Kesicili Giriş/Çıkış hücresi ?

merhaba. 1600 kvaya kadar sigortalı yük ayırıcılı sonrası için kesicili kullanılıyor ok.

Benim sorum giriş hücresi var. Çıkış hücresi var. Birde kesicili yada sigortalı giriş çıkış hücresi var. İşte giriş çıkış hücresi nedir?

Çünkü giriş hücresi trafoya gelen Şebeke enerjisi ilk giriş hücresine girer sanırım. Çıkış hücreside burdan çıkan enerji trafoyu besler ok ama bazen tek bir hücre görüyorum giriş çıkış hücresi diye bu nedir? Bundan sonrada trafo koruma hücresi geliyor sanırım. Ondan bu giriş çıkış hücresini açıklarsanız sevinirim arkadaşlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba. 1600 kvaya kadar sigortalı yük ayırıcılı sonrası için kesicili kullanılıyor ok.

Benim sorum giriş hücresi var. Çıkış hücresi var. Birde kesicili yada sigortalı giriş çıkış hücresi var. İşte giriş çıkış hücresi nedir?

Çünkü giriş hücresi trafoya gelen şebeke enerjisi ilk giriş hücresine girer sanırım. Çıkış hücreside burdan çıkan enerji trafoyu besler ok ama bazen tek bir hücre görüyorum giriş çıkış hücresi diye bu nedir? Bundan sonrada trafo koruma hücresi geliyor sanırım. Ondan bu giriş çıkış hücresini açıklarsanız sevinirim arkadaşlar

Merhaba burda aslında kavram kargaşası var. Giriş Hücresi derken aslında "Yük ayırıcılı giriş hüçresi ifade edilir(baraya çıkış yaptığı için giriş çıkış diye de yazılıyor). Sadece Çıkış hücresi kullanıldığında aslında "Kesicili Gişriş-Çıkış hücresi tarif edilir. Birde Gerilim-Ölçüm hücresi ve Trafo Koruma hücresi var.
Umarım eklerde faydalı olur.

Ring hücrelerinde iki adet kesicili giriş çıkış hücresi birleştirilir.

Ekli dosyalar

• sigortali-giris-cikis-hucresi-hmh36-02.jpg
    sigortali-giris-cikis-hucresi-hmh36-02.jpg
    288 KB · Görüntüleme: 285
  • kesicili giriş çıkış.png
    kesicili giriş çıkış.png
    54.4 KB · Görüntüleme: 268
  • şema.png
    şema.png
    29.4 KB · Görüntüleme: 243
Merhaba burda aslında kavram kargaşası var. Giriş Hücresi derken aslında "Yük ayırıcılı giriş hüçresi ifade edilir(baraya çıkış yaptığı için giriş çıkış diye de yazılıyor). Sadece Çıkış hücresi kullanıldığında aslında "Kesicili Gişriş-Çıkış hücresi tarif edilir. Birde Gerilim-Ölçüm hücresi ve Trafo Koruma hücresi var.
Umarım eklerde faydalı olur.

Ring hücrelerinde iki adet kesicili giriş çıkış hücresi birleştirilir.

Tesekkurler çok faydalı oldu. Son sorum üstad, kesicili hücrelerde tek hat şemalarında kesicilinin önüne ve arkasına ayırıcı konuyor. Bunun konmasının sebebi; kesicili kapalı bir tüp içinde olduğundan arızalandığında farketmemiz için mi? Yada nedir sebebi acaba ?

Tesekkurler çok faydalı oldu. Son sorum üstad, kesicili hücrelerde tek hat şemalarında kesicilinin önüne ve arkasına ayırıcı konuyor. Bunun konmasının sebebi; kesicili kapalı bir tüp içinde olduğundan arızalandığında farketmemiz için mi? Yada nedir sebebi acaba ?
Ben teşekkür ederim. Ornek bir tek hat şemasi varsa paylaşabilir misiniz? Açık şaltlarda kesicinin önüne ve arkasına ayırıcı geliyor. Ama kapali şaltlarda sadece önüne geliyor. Bu arada enerjili olup olmamasini birkaç yolla ogrenebiliriz.

Ben teşekkür ederim. Ornek bir tek hat şemasi varsa paylaşabilir misiniz? Açık şaltlarda kesicinin önüne ve arkasına ayırıcı geliyor. Ama kapali şaltlarda sadece önüne geliyor. Bu arada enerjili olup olmamasini birkaç yolla ogrenebiliriz.

Size 2 tane farklı projenin tek hat örneğini yolladım. Pembe ok işareti ile ayırıcıyı gösterdim. İşte oradaki ayırıcının konmasının amacını öğrenmek istemiştim
10B63273-3831-4DC0-9823-59EC615CF2F1.jpeg

19670024-C49C-42A6-9CC9-F3979FC4E2D1.jpeg

Size 2 tane farklı projenin tek hat örneğini yolladım. Pembe ok işareti ile ayırıcıyı gösterdim. İşte oradaki ayırıcının konmasının amacını öğrenmek istemiştimEkli dosyayı görüntüle 44273
Ekli dosyayı görüntüle 44274
images.png

İlk resimdeki ölçü hücresinin tam çizimi buradaki gibi olacak sanırım, burda bir şeyi anlayamadım; yük ayırıcısı neden akim trafosundan önce kullanılmış? Burada sigorta değiştirilecek olsa sistemi elektriksiz bırakmak gerekecek,
Screenshot_2021-02-17-08-20-59.png

Ama buradaki gibi bir uygulama yapılsa sistemde duraksama olmadan hücreye müdahale edilebilir.
-ek olarak ikinci attığım resimde gerilim trafosundan sonra ayırıcı nitelikli bir elemana ihtiyaç duyulmamışken, ilk resimde neden ihtiyaç duyulmuş?

Metal muhafazalı hücreler mekaniksel olarak yanlış müdahale ve personelin güvenliği için kilitleme düzeneği mevcuttur.
Bir sigorta değiştirmek için sistemin elektriksiz bırakılması gerekmektedir.
Siz hiç elektrik kazası geçirmiş birisini görmemişsiniz. Bence Elektrik arıza personelleri ile bir gün geçirmenizi tavsiye ederim. Arkadaşlarım bir NH sigorta değiştirmek için bile TMŞ indiriyor. Tabiki burada NH sigortanın da nasıl patladığını araştırmanızı tavsiye ederim.
yani 220 V geçen bir NH'ın nasıl tehlikeli olduğu ortadayken siz Orta gerilimde sigorta değiştirmekten bahsediyorsunuz.
Asla bir insanın can güvenliğinden önemli değildir sistemin duraksaması.

Bu aşağıdaki gibi bir sigorta arızasında durun ben bu sigortayı elektriği kesmeden değiştiririm diyen bir baba yiğit varsa gelsin elini öperim 🤣

elektrik arızaya yeni personel aldılar 2-3 ay önce.
Arkadaşlar anlatıyor: artık gözünü nasıl korkuttuysalar, kesicinin tuş'una basar basmaz binadan dışarıya doğru koşmaya başlıyor 🤣

Son düzenleme:
Metal muhafazalı hücreler mekaniksel olarak yanlış müdahale ve personelin güvenliği için kilitleme düzeneği mevcuttur.
Bir sigorta değiştirmek için sistemin elektriksiz bırakılması gerekmektedir.
Siz hiç elektrik kazası geçirmiş birisini görmemişsiniz. Bence Elektrik arıza personelleri ile bir gün geçirmenizi tavsiye ederim. Arkadaşlarım bir NH sigorta değiştirmek için bile TMŞ indiriyor. Tabiki burada NH sigortanın da nasıl patladığını araştırmanızı tavsiye ederim.
yani 220 V geçen bir NH'ın nasıl tehlikeli olduğu ortadayken siz Orta gerilimde sigorta değiştirmekten bahsediyorsunuz.
Asla bir insanın can güvenliğinden önemli değildir sistemin duraksaması.

Bu aşağıdaki gibi bir sigorta arızasında durun ben bu sigortayı elektriği kesmeden değiştiririm diyen bir baba yiğit varsa gelsin elini öperim 🤣

elektrik arızaya yeni personel aldılar 2-3 ay önce.
Arkadaşlar anlatıyor: artık gözünü nasıl korkuttuysalar, kesicinin tuş'una basar basmaz binadan dışarıya doğru koşmaya başlıyor 🤣
Bilgilendirme ve videolar için çok teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri