Kendiliğinden Elektrik Üreten Sistem

karazafer3

Üye
Yorum yaparsanız sevinirim.
Merhaba arkadaşlar ben meslek lisesini yeni bitiren biriyim geçen senenin sonlarına doğru düşünüp fakat fazla bilgim olmadığından yapamadığım bir devre vardı. Okul kapanacağından hocalar yoğun ve sorularıma cevap alamıyordum ve zaman geçti bu devreyi unuttum. Geçenlerde araştırma yaparken tekrar aklıma gelip bana göre mantıklı olan devreyi size sunuyorum.

Şimdi Aklımda olan devreyi size anlatıyım. 2 Adet güneş paneli. Güneş panelinin üzerine güneş ışığı verebilecek bir led. Op-Amp Evirmeyen yükselteç devresi. 1 Adet ışığa doğru orantılı LDR ve son olarak ta Bu kazanılan gücü depolayacak akü. Size direk Çizmiş olduğum resmi veriyim. Bu led den alınan ışığın bir yansıtıcı madde ile güneş panelinin üzerine gelmesi sağlanmakta dır. (Örn. alüminyum folyo).

Güneş olduğu zaman Led Ldrnin oluşturduğu direnç sayesinde yanmayacaktır. Güneş battıktan sonra Ldr nin direnci düşüp ledi yakacak ve üretilen gerilim op-amp yardımıyla yükseltilecektir. ve aküye bağlanılacaktır. Ldr nin direnci ile Led istenilen gerilimi alıp korunacaktır. Şimdi Bu devre Çalışır mı? Çalışmaz mı? Nedenleri ile cevaplarınızı bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
op-amp ne olduğunu öğrenmemişsin, okulunu bitirmişsin ve sistem tasarlamaya geçmişsin.
Senin bu meslekte çok eksiklerin var, ilk önce op-amp nedir öğren daha sonra çalışır op-amp devreleri yap.
Teorik bilgin az, diploma almak bu mesleği yapmak için yetmez.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/islemsel_yukseltecler_bo-pdf.43526/

Öncelikle op-amp'ın işlevini yukarıdaki pdf dökümanından öğrenmekle işe başlayın.Daha sonra,güneş enerjisinin üretilmesi kadar, aküde depolanmadan önce de bazı regülasyon işlemleri gerektiğini(Siz bunun yerine op-amp'ı koymuşsunuz,bu projede kullanımı söz konusu olamaz.)bu ünitenin de (Regülatör),ayni otomobildeki şarj dinamosu içindeki konjonktör benzeri bir sistem gibi,güneşten elektrikle üretilen elektriğin düzenlenmesine yaradığını,elinizdeki mevcut güneş paneline(Veya panellerine) karşılık olarak en az kaç adet ve kapasitede akü düşeceğini,bu hesapları ayrıca hassas olarak yapmayı,güneş hücrelerinin seri veya paralel kendi içinde bağlanarak,uygun akü şarjı için,gerekli voltajın nasıl oluşturulacağını,yani güneşle enerji üretim projelerinin esaslarını öğrenmeniz,bu tür projeleri başarılı olarak yapabilmeniz için ilk baştan şarttır.

Bu konuda,forumda tecrübeli olarak uygulama yapan ve bu deneyimlerini forumla paylaşan büyüklerinizden,örneğin "ŞEF" adlı değerli forum üyemizin,güneş enerjisi ve rüzgar gülüyle elektrik üretimi ile ilgili ve kesin sonuç veren çalışmalarını,hesaplarını,pratik çalışmalarını nasıl yapabildiğini, forumdaki eski yazılarından okuyabilirsiniz.Bu,sizin bu tür projelerde,daha kesin ve daha çalışabilir kılacak sonuçlar almanızı sağlayacaktır.Başarılar dilerim.Kolay gelsin.

"Güneş olduğu zaman Led Ldrnin oluşturduğu direnç sayesinde yanmayacaktır. Güneş battıktan sonra Ldr nin direnci düşüp ledi yakacak ve üretilen gerilim op-amp yardımıyla yükseltilecektir. ve aküye bağlanılacaktır. Ldr nin direnci ile Led istenilen gerilimi alıp korunacaktır. Şimdi Bu devre Çalışır mı? Çalışmaz mı? Nedenleri ile cevaplarınızı bekliyorum."

Foto direnç - Vikipedi

Bu düşündüğünüz mantık da yanlış ve ters olan yönde olmuştur.Ldr'ler üzerlerine ışık düştüğünde dirençleri çok azalır(5-10 ohm.) ışık yokken direnç değerleri çok yüksektir(Mega ohm.lar seviyesi).Bunun için sizin uyguladığınızın tam tersi,aydınlıkta(Güneş varken) seri bağlı olduğu ledleri yanar,karanlıkta söner,yani mantık tamamen ters yönde işleyecektir.Ldr devrelerinin doğrudan doğruya kullanımından ziyade,dolaylı devreler yardımı ile ışık devrelerinin kontrolünde kullanımı daha yaygındır.Endüstriyel elektronik konu başlığıyla bunların örneklerini ayrı ayrı inceleyin.Bunu söylememin sebebi,bu taktirde bu ters yönde çalışan mantığı,bu şekilde hazırlanmış ve ayarlanmış olan elektronik devrelerle,istediğiniz tarafa çevirebilirsiniz.Yani karanlıkta düşen ışık şiddetiyle sokak lambalarını,evdeki gece lambasını yakan ve düz olan(Yani bizim istediğimiz) mantıktaki bu elektronik devreler bizim daha çok işimize yarayacaktır.Işık azalırsa,direnç yükselir,bu durum devredeki yarıiletkenler tarafından algılanıp,devreyi açıp kapayan bir mini röleyi çalıştırıp,lambaları yakar.Bazı devrelerde de bunun tam tersi olabilir.(Röle bağlantı ayaklarının değiştirilmesiyle yine ters yönde olan mantık yine devreye alınabilir.)

Ekli dosyalar

• Islemsel_Yukseltecler_BO.pdf
    739.2 KB · Görüntüleme: 2
çizimden anladığım kadarıyla 2. güneş paneli led ile aydınlatılarak akü şarj edilmeyemi çalışılıyor. aslında yapmak istediğiniz daha uzun süre yanabilen bir lambamı yapmak istiyorsunuz.

Sn.i.tandoğan; benim de anladığım kadarıyla,"emergency" yani "acil durum aydınlatması" projesinin elektrik şebekesi destekli değil de, güneş paneli destekli olarak gerçekleştirilmeye çalışılan bir versiyonu olduğunu sanıyorum.Çünkü,karanlık olunca ledlerin ldr ile algılanıp yanması,güneş olduğunda da güneş panelinden gelen elektrikle ledlerin,ayni şebekeden beslenen ve yanan bir ışıldak gibi yanması,bu arada akülerin fazla elektrikle şarj olup,karanlık evreler için hazırda bekletilmesi düşünülmüş gibi görünüyor.Ancak regülatör yerine op-amp,ldr elemanı da doğrudan kullanılınca proje bu haliyle yanlış olarak düşünülüp tasarlanmış bulunuyor.Ben bu şekilde anladım.Ancak başlık olarak da "kendiliğinden elektrik üreten sistem" pek doğru da olmamış.Bu da ilk bakışta Sn.Muammer Yıldız Bey'in yaptığı; tükettiğinden fazla üreten makina çağrışımı da yapmıyor değil aslında.Belki ben yanılıyor da olabilirim,daha farklı amaçlar için de yapılmış olabilir.Saygılarımla.

Yorumlar için teşekkürler ben bu konuyu olurmu olmazmı diye açtım. Bilgim tam demedim artık okullarda fazla bilgi öğrenemiyorsun. Sonuçta orada op-amp değilde gerilimi yükseltecek bir eleman koyabiliriz. LDR nin çeşitleri var buda vardır gibisinden koydum ve malzemeleri sayarken doğru orantılı olan ldr dedim. Yorumlar için TEŞEKKÜR ederim..!

fıstıkçı takımındaysan öğrenemezsin tabi.kusura bakmayın ama bu böyle öğrenmek isteyen öğrenir.istemeyen öğrenemez.bende bu yıl mezun oldum.ama kendimi geliştirmeye çalışıyorum.örneğin okulda pic görmedim ama şuan saat,sayıcı step motor tarzı pic devrelerini gözüm kapalı tasarlayıp pic basic ile programlarını yazıyorum.(not:araştırarak öğrendim.)bu arada beceri sınavında 3 fazlı motoru bağlayamayan arkadaşlarım vardı.sonuç olarak herşey sizde biter.hiç bi hocanızı ve okulunuzu kötülemeyin önce kendinize bakın.

Yorumlar için teşekkürler ben bu konuyu olurmu olmazmı diye açtım. Bilgim tam demedim artık okullarda fazla bilgi öğrenemiyorsun. Sonuçta orada op-amp değilde gerilimi yükseltecek bir eleman koyabiliriz. LDR nin çeşitleri var buda vardır gibisinden koydum ve malzemeleri sayarken doğru orantılı olan ldr dedim. Yorumlar için TEŞEKKÜR ederim..!

Güneş panellerinden hemen sonra gerilimi yükseltecek bir üniteye(Devreye) ihtiyaç bulunmayıp yalnızca regüle edecek bir üniteye(Regülatör devreye) ihtiyacınız olacaktır.Panellerin çıkış gerilimi daha fazla olsun istiyorsanız,bu amaçla hazır olarak gerilim değeri daha yüksek olan panel,panelleri satın almanız veya tek tek güneş hücrelerinden kendiniz yapmak istiyorsanız eğer,bu işte kullanacağınız akü ,akülerin çalışma voltaj değerini de göz önüne alarak,birim adeti olarak sayıca daha fazla seri güneş hücresini birbirine lehimleyip bağlamak suretiyle,kendi elde edeceğiniz panelin,panellerin çıkış gerilim değerini zaten siz kendiniz otomatik olarak yükseltmiş olursunuz.Yani yükseltici ayrı bir devre düşünmenize pek gerek kalmamaktadır.Kolay gelsin.

fıstıkçı takımındaysan öğrenemezsin tabi.kusura bakmayın ama bu böyle öğrenmek isteyen öğrenir.istemeyen öğrenemez.bende bu yıl mezun oldum.ama kendimi geliştirmeye çalışıyorum.örneğin okulda pic görmedim ama şuan saat,sayıcı step motor tarzı pic devrelerini gözüm kapalı tasarlayıp pic basic ile programlarını yazıyorum.(not:araştırarak öğrendim.)bu arada beceri sınavında 3 fazlı motoru bağlayamayan arkadaşlarım vardı.sonuç olarak herşey sizde biter.hiç bi hocanızı ve okulunuzu kötülemeyin önce kendinize bakın.
Pano üzerinde yapamacağım devre çözemeceğim sorun yoktur desem yeri var ve PLC dede yapamacağım devre yok. Biz elektrik tesisatı ve pano monütörlüğü mezunuyuz elektronik dersi geçen sene 3 ders vardı bu 3 derste ne öğrenebilirsin
Güneş panellerinden hemen sonra gerilimi yükseltecek bir üniteye(Devreye) ihtiyaç bulunmayıp yalnızca regüle edecek bir üniteye(Regülatör devreye) ihtiyacınız olacaktır.Panellerin çıkış gerilimi daha fazla olsun istiyorsanız,bu amaçla hazır olarak gerilim değeri daha yüksek olan panel,panelleri satın almanız veya tek tek güneş hücrelerinden kendiniz yapmak istiyorsanız eğer,bu işte kullanacağınız akü ,akülerin çalışma voltaj değerini de göz önüne alarak,birim adeti olarak sayıca daha fazla seri güneş hücresini birbirine lehimleyip bağlamak suretiyle,kendi elde edeceğiniz panelin,panellerin çıkış gerilim değerini zaten siz kendiniz otomatik olarak yükseltmiş olursunuz.Yani yükseltici ayrı bir devre düşünmenize pek gerek kalmamaktadır.Kolay gelsin.
Güneş panelini çoğalttıkca ışık ihtiyacıda artacaktır. Bundan dolayı yükseltici kullanmak daha mantıklı geliyor ve bu sistemi en düşük gerilimi düşünerek planladım bunu daha büyük gerilim üretecek bir hale getirilebilir.

Mesela araçlar için 12V Dc yi 220 Ac ye çeviren adaptörler var onlardan bağlayıp da yapabiliriz op amp devresi yerine 12v dc 220 ac ye çeviren adaptörü kullanabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri