Kirmizi ledler neden sönük yanıyor

mustafa4_5

Üye
Kırmızı led bağlantısı yaptim 5 adet seri ve bunlara birtane 120 kohm direnç bagladim ve 12volt verince sönük yaniyor acaba direnç degerimi yanlış tir şimdiden teşekkürler

Kırmızı led bağlantısı yaptim 5 adet seri ve bunlara birtane 120 kohm direnç bagladim ve 12volt verince sönük yaniyor acaba direnç degerimi yanlış tir şimdiden teşekkürler
120k direnci neye göre hesaplayıp bağladınız?
Ledler rengine ve cinsine göre farklı voltajlarda (2v, 5v arası) çalışır.seri bağladığınızda çalışma voltajları da yükselmiş olur.Aşağıdaki link yardımcı olacaktır.
http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

Burdan zaten uygun direnci buldum ve taktim sonuk yanıyor nerde hata var anlamadim direnç yanlış o zaman

Burdan zaten uygun direnci buldum ve taktim sonuk yanıyor nerde hata var anlamadim direnç yanlış o zaman
birşeyleri yanlış yapıyorsunuz demek ki.220 ohm direnç kullanmanız gerekiyor,kilo ohm olamaz.

Toplam20 tane led yakacagim ve ben bunlardan 5erli grup yaptim ve her 5i seri bagladim ve 12voltu her 5erli gruba verdigimde ledler patladi gitti ve bende yeniden led leri siradim ve direnç koydum ve bu seferde sönük yaniyor acaba nerede hata yapiyorum direnç mi yuksek oldu

Toplam20 tane led yakacagim ve ben bunlardan 5erli grup yaptim ve her 5i seri bagladim ve 12voltu her 5erli gruba verdigimde ledler patladi gitti ve bende yeniden led leri siradim ve direnç koydum ve bu seferde sönük yaniyor acaba nerede hata yapiyorum direnç mi yuksek oldu

20 tane led sürekli yanacak ise size tavsiyem her led'e 1k direnç bağlamanız olacaktır.hem uzun ömürlü olacaktır.hem de led lerden biri arızalandığında diğerleri yanmaya devam edecektir.
5 erli seri bağlı gruplar yapacaksanız her gruba ayrı ayrı 220ohm seri direnç bağlayacaksınız.seri bağlantının tek sıkıntısı ledlerden biri arızalandığında diğer dördü de yanmayacaktır ve hangisinin bozuk olduğunu anlamak zaman alacaktır.Bu arada kullandığınız güç kaynagı 20 tane ledi yakmaya yetecek güce sahip mi,kaç wat,kaç amper yazmamışsınız.

Motorsiklet aküsü ne baglayacagim6 amper herhalde ve biraz once soyle bise yaptim 7 serli bagladim ve direk verdim arti eksi sorun cikmadi gayet guzel yandi ledler direnc koymadan ve ben hesaplama yapmistim siteden neden 120 ohm cikti bende ona gore direnc aldim yanlis hesapliyor o zaman bu sekilde 7li yaksam devamli yanarmi yoksa sorun cikarirmi

Motorsiklet aküsü ne baglayacagim6 amper herhalde ve biraz once soyle bise yaptim 7 serli bagladim ve direk verdim arti eksi sorun cikmadi gayet guzel yandi ledler direnc koymadan ve ben hesaplama yapmistim siteden neden 120 ohm cikti bende ona gore direnc aldim yanlis hesapliyor o zaman bu sekilde 7li yaksam devamli yanarmi yoksa sorun cikarirmi
ilk başlarda sorunsuz gibi yanabilir ama akımı sınırlamak adına düşük değerde direnç bağlamanızda fayda var.dediğim gibi seri bağlantıda birinin bozulması diğerlerinin yanmaması demektir.bir süre kullanıp deneyin ledler ısınmıyorsa sorun yoktur.

5 tane led için nekadarlik direnç koymam gerek yada 20 taneyi komple seri baglayip onune 1 tane direnç koysam da olurmu

5 tane led için nekadarlik direnç koymam gerek yada 20 taneyi komple seri baglayip onune 1 tane direnç koysam da olurmu

20 adet seri bağlı ledi 12v ile çalıştıramazsınız.herbiri 2v ile çalışsa 20x2=40v eder.5 erli seri gruplara 220 ohm ile deneyin sönük yanıyorsa 100 ohm ile deneyin.7 li seri bağlantıda 12v ile birkaç gün deneyin arızalanmıyorlarsa kullanmaya devam edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri