Kaynak Makinası Arızaları - Üstadlar Bekleniyorsunuz

Mediwolf

Üye
Merhaba Değerli Arkadaşlar
Ben Tıp Elektroniği Okudum ! MEdikal alanda hizmet vermekteyim ! Bir arkadaşımda 4 Adet arızalı Kaynak Makinası varmış getirdi incelediğimde 1 tanesinin 5 IGBT ve 1 Adet 4.7 Ohm Direncin yandığını gördüm ! Diğerleri ise çalışıyor gibi gözüküyordu ! Mesela Çıkışa direk ince kablo ile kısa devre yaptığımda kabloyu yaktı ama bu tehlikeli bir işlemmidir bilemedim ?

Kaynak Makinasının çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim ?
Takacağım IGBT'ler pahalı olduğu için girişe Seri 220V ampul bağlasam nasıl olur ? Min.Kaç W bağlamalıyım ?ANelere dikkat etmeliyim ?

Konu hakkında yardımlarınızı istirham ediyorum

Bence can güveliği açısından hiç elleme !!

Bence can güveliği açısından hiç elleme !!
O kadar yorum yazmışım hiç dikkate almadan mı cevap yazma nezaketinde bulundunuz Sevgili Uçak16 ?

Terzi yada kasap olduğumu söylemedim ! Lütfen biraz daha duyarlı olun! Detayları anlatmışım ! İşin içinde biri olduğumu belirtmişim ! Can güvenliği demişsiniz,peki Tıpta kullanılan cihazın 3V pil ilemi çalıştığını düşünüyorsunuz?

Lütfen sadece yazmak için yazmayalım !

Daha duyarlı olmanızı istirham ediyorum

Kaynaktan anlamam ama seri lamba ile kontrol edebilirsin.Ampul 100-200watt olabilir

çıkışı kontrol etmek için akkor telli lambayla kontrol et azcık ışık varsa çalışıyor demektir. genel olarak ıgbtleri yaktıysa ve değiştirmeden önce çıkış ayağında osilatör var mı diye kontrol etmeden takarsan gene patlar. ayrıca top 244 var o da yanıksa çalışmaz.

Cikisa ince bir kablo baglayip deneme yaptim yazmizsiniz normalde kaynak makinalarini cikisi kisa devre olmaliki elektrodu yaka bilsin soyle yapin cikisa kalin bi kablo baglayin kisa devre yapmayin kabloyu kaynak makinasinin maksimum amper degerine gore sectiginiz bir ampermetreye baglayip o sekilde kisa devre yapin makineden ayarladiginiz amperi kabloyu gecirdiginiz ampermetreden dogru sekilde olcuyor iseniz calisiyor demektir NOT cok fazla uzun kisa devre yaptirmayin kisa araliklarla yaptirin kablo olarak kendi kaynak kablosunu kullanada bilirsiniz uygun koruma onlemlerini aliniz tum sorumluluk size ayittir

Cikisa ince bir kablo baglayip deneme yaptim yazmizsiniz normalde kaynak makinalarini cikisi kisa devre olmaliki elektrodu yaka bilsin soyle yapin cikisa kalin bi kablo baglayin kisa devre yapmayin kabloyu kaynak makinasinin maksimum amper degerine gore sectiginiz bir ampermetreye baglayip o sekilde kisa devre yapin makineden ayarladiginiz amperi kabloyu gecirdiginiz ampermetreden dogru sekilde olcuyor iseniz calisiyor demektir NOT cok fazla uzun kisa devre yaptirmayin kisa araliklarla yaptirin kablo olarak kendi kaynak kablosunu kullanada bilirsiniz uygun koruma onlemlerini aliniz tum sorumluluk size ayittir
Çok Teşekkür ederim bilgiler için
Şimdi onlarla uğraşıyorum ! Alan dışı olunca ister istemez insan biraz zorlanıyor

zener diyotlarıda kontrol et transistör yandı mı onlarda bozuluyor.(12 volttur)

Merhaba Değerli Arkadaşlar
Ben Tıp Elektroniği Okudum ! MEdikal alanda hizmet vermekteyim ! Bir arkadaşımda 4 Adet arızalı Kaynak Makinası varmış getirdi incelediğimde 1 tanesinin 5 IGBT ve 1 Adet 4.7 Ohm Direncin yandığını gördüm ! Diğerleri ise çalışıyor gibi gözüküyordu ! Mesela Çıkışa direk ince kablo ile kısa devre yaptığımda kabloyu yaktı ama bu tehlikeli bir işlemmidir bilemedim ?

Kaynak Makinasının çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim ?
Takacağım IGBT'ler pahalı olduğu için girişe Seri 220V ampul bağlasam nasıl olur ? Min.Kaç W bağlamalıyım ?ANelere dikkat etmeliyim ?

Konu hakkında yardımlarınızı istirham ediyorum
sayın hocam marka ve modelleri yazarsan daha fazla yardımcı oluruz saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri