in 5/3'ü serpande yoğuşuyor, yoğuşamayan hava serpantini geçtikten sonra fan hücresinde yoğuşuyor ve burada suya dönüşüyor. Bunun nedenide santral kesitinin batarya kapasitesine göre küçük olması ve hava debisinin santrale göre fazla olmasıdır. Mevcut santrali kullanmak istiyorsanız hava debisini azaltarak bu sorunu çözebilirsiniz. (Tabi ki damla tutucuyuda mutlaka doğru şekilde takmanız gerekiyor)

Verilen cevaplarınçoğuna baktım. Ilgisiz alakasız cevaplar. Bazı arkadaşlar daha mantıklı cevap vermiş.
Tek sorunun cihazda ki hava hızı.
Debiyi bir miktar düşürün, toplu sifon kullanın. Sorununuz halloldu
Kolay gele

Verilen cevaplarınçoğuna baktım. Ilgisiz alakasız cevaplar. Bazı arkadaşlar daha mantıklı cevap vermiş.
Tek sorunun cihazda ki hava hızı.
Debiyi bir miktar düşürün, toplu sifon kullanın. Sorununuz halloldu
Kolay gele
ilgisiz alakasız ve mantıklı cevaplar kime ait acaba söyler misiniz ?
böylece yanlış bilgiler doğrusu ile düzeltilsin !!!

ilaveten konu hijyenik klima santraline ait
kullanan hava debisi vs ile ilgili bilgi veremiyorken
1-aynı debide daha önce böyle bir sorun yok iken debi düşürülmesini hangi mantık ile tavsiye ediyorsunuz ?

2- hijyenik klima santralinde hava debisinin düşürülmesi sonrasında ameliyathane veya yoğun akım içerisindeki hava değişim sayısı ve kalitesi nasıl bir hal alır.

saygılar...

DÜZELTME: yoğun akım değil
yoğun bakım.
Düzeltmeyi dilediğiniz mesajınızda 20 saat (yanlış hatırlamıyorsam) içerisinde mesajınızın altında "Düzenle " yazısına basarak yapabilir, düzeltme yaptıktan sonra son açtığınız mesajın silinmesini "Rapor et" yazısına basarak yönetimden rica edebilirsiniz.

Umarım konuda bahsi geçen santral, bir hijyen santrali değildir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri