kaynak makinesi pako şalter problemi

ibokozan

Üye
merhaba. herkese hayırlı işler diliyorum.

sorunum şu şekilde. eti wm-200 kaynak makinem var. uzun yıllar kullanıyorum. bi kaç gün önce durdu. pako şalterin elektrik giriş kısmında vida ark yapmış yalama olmuş. temassızlık vardı.

vidanın arkasında somun vardır içine düşmüş olabilir deyip söktüm şalteri. aman tanrım dağıldı... bunun içinde dişliler varmış. minik minik yaylar. tekerlekler vs... 3 saat uğraş sonucunda çalışma prensibini çözüp topladım fakat dişliler kaydı galiba.

şimdi sadece 50 ve 100 çalışıyor. 150 ve 200 e alınca duruyor makine ve fan...

üretici firmayı aradım. ellerinde yeni bir pako şalter yokmuş. bana şemasını gönderdiler. şemayı ekliyorum.

bana yardımcı olursanız şemaya göre tekrar açıp dizmek istiyorum. yalama olan civatayı da değiştirip kaynak makinemi kullanmak istiyorum. teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 200 A Çanta Kaynak Makinası Pako Şalter Şeması.pdf
    562.6 KB · Görüntüleme: 95
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İç yapıları gözükecek şekilde resim at, bakalım nasıl faydalı olabileceğiz.

DSC00558.jpg
DSC00555.jpg
DSC00556.jpg
DSC00557.jpg

buyrun arkadaşlar. şalter kapalı konumda en üst kısmından bi resmini çektim. iç baklaları henüz çekmedim. benim şemada anlamadığım şey kapalıyken mi dizeceğiz o içi dişli kolları ( elektrik devresini açıp kapatıyor ) birinci kademe mi ?

bilgiye ihtiyaç varsa tekrar eti firmasını arayabilirim.

paslaşarak çözeriz inşallah

durum şu an şu şekilde üç tane dilim var. devreleri açıp kapatan kolları nasıl dizeceğiz acaba ? :(

not: devre sıfırda iken söktüm şarteli...

Ykwq9XE.jpg

GRS2NUI.jpg

Trafodan 3 uç mu çıkıyor? kademelerini karıştırmadın umarım firmanın verdiği örnekle yazayım bir kablo 50 diğeri 80 diğeri 110 şeklinde.

Sanırım resim aydınlatıcı olacak, her dilimi tekli anahtar olarak kabul edip trafodan gelen uçların her biri sırayla dilimlere vidala (1 dilime 50v ... )karşı tarafı da sigortalardaki ortak bara gibi çıkış olacak.
Senin resimlerde sıralama 3 2 1 şeklinde, firmanın belgesindeki dizilim de ...
resimde göbeklerin alt tarafındaki kırmızı ince yay göbeklerin geniş kısmı oluyor ve yerleşimi de aynı açıda yapmaya dikkat et ve kaydırmadan üst üste yerleştir.
Not: Merkez zaten belli yine de çizdim alt ortada kısa dikey çizgiler.
Adsız.png

Sayın by lent sizin pako şalter kaç kademeli? Ve kaç A. dir? Aynısını bulamıyorsanız kademeli bir şalter alma imkanı (bulma) yokmu?

Çok çok özür dilerim. Ben kişileri karıştırmışım kusura bakmayın. Tekrar özür dilerım . Sizede hayırlı akşamlar.

sayın Bülent bey, çok teşekkür ederim. pako şalteri topladım. trafodan şaltere girecek olan kısımları karıştırmamak için üstlerine kağıt ile notlar almıştım. her şey mükemmel çalışıyor. pako şalter toplamayı da öğrendik. sürekli aktif olamasam da bu siteyi çok seviyorum. daha önceki mesajlarım da çamaşır makinesi vb. şeyler yapmıştık beraber. böyle bir sorunum olduğunda aklıma ilk burası geliyor.

uğraşıp resim üstünde gösterdiğiniz için teşekkür ederim. şalter kapalı konumda iken toplanıyormuş :)

50.
100 hepsinde elektrot ile kaynak yaptım sorunsuz.

artırdığım malzemeller:

kaynağın açık olduğunu gösteren lambanın bacağını, şalteri gövdeden sökerken kırdım.
bir adet somun: şalteri gövdeye tutan altta el girmeyen kısımdan üçüncü somun :)
iki adet kaynak + - kutup kablolarını ileri geri hareketini sabitleyen tel...

başka da malzeme artırmadım şükür... diğer arızasında kablo vb olur o zaman bunlları da uğraşıp yerine takacağım.

zaman ayıran okuyan cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Sayın by lent sizin pako şalter kaç kademeli? Ve kaç A. dir? Aynısını bulamıyorsanız kademeli bir şalter alma imkanı (bulma) yokmu?

4 kademe ve kapatması var... kademeleri 50 100 150 200 olarak ayırmışlar toplamda 5 kademe

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri