Kasti ve Bilinçli Olarak Sayaç, Bina Yakmak İsteyen Bedaş Kesme Elemanları

uzmansel

Üye
Benzer olaylarla hepimiz karşılaşmışızdır. Müşteri faturasını ödemez kesme elemanı gelir sigortayı kapatır ve sigortanın mühürleme deliğini mühürler yada yapamıyorsa sayacın alt kapağını açar giriş çıkış sigortası ile sayaç arasındaki kabloları söküp kapağı mühürler. Şimdi aslında sökmede doğru olmamakla birlikte biz doğru olarak kabul ettik diyelim. Daire sakini elektrik kesilince aşagı iner sayacına bakar sigortamı atmış diye mühürü görür kablo söküldüğünü görür elektrikçi çağırır faturasını öder vs. Ama bazı kesme elemanları saatin yanacağını yangın çıkacağını bile bile sırf kullanıcı elektrikçi çağırıp yaptırıyor diye resmen yangın çıksın diye tüketiciye tuzak kuruyor. Gelip sayacın çıkış ucunu sadece gevşetip ucu içeride bırakarak sigortayı kapatıyor. Daire sakini aşağı indiğinde sigorta atmış zannederek sigortayı kaldırıp kullanmaya devam ediyor. Bundan sonrasını zaten biliyorsunuz. Son bir ayda sadece gevşeklikten dolayı (elektrikleri bedaş Tarafından Kesilen meskenlerden bahsediyorum) yanmış erimiş iki sayaç değiştirdim. Peki bu sayaçlar alev alsaydı pano yanmaya başlasaydı. Haberlerde şöyle yazardı elektrik kontağından panoda çıkan yangın sonucu... Yazmazdıki Cehalet Felaketle sonuçlandı.. Çünki yok, ne bilirkişi, ne yasa nede denetim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Böyle bir durum olacağını düşünmüyorum vicdanı olan bir kişi böyle şeylere kalkışmaz.

Ama şunu sorabilirsiniz vicdansız kimse yokmu evet var.. :(

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri