kesik ve sürekli çalışma ile ilgili kompleks bir kumanda sorusu

Şema ve simulasyon videosu ektedir. Değişik alternatifler sunabilecek arkadaşların çizimlerini görmek isterim.

Ekli dosyalar

• 11.rar
    146.8 KB · Görüntüleme: 2
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Stop B1 B2 B3 M1 M2
0 X X X 0 0
1 1 0 0 1 1
1 0 0 0 1 0
1 1 0 0 1 1

1 0 1 0 1 1
1 0 0 0 0 1
1 0 1 0 1 1

1 0 0 1 1 1
1 0 0 0 1 1

1 1 0 0 1 1
1 0 0 0 1 0

Sanırım (Bu seferde yanlış anlamamışsam) çalışma şekli bu oluyor.
1. alternatif gösterilen çizim (Sadece start butonu ibaresi olduğu için) uygun olmaya bilir.
Burada kullanılan kontaklar da (ortak kullanımla sadeleştirilebilinir)

Ekli dosyalar

• Similasyonları.zip
    30.4 KB · Görüntüleme: 2
arkadaslar goruyorumda beyın fırtınası yapmak için sorduğum soru baya ılgı cektı .. sayın mesut purmuslu otomatık kumanda bılgınızeı yakından takıp eden bır uyeyım ve nasıl bı konumda olduğunuzu çok ıyı bılıyorum . fakat sızde yanlış anlamıssınız soruyu . soruyu dıkkatlı okursanız sıstemı tek stop butonu ıptal edıcek demıstım . yanı soylekı bırırncı startta panoya verdığımız gorev uygulanırken stopa basmadan ıkıcı start butonuna bastığımızda bu seferde ıkıncı strat bıutonuna verdığımız gorev gerceklesmelı . yanı stopa hıc basılmadan sadec start butınlaı ıle bu gorevler verılmelı . yanı sızın tek yanlışınız bır starta basıldıktan sonra stop a basmadan ıkıncı start butonuna gorev veremememız . yoksa kumanda semanızdakı start ıle verdığınız gorevler doğrudur..sayın abuzettın 20 sıze de gelırsek ınanın bu soruyla çok kafa yorduğunuz bellı bır yandan acıkcası sızlerı acaba ıstemeyerek stresemı soktum dıye kendıme kızdım doğrusu . pc ım arızalı olduğu ıcın sısızn sımılasyonunuz açılmadı mesut beyınkı acıldı . hbu yuzden ıkıncı alterntıf olarak sunduğunuz sema galıba doğru sema ben bu semayı baska bır pcde sımule ettıkten veya deney setınde uyguladıktan sonra sızlere kesın sonucu bıldırıım . hepınıze ılgılnızden ve mesleğe duyduğunuz saygıdan dolayı tesekkur ve tebrıklerımı sunarım ....saygılar

mesut bey'in devresine bir ufak eklenti ile devre tek stopla çalışıyor...

Ekli dosyalar

• 3. startta 2 motor.rar
    5.4 KB · Görüntüleme: 1
Açıkcası soruyu çözememek değil soruyu doğru anlayamamanın ya da yanlış anlamanın, bizleri (en azından beni) strese soktuğu doğru. Çalışma sistemi gönderdiğim tabloda olduğu gibi ise cevap doğru olacaktır.

Stop B1 B2 B3 M1 M2
0 X X X 0 0
1 1 0 0 1 1
1 0 0 0 1 0
1 1 0 0 1 1

1 0 1 0 1 1
1 0 0 0 0 1
1 0 1 0 1 1

1 0 0 1 1 1
1 0 0 0 1 1

1 1 0 0 1 1
1 0 0 0 1 0

0=Aktif Değil
1=Aktif
X=Önemsiz

Açık söylemek gerekirse devreyi çizmiş olmak değil (Kim olsa çizerdi ve birçok alternatifte ortaya çıkartılabilinir) soruyu doğru anlamış olmak beni baya rahatlattı.

Bir anlatan en az 3 yanlış anlayan denkleminden giderek
bu konuda yaşamış olduğumuz sorunu şu konu ile ilişkilendirmek isterim (Sn.yüksek gerilim lütfen alınmayınız bu hatayı hepimiz zaman zaman yapmaktayız) SAYGILARIMLA

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ne-ekersek-onu-biçeriz-menfaatimize.7055/

moner69 ' Alıntı:
mesut bey'in devresine bir ufak eklenti ile devre tek stopla çalışıyor...

Doğrudur Sn : moner69 ; Devreye, 1 normalde kapalı kontak ekleyerek, soruda ki çalışmayı istenilen şekile dönüştürülebiliriz.

Aslında soru şu şekilde olsaydı, daha kesin cevaplar verilebilirdi. Kullandığımız dili parlatmakta fayda var.

1 adet stop butonu
3 adet start butonu
2 adet motor. ( A / B )

Çalışma şekli :

1 ci start butonuna basıldığında : A motoru sürekli, B motoru kesik kesik çalıştıracaktır.

Stop butonuna basmadan, 2 ci start' a basıldığı zaman B motoru sürekli, A motoru kesik kesik çalışacaktır.

Yine Stop butonuna basmadan, 3 cü start butonuna basıldığında A ve B motoru birlikte sürekli çalışacaktır.

herkes emeklerınden dolayı tesekkur ederım . bu kadar anlatmaya uğrastıyım bır ssoruyu mesut abı nasıl olduda bu kadar sade bı sekılde anlatabıldı şaşırdım ınanın . tebrık ederım senı abı .. yıne son noktayı koydun . ve bu konudA cozume kavustuğuna gore artık kapanabılır. hepınıze saygılar .....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri