Kesici bir şalter nötr bağlantısını fazlardan önce açarsa ne olur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sema

Üye
Herkese selam;
Konu başlığındaki olayın bilgisayarlara bir etkisi varmıdır.

Teşekkürler
 
  • Beğen
Tepkiler: yigitsdr

lefati

Üye
eğer fazlarda dengeli dağılım varsa sorun olmaz ama dengesiz dağılımda ki %90 da genelde böyle olur.elektronik cihazlar çatır çatır yanar
 

mustafa_01980

Üye
lefati ye katılıyorum . eğer fazlarda eşit yük yoksa ve sen bilgisayarını az yük olan fazdan besliyorsan cihazına yüksek gerilim gelir.
 

sanalist

Üye
hiçbirşey olmaz nötr tek başına hiç bir işe yaramaz fazda zaten mikro saniye ile de olsa mutlaka biri önce açılır aynı anda olması imkansız zaten şalterlerin çoğu sadece fazı kontrol eder o zaman bütün cihazlarmı yanacak
 

Murat

Site Yetkilisi
Nötr Bağlantısı Fazlardan Önce Açılırsa Elektronik Cihazlar Bozulabilir. Tabi Bu sadece Trifaze Sistemler için geçerli bir durum
 

76MUSTANG

Üye
Trifaze kesiciler veya kompak şalterlerden nötr bağlantısı geçmez nötr direk bağlıdır zaten. :)
 

Fluke

Yönetici
TreePhase sistemlerde güvenlik yönetmelikleri öngörülen projelerde Nötr hattı, kaçak akım röleleri denilen ekipmanlara bağlanmak zorundadır. Nötr hattı koparsa herhangi bir nedenle kesilirse fazların beslediği yük gövdesine elektromanyetik alandan dolayı aşırı yüklenme olur. Cihazın gövdesinde tehlikeli kaçaklar oluşur. Ama cihaz çalışmaya devam edebilir. (Özellikle trafo yada motorlar)
 

elektro34

Üye
senin başlıkdaki olay kompak şalterse nötr onun üzerinden geçmez herhangi bir nedenle nötr gitmezse cihazlar yanar fazlar arasında 90 derecelik faz farkı vardır ama bu motorlar için geçerlidir bu dediğin motor olsa nötr kullanılmaz zaten üç faz arasında 90 derecelik faz farkı devreyi tamamlar nötr görevi görür yani ama elektronik olduğu için cihazlar nötr gereklidir nötr gitmezse cihazlar pert olur. bunu önlemek için kaçak akım rölesi kullanılır nötr bunun üzerinden geçer nötr gelmezse kaçak akım devreyi açar.herhangi bir hata önlenmiş olur .kaçak akım rölesi hata kabul etmez.
 
  • Beğen
Tepkiler: yigitsdr

Fluke

Yönetici
Kaçak akım röleleri attığı zaman nötr hattınıda keserler. Eğer imkanınız varsa bir Legrand yada siemens kaçak akım rölesini kapatıp N kutbunu multimetre ile ölçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca nötr bağlanmasının ve kaçak akım rölesinin teorik çalışma prensibi şu dur.
"Fazlardan geçen akımı içerisindeki bobinler sayesinde ölçerek, nötrde olması gereken dönüş akımlarıyla karşılaştırıp eğer limitler dışındaysa fazları ve nötr hattını açmaktır." Örneğin fazlarınızdan geçen akım 32 A ama nötrde bir miktar kayıp var. (Bu rölenin üretim modeline göre 30 ila 300mA arasında olabilir) İşte kaçak akıma göre bu cihazın gövdesine yada bir canlıya sızan bir akım kaybıdır. Rölenin açma sebebidir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
113,999
Mesajlar
802,322
Kullanıcılar
417,995
Son üye
Abdullah ÇAKMAKÇI

Yeni konular

Üst