Klima santrali asiri su yapiyor?

Bana göre hiç bir kontrol mekanizması olmadığından ve çiller set değerini de düşük tuttuğundan dolayı serpantinde aşırı yoğuşma ve dolayısıyla çok su oluşuyor.

Muhtemelen kapasite yetmediği için bu şekilde düşük sıcaklıkta çalıştırmaya çalışıyorsunuz.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ciller set degeri en son limit degerde.1 derece oynarsam oda sicakliklari farkediyor,ezberledim artik..kontrol mrkanizmasi yok evet ama bu kadar suyun olusmasina akil sir erdiremiyorum..tavanin delik yirtik ihtimalinden baska bisey aklima gelmiyor ama tavaya su dokduruyorum hortumla.bekliyiorum..kacak kocek yok ne is anlamadim

Dostum selamlar ve kolay gelsin.

Konuyla ilgili bende bir iki yorum yapayim. Simdi ise geciyorum ogleye dogru daha detayli yazarim. Ana hatlari ile

1 hava debisi yuksek bu nedenle yogusma suyunu koparip hava ile tasiyor
2 olusan yogusma cok soguk havanin ic ortamdaki hava ile karsilasmasindan.

Dedigim gibi cikmam lazim. Sahsi yorumlarimi birazdan daha detayli yaparim. Kolay gelsin.

Dostum selamlar ve kolay gelsin.

Konuyla ilgili bende bir iki yorum yapayim. Simdi ise geciyorum ogleye dogru daha detayli yazarim. Ana hatlari ile

1 hava debisi yuksek bu nedenle yogusma suyunu koparip hava ile tasiyor
2 olusan yogusma cok soguk havanin ic ortamdaki hava ile karsilasmasindan.

Dedigim gibi cikmam lazim. Sahsi yorumlarimi birazdan daha detayli yaparim. Kolay gelsin.
Tesekkur ederim.merakla bekliyorum.size de kolay gelsin

Bana göre hiç bir kontrol mekanizması olmadığından ve çiller set değerini de düşük tuttuğundan dolayı serpantinde aşırı yoğuşma ve dolayısıyla çok su oluşuyor.

Muhtemelen kapasite yetmediği için bu şekilde düşük sıcaklıkta çalıştırmaya çalışıyorsunuz.
Biraz kara duzen yapilmis bir sistem oldugu icin kapasitesi yeterli veya yetersiz diyemiyorum.kanallarda kacak, flex borularda kopma yirtilma da olabilir..cati altinda kaldigi icin ulasma sansimiz yok kanallara..cati sandvic panellerinin komple kalkmasi lazim kontrol edebilmek icin..klima santrali iki ayri mekani sogutuyor.simdi mekanlarin santralini ayirmak gibi bir dusuncemiz var.

Merhabalar.

Bir klima santralinde normal şartlarda serpantin üzerinde yoğuşan su koparak fan ve kanala ilerlememesi için kanal içi hava hızları düşük seçilir. Yanlış hatırlamıyorsam 5 metre saniye gibi bir hız.

Eğer sizin klima santralinde bu hız aşılıyorsa serpantinde yoğuşan su zerrecikleri serpantinden koparak fan hücresine ilerler. Burada damla tutucular görev alır ve bu damlaları tutar. Ancak yıllar geçtikçe bu damla tutucular görev görmez ve damla tutucunun önünde yerde ıslaklıklar meydana gelebilir.

Fan hücresinde yerde gördüğünüz ıslaklıkların nedeni bu olduğunu düşünüyorum.

Bir diğer konu ise çok nemli mahallerde karşılaştığımız bir sorun şudur. Mahali soğutmak için üfleyeceğimiz sıcaklık mahal sıcaklığından düşük olmalıki ortamı soğutalım. Soğuk hava kanal içinde ve üfleme menfezinden geçerken haliyle kanalı ve menfezide soğutur. Bu nedenle kanallar gittiği mekanlarda iyi izole edilmelidir. Eğer edilmez ise yaş termometre sıcaklığının altına inen bu noktlarda mahal nemi yoğuşacaktır.

Bazı yerlerde gördüğüm durum bu üfleme menfezlerinde yoğuşma ve damlama sorunları yaşanmasıdır. Yoksa klima santralinden çıkan damlacıklar kanal boyu ilerleyip menfezden geldiğini düşünmüyorum. Bu konu iyi irdelenmeli.

Sizde gördüğüm 3 ana sorun ,

1- klima santralindeki yoğuşma suyunun serpantinden koparak aspiratör hücresine geçmesi
2- Mahaldeki yoğuşma nedeniyle menfezden ortama damlaların gelmesi
3- Klima santrali üzerindeki hiçbir kontrol elemanının çalışmaması ( bu konu genelde santralin çalıştırılıp durdurulması ve enerji tasarrufu açısından kontrol sağlanmaması dezavantajlarını oluşturur diğertürlü santraliniz her zaman verebileceği maksimum değerde çalışmaktadır )

Şimdilik bu kadar yorumlara göre konuyu genişletebiliriz.

Kolay gelsin.

Eğer sizin klima santralinde bu hız aşılıyorsa serpantinde yoğuşan su zerrecikleri serpantinden koparak fan hücresine ilerler. Burada damla tutucular görev alır ve bu damlaları tutar. Ancak yıllar geçtikçe bu damla tutucular görev görmez ve damla tutucunun önünde yerde ıslaklıklar meydana gelebilir.
Merhaba
Olay benim de gözlemlediğim kadarıyla tamda bundan ibaret.Serpantinde oluşan damlacıklar
yüksek hava basıncından dolayı fan hücresine ilerliyor..Nerdeyse 4-5 cm yüksekliğinde su göllenmesi oluyor..Bu su hava ile kanallardan yürüyüp mekanlara damlama şeklinde akmaya başlıyor.
Bazı yerlerde gördüğüm durum bu üfleme menfezlerinde yoğuşma ve damlama sorunları yaşanmasıdır. Yoksa klima santralinden çıkan damlacıklar kanal boyu ilerleyip menfezden geldiğini düşünmüyorum. Bu konu iyi irdelenmeli.
Söylediğiniz gibi üfleme ağzı menfezlerinde terleme durumu var evet.
Ben de sizin söylediğiniz gibi bu su taa ordan buraya nasıl yürür diye düşünüp duruyorum fakat
hücrede biriken suyu boşalttıktan 5-10 dk sonra damlama tarzı bir sorun olmuyor..Bunu defalarca gözlemledim.
Çare olarak yapacağım tek şey damla tutucu idi.Bunu da X bir firmaya yaptırdım fakat altına
tava yapılması gerekiyorki,damla tutucuya çarpan su tavada biriksin. 2. bir drenaj deliği açıp toplu sifon yardımıyla bu suyu dışarı atabilmekti amacım..şu an tava ölçüsü alıp demirciye yaptırıyorum.bakalım
damla tutucu bizim sorunumuzu ne kadar çözecek.başka yapabileceğim bişey de yok.

Tekrar merhabalar.

Hücrede biriken suyu tahliye ettiğinizde mahallerdeki damlama azalıyor ise tesbitiniz doğru damla tutucuları yenileyip bu tutucuların altına yapacağınız tava ve uygun düzenek ile dışarı drenaj etmeniz soruna %99 çözüm olacaktır.

Bir diğer konu acaba bu klima santrali mahali soğutmaya yetmiyor diye kayış kasnak çapları ile oynayıp acaba hava hızını arttırılmış olma ihtimali varmı çünkü klima santralleri dizayn edilirken hava hızı suyu serpantinden kopartmayacak kadar düşük dizayn edilir. Eğer koparıyorsa burda hava hızı yüksek demektir. Yada limitlerde demektir.

Siz damla tutucuları deneyin sonucu merakla bekliyor olacağım.

Tekrar merhabalar.

Hücrede biriken suyu tahliye ettiğinizde mahallerdeki damlama azalıyor ise tesbitiniz doğru damla tutucuları yenileyip bu tutucuların altına yapacağınız tava ve uygun düzenek ile dışarı drenaj etmeniz soruna %99 çözüm olacaktır.

Bir diğer konu acaba bu klima santrali mahali soğutmaya yetmiyor diye kayış kasnak çapları ile oynayıp acaba hava hızını arttırılmış olma ihtimali varmı çünkü klima santralleri dizayn edilirken hava hızı suyu serpantinden kopartmayacak kadar düşük dizayn edilir. Eğer koparıyorsa burda hava hızı yüksek demektir. Yada limitlerde demektir.

Siz damla tutucuları deneyin sonucu merakla bekliyor olacağım.
Merhaba
Soylediginiz gibi hucre icerisindeki basinc cok yuksek.motor calisiyorken hucre kapagini acmak icin baya bi kaba kuvvet uygulamak zorunda kaliyorum.motorlar invertor ile yol aliyor, potans ile motor devrini kisabilirim fakat bu seferde mekanlara gonderdigim havanin hizi dusecek ve olmasi gereken ortam isi degerini yakalayamayacgm..damla tutucu uygulamasini bi yapayim bakalim ne olack.foto ile sonuclari paylasirim..cok tesekkurler tekrar.

herkese merhaba,
yorumların tamamını okumaya çalıştım bir iki ilavede ben yapmak isterim.
resimlerden anlaşıldığına göre bu cihaz % 100 taze hava ile çalışan kuvvetle muhtemelen bir hastahanede çalışan klima santraline benziyor ???

sorun çok basit ama çözümü için yeterli bilgi vermemişsiniz !
dolayısı ile yapılan yorumlarda tahminen ve afaki yapılmış.
% 100 veya karışım havalı santral farketmez eğer drenaj tavasından su vantilatör hücresine geçiyor ise;

( geçmişte böyle bir sorununuz olmadığına ve cihazın eski olduğunu düşünecek olursak damla tutucuyu es geçiyorum)

1-Vantilatör hücresi aşırı negatif konumdadır : SEBEBİ:taze hava filitreleri veya soğutucu batarya lamel aralıkları kısmen veya tamamen kirlenmiştir.

Değil ise:
2-Sirkülasyon pompası kapasitesinin altında çalışıyor veya pislik tutucu kısmen tıkalı bu yüzden su debisini düşmüş ve bataryada aşırı yoğuşma söz konusu
bunun tespitini de batarya ya giren ve çıkan hava sıcaklığı &batarya ya giren çıkan su sıcaklığını doğru olarak ölçmeniz gerekir.

3-sistem drenajında toplu sifon olduğunu söylüyorsunuz sifon topu üst kısımda takılmış ve sifona hava aldırıyor veya sifon doğru bağlı değil.

4-Taze hava danperi kısmen kapalı kalmış olabilir

kısacası drenaj hattınızda sorun olmadığını düşünürsek;

sizin vantilatör fanı hava emmek istiyor ama yeterli hava ememiyor bu yüzden drenaj tavasındaki suyu vakumluyor tahliye olmasını engelliyor

taze hava giriş çıkış ve su giriş çıkış sıcaklıklarını verebilirseniz daha net bir şey söylenebilir
Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri